Lajme

September 6, 2021

Bastet Sportive Tradicionale Vs. Bastet sportive virtuale: Cili është më i miri?

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Është e padiskutueshme që bastet sportive janë një treg i madh në mbarë botën me vlerë miliarda dollarë. Kjo formë e basteve live i lejon lojtarët të parashikojnë rezultatin e ngjarjeve sportive si futbolli, tenisi, regbi, motorsporti, garat me kuaj dhe shumë më tepër.

Bastet Sportive Tradicionale Vs. Bastet sportive virtuale: Cili është më i miri?

Por Covid-19 ka ekspozuar thelbin e butë të basteve sportive. Pas pezullimit të shumicës së ngjarjeve sportive vitin e kaluar, operatorët duhej të mbështeteshin në bastet sportive virtuale për të qëndruar në këmbë. Por a ofron ai mundësi fitimi si bastet sportive tradicionale?

Çfarë është bastet sportive virtuale?

Bastet sportive virtuale janë të ngjashme me garat sportive të jetës reale. Por në vend që të ofrojnë baste të drejtpërdrejta për ngjarjet aktuale, sportet virtuale përfshijnë lojtarë, kuaj ose makina të simuluara nga softueri kompjuterik. Me një gjuhë të thjeshtë, është njësoj si bast mbi rezultatin e lojërave video.

Në përgjithësi, lojtarët mund të bastojnë në tenis, gara me kuaj, ndeshje futbolli dhe më shumë. Simulimet zakonisht vijnë me grafikë 3D për të imituar një përvojë të vërtetë.

Ngjashmëritë midis të dyve

Pra, çfarë kanë të përbashkët bastet sportive virtuale dhe bastet sportive tradicionale? Së pari, të dyja këto baste vendosen duke përdorur një kompjuter ose telefon celular.

Por kjo është pjesa e dukshme. Ashtu si bastet në një kazino live ose libër sportiv, lojtarët përdorin monedhën fiat në sportet virtuale. Pra, duhet të financoni llogarinë tuaj të basteve për të parashikuar rezultatin e sportit tuaj të preferuar.

Një tjetër ngjashmëri është numri i llojeve të basteve të përfshira. Zakonisht, të dy llojet e lojërave të fatit ofrojnë baste të ngjashme. Ato përfshijnë:

  • Shans i dyfishtë
  • Linja parash
  • Përhapjet e pikave
  • Mbi/nën
  • Bastet mbështetëse Nëse zgjidhni njërën nga bastet e mësipërme në sportet virtuale ose në lojërat e fatit sportive tradicionale, mund të jeni të sigurt se shanset janë të njëjta. Për shembull, një ekip me 10 shanse do t'ju japë 1000 dollarë nëse vendosni bast 100 dollarë.

Përveç kësaj, librat sportiv dhe kazinotë online ofrojnë bonuse për të dy llojet e lojërave të fatit. Pasi të regjistroheni për një llogari bastesh, ka të ngjarë të merrni një bonus bujar mirëseardhjeje në formën e një bonusi përputhshmërie ose bastesh falas. Më pas, do t'ju duhet të plotësoni kërkesat e rikthimit të bonusit për të tërhequr paratë. Në përgjithësi, ka 1001 ngjashmëri midis sporteve virtuale dhe basteve sportive të jetës reale.

Dallimet

Ndërsa ngjashmëritë janë të shumta, këto forma të lojërave të fatit gjithashtu kanë pjesën e tyre të drejtë të dallimeve. Së pari, rezultatet e rregullta të basteve sportive përcaktohen nga atletët e jetës reale. Pra, nëse jeni me fat, ekipi juaj i preferuar mund të japë një performancë dërrmuese dhe t'ju fitojë para. Por ndonjëherë, ata mund të dështojnë të shfaqen.

Për shkak se njerëzit e jetës reale nuk luajnë në sporte virtuale, rezultatet përcaktohen me RNG. RNG (gjeneruesi i numrave të rastësishëm) punon prapa skenave për të prodhuar miliarda rezultate të rastësishme në minutë. Por sigurisht, rezultatet sportive tradicionale janë gjithashtu të rastësishme. Megjithatë, kjo nuk garanton mosndërhyrje nga interesat e jashtme.

Së fundmi, garat virtuale përfundojnë brenda një minutë apo më shumë, ndryshe nga sportet e jetës reale, të cilat zgjasin më shumë. Arsyeja është se sportet virtuale shfaqin vetëm pikat kryesore të lojërave të dixhitalizuara. Për shembull, tifozët e futbollit do të shohin vetëm pikat kryesore të golit, lëvizjet thelbësore dhe pritjet e shkëlqyera. Më pas do të shihni rezultatin përfundimtar pas pikave kryesore dhe do të mësoni fatin tuaj.

Këshilla për bastet sportive virtuale

Nëse jeni një lojtar i zjarrtë i basteve sportive, atëherë nuk keni nevojë për ndonjë prezantim këtu. Kjo sepse gjërat janë relativisht të njëjta. Për shembull, mund të përdorni strategjinë e "skuadrës së dobët", e cila përfshin lojën e fatit në një ekip me një seri të ftohtë humbjesh. Nëse një ekip ka humbur pesë herë në trot, nuk ka asnjë arsye për të vënë bast një humbje.

Për më tepër, mund të filloni duke vendosur një shumë më të vogël dhe gradualisht ta rritni atë ndërsa fitimi juaj arrin 25% ose më shumë. Mos harroni, suksesi në sportet virtuale ose në çdo formë tjetër të lojërave të fatit në internet kërkon durim.

Përmbledhja

Në përgjithësi, bastet sportive virtuale janë një alternativë e shkëlqyer ndaj basteve sportive tradicionale. Është e thjeshtë për t'u kuptuar dhe rezultati nuk merr përgjithmonë për t'u zbuluar, si në bastet sportive.

Megjithatë, mungesa e ndërveprimit njerëzor në jetën reale i jep një avantazh të lehtë basteve të rregullta sportive. Është një fakt i njohur që disa lojtarë nuk u besojnë rezultateve RNG. Sidoqoftë, është mjaft afër lojërave të fatit tradicional.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme