Si tatohen bonuset e kazinove në MB dhe juridiksione të tjera?

Bonuset

2022-06-02

Benard Maumo

Të luash në një kazino të drejtpërdrejtë në internet në MB ose në ndonjë juridiksion tjetër të lojërave të fatit për këtë çështje është argëtuese dhe shumë shpërblyese. Kazinotë më të mira live u ofrojnë lojtarëve stimuj bonus për t'i joshur dhe inkurajuar ata të depozitojnë dhe të luajnë më shumë. 

Si tatohen bonuset e kazinove në MB dhe juridiksione të tjera?

Megjithatë, pas miratimit të Projektligjit të Financave të 2017, bastet falas ose bonuset e kazinosë i nënshtrohen tatimit në MB. Këtu lind pyetja; si tatohen bonuset? Vazhdoni të lexoni për të mësuar një ose dy gjëra.

Rregulloret tatimore në Mbretërinë e Bashkuar që ndikojnë në shpërblimet

Detyra e Përgjithshme e Basteve (GBD) është pjesë e Aktit të Financës 2014 u miratua më 1 gusht 2017. Në këtë ligj, bastebërësit dhe kazino live online në MB i nënshtrohen një takse të përgjithshme prej 15% për të gjitha bastet me zbritje dhe pa pagesë. Kjo rregullore e lojërave të fatit synonte operatorët e kazinove live, të cilët paguajnë detyrimet e tyre nëpërmjet mediave elektronike si interneti, telefoni, TV, etj.

Më parë, thesari nuk mori asgjë nga fitimet e grumbulluara nga bonuset e kazinosë në internet. Por me këto ndryshime rregullatore, HMRC (Të Ardhurat dhe Doganat e Madhërisë së Saj) mbylli këtë boshllëk për të mbledhur më shumë taksa. Në atë kohë, thesari nuk ishte i sigurt për vlerësimin e arkëtimit dhe sjelljen e operatorëve të industrisë.

Drejtori Tregtar i William Hill, Ciaran O'Brien, tha se masa e re tatimore ishte diçka pa të cilën industria mund të bënte pas taksave fillestare prej 500 milion £. Por nga ana e tyre, HMRC ripohoi angazhimin e saj për ta bërë industrinë një vend më të mirë për të gjithë operatorët. 

Pas masave të reja tatimore në bonuse të drejtpërdrejta të kazinosë, bonuset pa depozite u reduktuan ndjeshëm në MB. Në fakt, taksimi është një nga arsyet pse gjetja e bonuseve pa depozita është një sfidë në industrinë e lojërave të fatit. Këto ditë, shumica e kazinove preferojnë bonuset e depozitave, ku lojtarët duhet të bëjnë një depozitë minimale për të aktivizuar bonusin. 

A paguajnë kumarxhinjtë në Mbretërinë e Bashkuar për fitimet e tyre bonus?

Shiko kete; ju regjistroheni në kazinonë më të mirë të drejtpërdrejtë dhe kërkoni 100 £. Pastaj, Lady Luck ju buzëqesh dhe ju fitoni 1000 dollarë nga paratë tuaja të bonusit pasi plotësoni të gjitha kërkesat e bastit. Por më pas e kuptoni se HMRC kërkon që ju të dorëzoni 15% të fitimeve tuaja të fituara me vështirësi. Kjo do të ishte zhgënjyese, apo jo?

Por qetësohuni sepse Britania e Madhe nuk është një nga ato vende ku lojtarët e fatit paguajnë taksa për fitimet e tyre. Gordon Brown i dha fund kësaj sjelljeje 'të keqe' në vitin 2001 pasi hoqi qafe taksën 6.5% që kërcënonte të rrëzonte industrinë. Që atëherë, asnjë lojtar i rastësishëm në Mbretërinë e Bashkuar nuk ka paguar taksa mbi fitimet e tij. Natyrisht, kjo vlen edhe për lojtarët profesionistë të lojërave dhe fituesit e jackpot-it.

