Lajme

November 14, 2022

Bastet Live Pok Deng shpjegohen në detaje

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Pok Deng është një lojë letrash jashtëzakonisht e njohur në Azi, veçanërisht në Tajlandë, ku quhet edhe Pok Kao. Kjo lojë ka rregulla të thjeshta për t'u kuptuar dhe është mjaft e ngjashme me baccarat me një element të renditjes së duarve të pokerit në video. Disa lojtarë madje mund të argumentojnë se loja është më shumë blackjack sesa baccarat.

Bastet Live Pok Deng shpjegohen në detaje

Por, megjithëse kjo lojë ka qenë e kufizuar në kazinotë aziatike me bazë tokësore për disa kohë, ajo tani po bën rrugën e saj në faqet më të mira të kazinove në botë. Së fundmi, në prill 2022, SA Gaming lëshoi versionin live të kësaj loje, duke shpresuar që ta prezantojë atë tek adhuruesit e lojërave me letra. Pra, çfarë është Pok Deng live dhe si luhet? Lexoni për të zbuluar!

Si të luani Live Pok Deng

Pok Deng është një lojë letrash e luajtur nga pesë ose gjashtë lojtarë kundër tregtarit të drejtpërdrejtë ose bankierit. Në versionin SA Gaming, pesë lojtarë krahasojnë vlerat e dorës së tyre kundrejt bankierit veçmas. Secili lojtar merr dy letra, dhe dora më afër nëntë fiton raundin. Tani e dini pse konsiderohet si 'kushëriri' i baccarat live

Për të filluar të luani lojën, zgjidhni numrin e basteve dhe vendosni çipat në pozicionin e lojtarit. Raundi i basteve zgjat 30 sekonda, që do të thotë se keni kohë të mjaftueshme për t'u organizuar dhe për të vënë bastin e duhur. 

Pas raundit të basteve, tregtari do të lëshojë dy letra me fytyrë poshtë për pozicionin e secilit lojtar dhe dy letra me fytyrë poshtë për pozicionin e bankierit. Mos harroni se loja përdor tetë kuverta letrash pa Joker. Gjithashtu, tregtari do të përziejë manualisht letrat në fillim të një shfaqjeje të re dhe do të fusë kartën "e prerë". Nëse ata tërheqin kartën e "prerë", raundi do të përfundojë dhe një këpucë e re do të fillojë. 

Sa i përket metodës së pikëzimit, 9 është rezultati më i lartë, dhe 0 është më i ulëti. Kartat 2 deri 9 përfaqësojnë vlerat e tyre nominale dhe një Ace është e barabartë me një pikë të vetme. Gjithashtu, do të shënoni zero pikë nëse merrni K, Q, J dhe 10. Sigurisht, ju mund t'i përdorni këto vlera të kartave për të krijuar një strategji Pok Deng, veçanërisht në një lojë që lejon tërheqjen e letrës së tretë për të bërë një vijë të drejtë ose tre të një lloji.

Kombinime të drejtpërdrejta të kartave Pok Deng

Këtu fillojnë ngjashmëritë me pokerin. Sa herë që një lojtar ose bankier fiton raundin, ata mund të krijojnë një model unik: një flush, çifte të veçanta, një kombinim të kartave të fytyrës dhe më shumë. Në disa lojëra që lejojnë të luash me tre letra, është e ligjshme të bësh një flush të drejtpërdrejtë, të drejtpërdrejtë, tre të një lloji. Vini re se kur shfaqen kombinime të veçanta, duart përkatëse llogariten si çdo gjë midis 7 dhe 8 pikë. 

Pra, pa u zgjatur më poshtë, më poshtë janë kombinimet speciale dhe renditja e tyre në Pok Deng nga SA Gaming:

Ndonjëherë mund të gjeni bankierin dhe lojtarin që kanë të njëjtin model ose vlerë të dorës si ato të listuara më sipër. Për shembull, të dyja mund të kenë një kartë me një fytyrë pa pikë. Nëse kjo ndodh, raundi përfundon me barazim ose shtytje. 

Pagesat Live Pok Deng

Si fillim, sistemi do të zbresë dy herë bastin e lojtarit, paratë shtesë janë "shuma e mbajtjes në burim". SA Gaming nuk shpjegon në detaje pse e bëjnë këtë. Por kjo mënjanë, sigurohuni që të keni ekuilibër të mjaftueshëm përpara se të luani Pok Deng në faqet më të mira të kazinosë live. Kjo vlen edhe për lojërat e tjera të kazinosë live. 

Në përgjithësi, shanset për të fituar në pozicionin e lojtarit janë 1:1. Për shembull, nëse vendosni një bast 100 monedhash, zbritja totale nga llogaria juaj do të jetë 200 monedha. Tani, duke supozuar se ju merrni 6-7 dhe bankieri merr 4-8, raundi do të përfundojë 3-2 në favor të lojtarit. Kjo do të thotë që ju do të merrni një pagesë totale prej 300 monedhash (bast 200 monedhash + fitore 100 monedhash). 

Nëse ju godet fati, ju mund të fitoni raundin me një flush ose ndonjë kombinim unik të dorës të renditur fillimisht. Ju mund të goditni një QJ diamante kundrejt lopatës J-10 të bankierit. Këtu do të keni 7.3 pikë kundrejt 7.2 të tregtarit. Një skenar i tillë do t'u japë lojtarëve një pagesë 2:1. E thënë thjesht, një bast 100 monedhash do të kthejë 200 monedha. Por kini parasysh nëse dora e tregtarit është më e fortë sepse shanset tuaja për humbje do të jenë 2:1.

Ndërkohë, marrja e çiftit special paraqet situatën më fitimprurëse në Live Pok Deng. Kjo sepse do të merrni një pagesë masive 11:1, që do të thotë se një bast 100 monedhash do të kthejë 1100 monedha. Gjithashtu, shtëpia nuk do të mbajë asnjë shumë për çifte të veçanta. Por nëse krijoni një çift të veçantë dhe bankieri ka 6 pikë, si 4-2, 4-5 ose 3-3, pagesa është 1:1. 

Po House Edge?

Kazinoja live ka gjithmonë një avantazh matematikor në të gjitha lojërat e kazinosë në internet. Pa këtë avantazh, shumica e tyre do të mbyllnin dyqanin. Buza e shtëpisë u garanton atyre pjesën e tyre sa herë që një lojtar fiton ose humbet një bast. Në Live Pok Deng nga SA Gaming, skaji i shtëpisë mund të bjerë deri në 1,65% kur përdorni një strategji optimale. Ky është një nga skajet më të ulëta të shtëpisë që mund të përballesh në kazino. 

Këshilla dhe strategji të drejtpërdrejta për Pok Deng

Pra, cila strategji mund të zvogëlojë avantazhin e shtëpisë kur luani Pok Deng? 

Praktikoni menaxhimin e bankrollit

Harrojeni për ngjashmëritë e vogla me pokerin. Pok Deng është thjesht një lojë fati si baccarat, ruletë dhe makinat e fatit. Puna është se lojtarët nuk bëjnë asgjë pasi vendosin një bast në Live Pok Deng. Për këtë arsye, ne e luajmë lojën për argëtim dhe kemi një buxhet. Luajtja me një bankroll ju lejon të zgjasni qëndrimin tuaj në tryezë dhe të fitoni një shumë në afat të gjatë. Por edhe me këtë, largohuni gjithmonë nga tabela pasi të keni shtuar një shumë specifike në bankroll. 

Përdorimi i një sistemi bastesh

Kjo pikë është disi e lidhur me menaxhimin e bankrollit. Menaxhimi efektiv është më i lehtë me një sistem bastesh si Martingale, Paroli dhe Fibonacci. Merrni parasysh këtë; lojtarët kanë pothuajse një shans 50% për të marrë një pagesë 1:1. Kjo do të thotë që një sistem bastesh si Martingale do të rikuperojë humbjet tuaja sa herë që trokasin një ose dy fitore. Por do t'ju duhet një bankroll i madh që këto sisteme t'ju favorizojnë.

Merrni vendimet e duhura

Disa variante Pok Deng mund t'i lejojnë lojtarët të tërheqin një kartë shtesë ose të godasin në varësi të situatës. Për shembull, nëse merrni dy letra me një rezultat total prej më pak se katër, strategjia më e mirë është të godisni. Por nëse vlera totale është 8 ose 9, qëndroni mirë sepse probabiliteti juaj për të krijuar një Pok është i lartë. 

Luaj falas

Nëse Pok Deng është një koncept krejtësisht i ri për ju, luani versionin demo përpara se të rrezikoni para të vërteta. Fatkeqësisht, lojtarët nuk munden përdorni bonuse të drejtpërdrejta të kazinosë në lojërat e drejtpërdrejta. Por SA Gaming e di mirë këtë fakt. Vizitoni faqen zyrtare të internetit dhe luani versionin demo të drejtpërdrejtë për të kuptuar se si ndihet studio dhe frekuencën e pagesës. Ka gjithashtu shumë video demo.

Argëtohu!

Tani duhet të jeni gati për të luajtur Pok Deng në kazinotë live të SA Gaming. Ideja e kësaj loje popullore tajlandeze me letra është të krijojë një dorë më të huaj se ajo e bankierit me vetëm dy letra. Kjo është arsyeja pse është e këshillueshme që të ulni pritshmëritë dhe ta luani lojën vetëm për argëtim. Por nëse doni të fitoni shpesh, luani herët dhe në mënyrë agresive para se të të arrijë sfera e shtëpisë.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme