Ethan Tremblay

Kazino Kombëtare Live Lulëzon në Kolumbi - Ja pse
2023-04-18

Kazino Kombëtare Live Lulëzon në Kolumbi - Ja pse

Kazinotë e drejtpërdrejta po tërheqin vëmendjen pasi u ofrojnë përdoruesve një lloj përvoje unike me veçorinë e tregtarit të drejtpërdrejtë. Jo vetëm që përdoruesit do të jenë në gjendje të luajnë lojërat e tyre të preferuara nga zona e tyre e rehatisë, por gjithashtu do të shijojnë përvojën e kazinosë me bazë tokësore. Tipari i tregtarit të drejtpërdrejtë në një kazino në internet ka bërë pika kryesore.

Lojërat më të mira të kazinosë live për fillestarët
2023-03-06

Lojërat më të mira të kazinosë live për fillestarët

A ju pëlqen të luani lojëra kazino? A ju pëlqen të kaloni disa nga pushimet tuaja në kazino? Ky mund të ketë qenë një problem i madh për ju gjatë ditëve të bllokimit të COVID-19. Gjatë bllokimeve për COVID-19, vendet si palestrat, kazinotë dhe restorantet duhej të mbylleshin.

5 lojëra për të luajtur si fillestar në një kazino të drejtpërdrejtë
2023-01-22

5 lojëra për të luajtur si fillestar në një kazino të drejtpërdrejtë

Lojëra të reja shtohen vazhdimisht në kazinotë e drejtpërdrejta pasi popullariteti i tyre është rritur kohët e fundit, duke e bërë atë sfiduese për lojtarët e rinj. Megjithatë, për shkak të komoditetit dhe përfitimeve që ofrojnë, kazinotë live po bëhen më të njohura çdo ditë. Duke pasur parasysh se ato janë duke u përmirësuar vazhdimisht, kazinotë live janë ekskluziviteti i së ardhmes në industrinë e lojërave të fatit. Lojërat më të mira për fillestarët mund të gjenden në një kazino live, e cila ofron një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh. Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë.

Si të luani Blackjack live në kazinotë live, udhëzues i plotë për fillestarët
2023-01-03

Si të luani Blackjack live në kazinotë live, udhëzues i plotë për fillestarët

Një nga lojërat më të njohura dhe tradicionale në historinë e lojrave është blackjack. Kjo lojë fillimisht është luajtur në një kazino fizike. Megjithatë, njerëzit tani mund të hyjnë në këtë lojë klasike kurdo që dëshirojnë dhe ta luajnë atë nga komoditeti i shtëpive të tyre. Çdo dashnor i lojërave të kazinosë duhet ta provojë atë në një moment, sepse është një nga ato lojëra. Megjithatë, për shkak të kompleksitetit të mirësjelljes, rregullave dhe variacioneve të tij, disa fillestarë mund ta shohin atë të frikshme.

Cilat lojëra të reja të kazinosë live duhet të luani këtë Vit të Ri?
2022-12-31

Cilat lojëra të reja të kazinosë live duhet të luani këtë Vit të Ri?

Sezoni i festave është këtu. Nata e Vitit të Ri po afrohet dhe pothuajse të gjithë po bëhen gati të shijojnë pushimet nga puna. Ndoshta po planifikoni të shkoni në një udhëtim për ski me familjen tuaj, ose po planifikoni t'i kaloni pushimet duke pushuar në shtëpi.

Kazinot kryesore të drejtpërdrejta 2022 | 10 faqet kryesore të renditura
2022-12-11

Kazinot kryesore të drejtpërdrejta 2022 | 10 faqet kryesore të renditura

Kazinotë live janë bërë jashtëzakonisht të njohura vitet e fundit. Kazinotë e reja po krijohen pasi gjithnjë e më shumë individë marrin pjesë në argëtim. Prandaj, zgjedhja e një kazinoje live për të luajtur po bëhet më e vështirë. Njerëzit i adhurojnë kazinotë live sepse ato ofrojnë një përvojë krejtësisht unike. Në lojëra të caktuara, një tregtar i drejtpërdrejtë do të jetë i pranishëm. Prandaj, lojtarët do të jenë në gjendje të mësojnë diçka të re në këtë mënyrë.

Ruletë spanjolle luan pregmatike Premiera për të zgjeruar ofertat e saj të drejtpërdrejta në kazino
2022-10-25

Ruletë spanjolle luan pregmatike Premiera për të zgjeruar ofertat e saj të drejtpërdrejta në kazino

Evolution Gaming vazhdon të dominojë botën e lojërave të fatit me tregtarë të drejtpërdrejtë, veçanërisht pas blerjes së konkurrentëve si Ezugi dhe NetEnt. Por që nga fillimi i lojës së saj të parë me tregtarë të drejtpërdrejtë në maj 2019, Pragmatic Play ka qenë në një përpjekje për të ndarë plaçkën. Kompania krenohet me lojëra të shumta live, më e fundit është Ruleta Live Spanjolle.

Vivo Gaming merr çmimin e Furnizuesit të Kazinosë Live EGR 2022
2022-10-18

Vivo Gaming merr çmimin e Furnizuesit të Kazinosë Live EGR 2022

2022 është viti për të luajtur në një kazino live në Vivo Gaming. Përveç sigurimit të licencave në juridiksione kritike dhe lançimit të lojërave të suksesshme, Vivo Gaming u emërua Furnizuesi më i mirë i Kazinosë Live në EGR Awards. Kjo shënon një arritje të rëndësishme, duke marrë parasysh konkurrencën e mprehtë në industrinë e kazinosë live. Vivo Gaming duhej të shmangte konkurrencën nga ofruesit e tjerë të softuerit të kazinosë live si Evolution Gaming, Ezugi dhe Pragmatic Play.

Sekreti pas sistemeve të basteve të ruletës së drejtpërdrejtë
2022-10-03

Sekreti pas sistemeve të basteve të ruletës së drejtpërdrejtë

Ruleta e drejtpërdrejtë është një lojë klasike kazinoje ku lojtarët bastojnë në një numër specifik, grupime numrash ose ngjyrën e seksionit ku bie topi. Si e tillë, është një nga shumë lojërat e kazinosë live ku rezultatet janë kryesisht të bazuara te fati.

Live Casino Evolution Gaming Biblioteka vazhdon të zgjerohet në 2022
2022-09-13

Live Casino Evolution Gaming Biblioteka vazhdon të zgjerohet në 2022

Çdo lojtar në kazinotë e tregtarëve të drejtpërdrejtë di një ose dy gjëra rreth Evolution Gaming. Ky është grumbulluesi më i suksesshëm i përmbajtjes së kazinosë live me lojëra të shumta letrash dhe shfaqje lojërash që transmetohen në HD nga 11 studiot e tij më të fundit.

Përvetësoni artin e të luajturit Blackjack live me këto këshilla
2022-07-25

Përvetësoni artin e të luajturit Blackjack live me këto këshilla

Blackjack live është një lojë klasike me letra që tërheq lojtarët në një numër të madh. Është e thjeshtë për t'u luajtur pasi ju duhet vetëm të mundni tregtarin e kazinosë live në një total prej 21 për të fituar. Dhe akoma më emocionuese, mund të përdorni strategji optimale për të reduktuar ndjeshëm skajin e shtëpisë.

Dëshironi të jeni një tregtar i drejtpërdrejtë i kazinosë? Ja çfarë të presësh!
2022-07-21

Dëshironi të jeni një tregtar i drejtpërdrejtë i kazinosë? Ja çfarë të presësh!

Lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë po pushtojnë skenën e iGaming, falë përvojës së tyre gjithëpërfshirëse dhe realiste të lojërave. Por që këto lojëra të arrijnë atje ku janë, tregtarët e drejtpërdrejtë kanë luajtur rolin e tyre. Ata janë përgjegjës për të mirëpritur lojtarët dhe për t'i bërë ata të ndihen si në shtëpinë e tyre.

Teknologjia prapa Studiove të Kazinosë Live
2022-07-17

Teknologjia prapa Studiove të Kazinosë Live

Disa vite më parë, lojtarët e kazinove në internet mund të ëndërronin vetëm për të luajtur kundër lojtarëve të tjerë në një studio kazino live. Por ky është tani një realitet pasi industria e lojërave të fatit në internet është e mbushur me lojëra të drejtpërdrejta që mund të luhen në celular ose desktop.

Rregullat e kartës së tretë të Baccarat-it të tregtarit të drejtpërdrejtë – Dini kur të vizatoni!
2022-07-13

Rregullat e kartës së tretë të Baccarat-it të tregtarit të drejtpërdrejtë – Dini kur të vizatoni!

Kazino live baccarat është një lojë relativisht e drejtpërdrejtë. Lojtarët thjesht zgjedhin një anë për të bastuar - anën e bankierit ose të lojtarit. Bastorët gjithashtu mund të parashikojnë një barazim, megjithëse ky bast rrallë shpërblehet. Objektivi është të zgjidhni një anë që krijon një vlerë dore prej 8 ose 9 (natyrale) me dy letrat e shpërndara në secilën anë.

Si të luani dhe të fitoni në shfaqjet e lojërave të drejtpërdrejta në internet
2022-07-01

Si të luani dhe të fitoni në shfaqjet e lojërave të drejtpërdrejta në internet

Lojërat më të mira të kazinosë live si blackjack, roulette, baccarat dhe poker janë tani një hit më shumë se kurrë. Por ashtu si lojtarët po mësohen me këto lojëra, grumbulluesit e përmbajtjes tashmë po zhvillojnë shfaqje të drejtpërdrejta të lojërave. Këto lojëra u ofrojnë lojtarëve një dimension të ndryshëm lojrash plot surpriza dhe shpërblime. Pra, nëse po planifikoni të luani shfaqje live lojërash, këtu është udhëzuesi i përsosur për fillestarët.

Çmime në kazinotë e drejtpërdrejta – Pse të gjithë janë të etur për të bërë përshtypje
2022-06-23

Çmime në kazinotë e drejtpërdrejta – Pse të gjithë janë të etur për të bërë përshtypje

Kazinotë e tregtarëve të drejtpërdrejtë po mbijnë kudo si kërpudhat. Këto kazino u ofrojnë lojtarëve të lojërave me letra dhe zare një përvojë gjithëpërfshirëse të lojërave të drejtpërdrejta të organizuara nga tregtarë profesionistë. Është gjithashtu e njohur se variantet e lojës live ofrojnë më shumë mundësi fitimi, falë basteve dhe shumëzuesve të shumtë anësor.

A mund të jetë fitimprurëse për lojtarët Ruleta Live Online?
2022-05-22

A mund të jetë fitimprurëse për lojtarët Ruleta Live Online?

Vetëm dy lojëra kazino në internet luhen në një rrotë - ruletë dhe lojëra elektronike. Edhe pse shumica e lojtarëve e duan këtë të fundit, i pari u bën thirrje lojtarëve me përvojë. Ndryshe nga lojërat elektronike, ruleta live është e disponueshme për të luajtur në kazinotë më të mira live, që do të thotë se lojtarët nuk duhet të merren me rezultate të krijuara rastësisht.

Strategjitë dhe këshillat më të mira të basteve Live Sic Bo
2022-05-18

Strategjitë dhe këshillat më të mira të basteve Live Sic Bo

Nëse jeni duke kampuar këtu për të mësuar se si të luani Sic Bo në një kazino të drejtpërdrejtë, ky është një vendim i shkëlqyer. Në këtë postim, do të dini se çfarë është saktësisht Sic Bo dhe si të luani Sic Bo drejtpërdrejt pa mundim. Ky postim do të ofrojë gjithashtu këshilla dhe strategji për të luajtur këtë lojë për fitore. Por shënoni ju, shtëpia ka gjithmonë një avantazh në Sic Bo, si lojërat e tjera të kazinosë të bazuara në fat.

Përzgjedhja e një tavoline ruletë të drejtpërdrejtë miqësore për lojtarët
2022-04-23

Përzgjedhja e një tavoline ruletë të drejtpërdrejtë miqësore për lojtarët

Ruleta e drejtpërdrejtë nuk është thjesht çdo lojë kazino live. Edhe pse është e thjeshtë për t'u luajtur dhe e bazuar në fat, kjo lojë ka variacione të shumta që mund të bëjnë ose prishin seancën tuaj të lojës. Përveç shikimit të llojit të rrotave, lojtarët duhet të marrin parasysh edhe faktorë kritikë si kufijtë e tabelës, shpejtësia dhe më shumë për të pasur sukses.

Pse të gjithëve u pëlqen të luajnë lojëra të drejtpërdrejta në kazino
2022-03-22

Pse të gjithëve u pëlqen të luajnë lojëra të drejtpërdrejta në kazino

Kur Microgaming debutoi kazinonë e parë në internet në 1994, askush nuk priste që gjërat të bëheshin kaq të trasha dhe argëtuese. Në atë kohë, nuk kishte telefona inteligjentë dhe mbulimi i internetit ishte i kufizuar. Akoma më keq, të luash lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë në PC ose celular ishte thjesht një ëndërr. Por shpejt përpara në 2022, lojtarët po heqin dorë nga udhëtimet e gjata në një kazino me bazë tokësore në favor të lojës live. Pra, cila është arsyeja e migrimit në kazinotë më të mira live?

Bonusi i kthimit të parave të kazinosë së drejtpërdrejtë – A është shumë i mirë për të qenë i vërtetë?
2022-03-02

Bonusi i kthimit të parave të kazinosë së drejtpërdrejtë – A është shumë i mirë për të qenë i vërtetë?

Industria e kazinosë live është rritur jashtëzakonisht shumë. Ndërsa kreditë duhet t'i shkojnë përparimeve teknologjike si interneti dhe telefonat celularë, vetë kazinotë e drejtpërdrejta kanë luajtur një rol jetësor. Ata përdorin taktika mbresëlënëse marketingu për të tërhequr dhe mbajtur lojtarët. Dhe në krye të listës janë bonuset e kazinosë live.

Debutimet autentike të lojërave MultiBet Baccarat – Vështrim i detajuar
2022-02-18

Debutimet autentike të lojërave MultiBet Baccarat – Vështrim i detajuar

Zhvilluesit e lojërave janë vazhdimisht duke inovuar në një përpjekje për të qëndruar në kulmin e rendit në industrinë e iGaming. Një kompani e tillë është Authentic Gaming (AG), e cila publikoi MultiBet Baccarat në fund të vitit të kaluar. Ky version i baccarat live është argëtues dhe shpërblyes, falë shumë basteve anësore për çdo marrëveshje. Në fakt, ata që kanë luajtur MultiBet Blackjack të kompanisë nuk kanë nevojë për prezantim këtu.

Fitoni më shpesh me Baccarat-in Golden Wealth të Evolution
2022-02-10

Fitoni më shpesh me Baccarat-in Golden Wealth të Evolution

Lojërat e kazinosë live të Evolution zakonisht nuk kanë risitë argëtuese dhe veçoritë fitimprurëse. Këtë vit, kompania prezantoi Golden Wealth Baccarat, i cili krenohet me veçori të realitetit të shtuar dhe më shumë shumëzues se kurrë më parë. Por ndryshe nga Lightning Baccarat, ku shumëzuesit e mëdhenj janë normë, Golden Wealth Baccarat ka të bëjë me marrjen e tyre më shpesh. Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë!

Microgaming çon lojërat e veta elektronike në internet dhe lojërat e kazinove të drejtpërdrejta në Holandë
2022-02-02

Microgaming çon lojërat e veta elektronike në internet dhe lojërat e kazinove të drejtpërdrejta në Holandë

Holanda konsiderohet gjerësisht si vendi i qumështit dhe mjaltit, të paktën sipas zhvilluesve të softuerit të kazinosë si Microgaming. Pasi tregu i rinovuar holandez iGaming doli i hapur më 1 tetor 2021, Microgaming ishte ndër pionierët. Kjo do të thotë që kazinotë më të mira live në Holandë tani i trajtojnë lojtarët e tyre me një gamë të larmishme lojërash nga zhvilluesi.

Lojëra autentike bën hyrjen e madhe spanjolle
2021-12-23

Lojëra autentike bën hyrjen e madhe spanjolle

Authentic Gaming, një zhvillues kryesor i lojërave të kazinosë live, njoftoi hyrjen e saj në tregun spanjoll më 16 shtator 2021. Kjo është pjesë e strategjisë për të zgjeruar gjurmën e saj globale në tregjet e rregulluara. Pra, çfarë duhet të presin miqtë spanjollë të Authentic Gaming nga ky nisje?

Arsyet për të luajtur Poker Live me miqtë për Vitin e Ri
2021-12-21

Arsyet për të luajtur Poker Live me miqtë për Vitin e Ri

Viti i Ri është padyshim një nga ditët më të festuara. Njerëzit e kalojnë natën duke bërë aktivitete zbavitëse ndërsa presin për të sjellë Vitin e Ri me festime. Ndër gjërat më të këndshme që çdo entuziast i pokerit mund të bëjë është të luajë poker live me miqtë. Më poshtë janë disa nga arsyet kryesore për të luajtur poker live me miqtë gjatë festës së Vitit të Ri.

5 këshilla për kazinonë që profesionistët i përdorin në kazino live
2021-12-19

5 këshilla për kazinonë që profesionistët i përdorin në kazino live

E keni pyetur ndonjëherë veten pse disa kumarxhinj në një kazino live fitojnë më shpesh? Edhe pse disa lojtarë janë thjesht më me fat se të tjerët, sekreti është më i thellë se kaq. Nuk ka asnjë mënyrë që "Lady Luck" t'u buzëqeshë të njëjtëve lojtarë çdo ditë. Nuk ka kuptim, apo jo? Kështu që artikulli i sotëm do t'ju japë disa këshilla për kazinonë që lojtarët e suksesshëm përdorin për të qëndruar përpara bandës.

Çfarë është mbrojtja e basteve në lojërat e fatit të kazinove online?
2021-12-07

Çfarë është mbrojtja e basteve në lojërat e fatit të kazinove online?

Mbrojtja e basteve është një strategji kumari që është e përhapur në industrinë e kazinosë. Por kjo nuk do të thotë që çdo lojtar i kazinosë atje di një ose dy gjëra në lidhje me mbrojtjen e basteve. Pra, objektivi i këtij udhëzuesi është të sqarojë se çfarë është pikërisht kjo strategji bastesh. Artikulli diskuton gjithashtu pse duhet të mbroni bastet në kazinotë më të mira live.

Gjithçka rreth Live Casino Hold'em
2021-12-01

Gjithçka rreth Live Casino Hold'em

Në vitin 2000, Stephen Au-Yeung projektoi live Casino Hold'em, variantin e parë të pokerit live. Sot, ajo mbetet një nga lojërat më të njohura të kazinosë në kazinotë më të mira live. Loja është mjaft e drejtpërdrejtë, ku lojtarët bëjnë një dorë me pesë letra që rreh dorën e tregtarit.

Si të përdorni siç duhet bonuset e kazinosë live
2021-10-22

Si të përdorni siç duhet bonuset e kazinosë live

Lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë janë marrëveshja e vërtetë këto ditë. Ata lejojnë lojtarët të takohen dhe të argëtohen nën sytë vigjilentë të krupierëve të gjallë. Gjithashtu, ata ofrojnë një koleksion të madh të bonuseve të kazinosë live. Këtu, lojtarët marrin para bonus, kthim parash, ftesa për turne dhe më shumë.

Shpjeguar: Si të luani poker me tre letra në internet
2021-10-18

Shpjeguar: Si të luani poker me tre letra në internet

Të luash poker me tre letra në internet është po aq argëtuese sa të luash çdo lojë tjetër pokeri. Kjo lojë me letra përmban të gjithë pezullimin dhe argëtimin e një tavoline të rregullt pokeri. Por në këtë rast, lojtarët marrin tre letra për dorë sesa pesë letrat e zakonshme. Pra, si ndikon kjo në lojë? A e rrit avantazhin e shtëpisë? Ky postim gërmon më thellë për të zbuluar më shumë dhe për t'ju mësuar se si të filloni me këtë lojë në kazinotë më të mira të drejtpërdrejta.

Si të gjeni kazinonë më të mirë live për ju në 2021?
2021-09-24

Si të gjeni kazinonë më të mirë live për ju në 2021?

Industria e kazinosë live online po lulëzon. Duke kërkuar për më të mirën, patjetër që do të kaloni nëpër tarifa dhe renditje të shumta të kazinove më të besueshme dhe më të mira të drejtpërdrejta në internet.

Krahasimi i gjasave për lojërat kryesore të sotme të Kazinosë Live
2021-09-12

Krahasimi i gjasave për lojërat kryesore të sotme të Kazinosë Live

Zgjedhja e një loje kazino që do të përmbushte pritshmëritë tuaja, si dhe stilin dhe nivelin e përvojës është në thelb çelësi i suksesit, veçanërisht nëse flasim për kazinove online. Sidoqoftë, sapo të kaloni në radhët e lojërave më të mira të kazinove në internet, bëhet mjaft e qartë se Craps, Baccarat dhe Blackjack duket se janë opsionet më të njohura midis lojtarëve.

Mënyrat për të gjetur Kodet e Bonusit të Kazinosë Live Pa Depozita
2021-09-10

Mënyrat për të gjetur Kodet e Bonusit të Kazinosë Live Pa Depozita

Në sektorin e kazinove online, bonuset pa depozite kanë qenë prej kohësh të njohura. Ato ju lejojnë të fitoni para të vërteta pa pasur nevojë të vendosni paratë tuaja në linjë. Përpara se të përfitoni nga këto marrëveshje, shumë kazino kërkojnë që të vendosni një kod specifik. Si rezultat, të dini se ku t'i kërkoni këto kode është thelbësore nëse doni të përfitoni nga bonuset pa depozitim.

Mësoni rendin e pokerit: Shpjegohen duart e pokerit
2021-08-25

Mësoni rendin e pokerit: Shpjegohen duart e pokerit

Nga mosha e hershme deri në industritë aktuale të njohura të kazinove, pokeri është ende një nga lojërat më të luajtura në internet. Shumica e kazinove më të mira live në 2021 ju ofrojnë një shans për të vënë në provë fatin dhe zgjuarsinë tuaj me një lojë poker. Këtu mund të kontrolloni kazinotë më të mira live online.

Udhëzues pokeri për të bërë dorën fituese
2021-08-23

Udhëzues pokeri për të bërë dorën fituese

Dëshironi të mësoni se si të bëni një dorë vrasëse pokeri? Epo, ky udhëzues pokeri ka kurrizin tuaj. Në lojë poker live, i gjithë veprimi fillon pasi një lojtari i jepet një dorë. Por, siç mund ta dini, jo të gjitha duart e pokerit që ushqehen nga tregtari i drejtpërdrejtë janë të luajtshme.

Top 5 lojërat më të paguara të kazinove live në 2021
2021-08-21

Top 5 lojërat më të paguara të kazinove live në 2021

Kur hulumtoni lojërat më të mira për të luajtur në një kazino të drejtpërdrejtë, konsiderata e pagesës është zakonisht në krye të axhendës. Sot, ju mund të luani lojëra tavoline live si ruletë, blackjack, poker dhe baccarat kazinoja juaj e preferuar në internet.

Libri më i fundit sportiv në Iowa nga Bally's interactive
2021-08-07

Libri më i fundit sportiv në Iowa nga Bally's interactive

Bastet sportive është padyshim forma më e njohur e lojërave të fatit ku mund të vendosni një bast në rezultatin e një ngjarjeje sportive. Kjo është edhe forma më e lashtë e basteve. Besohet se bastet sportive e kanë origjinën në Greqinë e lashtë qindra vjet më parë.

Renditja e skajeve në Baccarat Shpjegohet
2021-08-01

Renditja e skajeve në Baccarat Shpjegohet

Baccarat është një nga lojërat më të luajtura të kazinosë live në botë. Loja është e thjeshtë, ka një avantazh të ulët shtëpiak dhe ofron përvojën më të mirë të lojës. Në vitet e fundit, loja e baccarat gjithashtu fitoi një popullaritet të jashtëzakonshëm për shkak të padisë shumë milionëshe. Kostumi ishte mes një kazinoje në Atlantic City dhe dy lojtarëve në teknikën e renditjes së skajeve.

Këshilla të provuara dhe të vërteta për të arritur më shumë Jackpot për Video Poker
2021-07-24

Këshilla të provuara dhe të vërteta për të arritur më shumë Jackpot për Video Poker

Gjatë Kazino live kumar, lojtarët kanë vetëm dy mundësi; shkoni për fitimet e mëdha më pak të zakonshme ose kënaquni me fitore të vogla dhe të shpeshta. Për shembull, blackjack dhe baccarat lojtarët fitojnë shumicën e kohës, por paratë nuk e ndryshojnë jetën.