Lajme

December 5, 2022

10 librat më të mirë të lojërave të fatit për lojtarët e kazinove dhe bastuesit sportivë

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

A jeni një lojtar i pasionuar i basteve sportive ose lojtar i kazinosë në internet që kërkon të zgjerojë njohuritë tuaja për lojërat e fatit? Ju duhet të keni lexuar një ose dy libra kumari. Për ata që nuk e kanë bërë, këta libra mund të rrisin zgjuarsinë dhe aftësitë tuaja vendimmarrëse për të mbijetuar në mjedisin e ashpër të lojërave të fatit. Nga Bringing Down the House nga Ben Mezrich te Mastering Poker Math nga Chuck Clayton, nuk mungojnë librat e basteve për të lexuar. Më poshtë janë disa mostra të zgjedhura me kujdes për të blerë:

10 librat më të mirë të lojërave të fatit për lojtarët e kazinove dhe bastuesit sportivë

Rrëzimi i Shtëpisë – Ben Mezrich

Rënia e shtëpisë mund të jetë motivimi ideal për të Tifozët live blackjack. Botuar në shtator 2003, ky libër me 257 faqe ka të bëjë me historinë e vërtetë të jetës së Ekipit ikonik të MIT Blackjack, i famshëm për aftësitë e tyre të numërimit të letrave dhe renditjes së skajeve. Në këtë libër, Kevin Lewis, një i diplomuar në MIT, rekrutohet në ekip nga lojtarët kryesorë të skuadrës. Ideja ishte që ky ekip të përdorte aftësitë e tij të numërimit të kartave për të rrëzuar kazinotë në Las Vegas. Ndiqni historinë e tyre dhe huazoni diçka nga seancat tuaja të lojërave blackjack. 

Beat the Dealer - Edward O. Thorp

Beat the Dealer është një tjetër libër i shkëlqyer për të mprehur aftësitë tuaja në lojën 21. Ky libër u botua në vitin 1962 kur shumica e kazinove ende përdornin kuvertën e vetme në blackjack. Por falë këtij libri, kazinotë që atëherë janë zhvendosur në gjashtë ose tetë kuvertë. Ky libër shpjegon qartë strategjitë themelore dhe të avancuara të blackjack-ut që mund t'ju bëjnë një legjion të lojës. Në fakt, shumë sisteme të lojërave të fatit mund t'i gjurmojnë rrënjët e tyre në këtë libër praktik të lojërave të fatit. Mos harroni se Edward O. Thorp ishte profesor matematike në MIT.

Zotërimi i matematikës së pokerit - Chuck Clayton

Pokeri është padyshim një nga lojërat më të mira të kazinosë live. Kjo lojë u lejon bastorëve të përdorin një strategji optimale për të reduktuar avantazhin e shtëpisë nën 0,50%. Disa variante të pokerit në internet mund të kenë edhe më shumë se një normë kthimi prej 100%. Chuck Clayton u mëson lojtarëve të pokerit se si t'u besojnë numrave në rrethanat dhe situatat e duhura në këtë libër. Mastering Poker Math shpjegon aspekte thelbësore të lojërave si bllofi, menaxhimi i çipave, gjurmimi i rezultateve dhe shumë më tepër. Ju mund të filloni të luani me një nivel më të lartë besimi pasi të keni lexuar këtë libër. 

Lojëra me letra për fillestarë - Martin Jenkins

Martin Jenkins e kupton se lojërat me letra si poker dhe blackjack kanë ndryshuar me kalimin e viteve. Prandaj, në këtë libër prej 213 faqesh, autori jep udhëzime të thjeshta për të luajtur lojëra si blackjack, poker, tetë të çmendur, diamant etj. Do të gjeni strategji themelore dhe të avancuara dhe terminologji të ndryshme të përdorura për secilën lojë. Mund të mos jetë libri më i avancuar i lojërave të fatit, por është i përsosur për fillestarët.

Lojëra me letra për dummies - Barry Rigal

Botuar më 7 tetor 2005, Lojëra me letra për Dummies është një libër me 384 faqe që synon fillestarët në blackjack, Texas Hold'em, Stud Poker dhe lojëra të tjera me letra. Ka një ngarkesë kamioni me informacione argëtuese dhe të dobishme për lojërat e fatit për t'i ndihmuar lojtarët të zgjedhin një strategji të letrave fituese. Do të zbuloni se si të përmirësoni vendimmarrjen tuaj, të luani variacione lojërash rajonale, të zhvilloni një strategji fituese dhe të mësoni të luani me përgjegjësi. Ky libër është padyshim i dobishëm për lojtarët fillestarë të lojërave me letra. 