Operatorët e lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar paguajnë taksat në vend të tyre

Sado e mirë që është për lojtarët e fatit, këpucët nuk janë aq të rehatshme për kompanitë e basteve në MB. Kjo për shkak se operatorët e lojërave të fatit paguajnë çmimin në emër të lojtarëve. Thesari ngarkon një përqindje në të gjitha fitimet e kazinosë, në varësi të llojit të bastit dhe vetë kazinosë. Kështu, për shembull, kazinotë paguajnë 5% deri në 25% për të gjitha fitimet e automateve. 

Në vitin 2014, Ligji i lojërave të fatit i vitit 2005 u ndryshua për të përfshirë një pikë 15% të taksës së konsumit të zbatueshme për të gjitha fitimet e kazinosë. Dhe në vitin 2019, norma u rrit edhe më shumë në 21% në të gjitha 'lojërat e fatit'. Në të njëjtën kohë, qeveria vendosi një limit prej 2 £ për bastet FOBT (Fixed Odds Betting Terminals). 

Norma e sapo rritur do të thotë që lojtarët tani do të shohin bonuse më të ulëta bastesh ose aspak. Gjithashtu, kërkesat për bast tani janë pak më të shtrënguara si kazino live në MB kërkojnë të qëndrojnë në këmbë. Por megjithatë, industria po bëhet më e madhe dhe më e mirë. 

Taksa e fitimeve të lojërave të fatit në SHBA

Fatkeqësisht, IRS nuk është e butë ndaj fitimeve të lojtarëve në SHBA. Organi përcakton që shumat e mëposhtme të fitimeve duhet t'i raportohen atij nga lojtari:

  • Mbi 600 dollarë në bastet e pista kuajsh.
  • Mbi 1200 dollarë në slot machines dhe baste bingo.
  • Mbi 1,500 dollarë në fitimet e keno.
  • Mbi $5,000 në fitimet e turneut poker.

Lojtarët duhet të japin numrin e tyre të Sigurimeve Shoqërore dhe të plotësojnë formularin IRS Form W2-G për të raportuar shumën. Por në shumicën e rasteve, kazinotë në internet në SHBA do të zbresin 25% të fitimeve tuaja dhe do t'ia kthejnë atë tek tatimtaria përpara se t'ju paguajnë. Tani kjo është e keqe!

Por siç e keni parë më lart, jo të gjitha fitimet i nënshtrohen taksimit të IRS. Për shembull, fitimet nga lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë si craps, baccarat, roulette dhe blackjack nuk i nënshtrohen plotësimit të formularit të IRS W2-G. Dhe kjo pavarësisht nga shuma në dorë.

Përveç këtyre taksave federale, shumë autoritete shtetërore tatojnë edhe të ardhurat nga lojërat e fatit. Megjithatë, çdo shtet ka një formulë unike tatimore, me të tjerët që i përjashtojnë lojtarët nga taksat krejtësisht. 

Pyetni kontabilistët për më shumë përgjigje!

Në përgjithësi, taksimi i basteve ndryshon në varësi të vendit ku jetoni. Siç e keni parë, lojtarët në MB janë të përjashtuar nga taksat, me operatorët që mbajnë të gjithë barrën. Fatkeqësisht, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për SHBA-në. Pra, lexoni ligjet tuaja lokale të lojërave të fatit dhe bisedoni me një profesionist tatimor të licencuar nëse është e mundur. Luaj gjithmonë sipas rregullave!

Të rejat e fundit

Pragmatike Play Delights Live Kazino Lojtarët me Snakes & Ladders Live
2023-05-25

Pragmatike Play Delights Live Kazino Lojtarët me Snakes & Ladders Live

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 €
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:390 € Me kod bonus CASINORANK
22BET
22BET:Deri në 300 €