Fortune's Formula - William Poundstone

Edward Thorp dhe ekipi i MIT Blackjack shkuan në Vegas me "formulën Kelly" dhe funksionoi. Këto legjenda kuptuan se formula mund të gjeneronte edhe më shumë para në bursë, me Shannon duke u bërë një investitor i suksesshëm, duke kaluar në krye të normës aktuale të Warren Buffet. Ky libër me 386 faqe zbulon se si "formula Kelly" ngjalli polemika edhe pse bëri një vrasje në tavolinat e tregtimit, kazinotë dhe pistat e garave. Më shumë ka të bëjë me demaskimin e formulave sesa me lavdërimin e tyre.

Roll the Bones: The History of Gambling (Edicioni i Kazinosë) – David G. Schwartz

Luajtja e lojërave të kazinosë në faqet më të mira të kazinosë live përdorimi i një strategjie të mësuar nga këto libra të lojërave të fatit është padyshim kritik. Por është po aq e rëndësishme të kuptojmë se nga ka ardhur industria e kazinove, si ka evoluar dhe gjendja aktuale e punëve. Ky libër do t'ju përcjellë në të gjitha këto. Nga kazinoja e parë me bazë tokësore në 1638 dhe revolucionet e kazinosë në shekujt 18 dhe 19, ky libër audio do t'ju ndihmojë të vlerësoni historinë e kazinove dhe lojërave të fatit.

Duke shpërthyer Vegas - Ben Mezrich

Shpërthimi i Vegasit është një tjetër kryevepër nga ky autor i respektuar në industrinë e lojërave të fatit. Botuar në vitin 2005, ky libër ndjek arratisjet e një grupi lojtarësh blackjack, MIT Blackjack Team. Siç pritej, libri është një vazhdim i "Bringing Down the House". Por në Bursting Vegas, personazhet janë më aktivë. Në këtë libër, lojtarët përdorin strategji efektive si renditja e Ace dhe drejtimi i kartave për të qëndruar përpara skajit të shtëpisë. Por fati i tyre mbaroi pasi operatorët nisën një hetim agresiv që e detyroi ekipin të largohej nga SHBA. 

Duke menduar në baste - Annie Duke

Kjo kryevepër është për bastesh sportiv që duan të marrin vendime më inteligjente bastesh pa të gjitha faktet. Annie Duke, një konsulente biznesi dhe ish-kampione e WSP, u mëson bastorëve se si të jenë të qetë rreth pasigurisë dhe të marrin vendime më të zgjuara. Ajo nxjerr shembuj praktikë nga biznesi, sporti, politika dhe pokeri për t'i ndihmuar bastuesit të marrin vendime më të mira në disa sekonda. Ajo u mëson bastorëve që të jenë më pak reagues ndaj emocioneve dhe të shmangin reagimet e gjurit për t'u bërë të qetë dhe të begatë.

Udhëzuesi për gjithçka për bastet sportive - Josh Appelbaum

Bastet e parave në sport mund të sigurojnë që çdo ngjarje të bëhet një domosdoshmëri. Por për një fillestar, të rrezikosh shumë ose të vendosësh bast të gabuar është një problem i zakonshëm. Fatmirësisht, Josh Appelbaum nuk do të lejojë që kjo të ndodhë në "Udhëzuesi i Gjithçka për Bastet Sportive". Ky libër ka këshilla dhe taktika për t'ju ndihmuar të vendosni një bast strategjik sportiv. Autori ju mëson se si të gjeni një bast potencialisht të suksesshëm në të gjitha ligat kryesore sportive. Lexojeni nëse doni të gjeni vlerë në bastet sportive.

konkluzioni

Librat e lojërave të fatit janë një burim i madh informacioni për ata që dëshirojnë të bëhen kumarxhinj më të mirë. Këta libra janë të mbushur me shumë shembuj të jetës reale për t'u dhënë lexuesve njohuri më të thella se si funksionon kumari. Por cilido libër që lexoni, mbani mend se kumari ka të bëjë thjesht me fat. Pra, asnjë strategji nuk garanton sukses në kazino.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme