Lajme

October 27, 2023

E ardhmja e aksesorëve të telefonave celularë: pajisje VR, komplete holograme dhe bateri me prekje

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Bota e aksesorëve të telefonave celularë ka bërë një rrugë të gjatë që nga ditët e tullave gjigante. Nga kufjet me tela te kufjet mbrojtëse, ne kemi parë aksesorë të ndryshëm që të rriten dhe të bien në popullaritet. Por çfarë mund të presim në të ardhmen?

E ardhmja e aksesorëve të telefonave celularë: pajisje VR, komplete holograme dhe bateri me prekje

Veshje VR

Realiteti virtual (VR) është një nga zhvillimet teknologjike më të shumëpritura. Ndërsa pajisjet aktuale VR janë më të mëdha dhe të shtrenjta, zhvilluesit e aplikacioneve po tregojnë interes për ta bërë atë më të aksesueshme. Media, duke përfshirë TV, filma dhe lojëra në internet, tashmë po përqafon VR. Natyra ndërvepruese e lojërave i bën ato ideale për një rinovim të VR. Me disponueshmërinë e tregtarëve të drejtpërdrejtë dhe funksionet e bisedës, tavolinat e ruletit në internet janë tashmë një hap larg nga VR. Është e natyrshme që VR mund të bëhet një aksesor i domosdoshëm në të ardhmen.

Komplete hologrami

Ekranet holografike mund të tingëllojnë si diçka jashtë fantashkencës, por ato janë më afër sesa mund të mendoni. Teknologjia synon të krijojë forma 3D të dritës, madje duke përshkruar figura njerëzore plotësisht në lëvizje. Ndërsa shembujt aktualë janë të përpunuar dhe kërkojnë shumë përgatitje, progres është duke u bërë. Në vitin 2017, Verizon dhe Korea Telecom kryen me sukses një telefonatë holografike. Ndërsa industria e teknologjisë vazhdon të përmirësojë dhe miniaturizojë teknologjinë, thirrjet holograme mund të bëhen realitet në të ardhmen.

Prek Bateritë

Edhe pse ende në të ardhmen e largët, bateritë me prekje janë një fushë kërkimi për disa kompani të mëdha. Koncepti përfshin karikimin e një telefoni duke përdorur bioelektricitetin njerëzor, thjesht duke e mbajtur pajisjen midis gishtit të madh dhe gishtit. Ndërsa bioelektriciteti është diskutuar me shekuj, përparimet e fundit në shkencë e kanë bërë atë një temë me interes. Megjithatë, ka të ngjarë të duhen dekada që kjo teknologji të bëhet komercialisht e qëndrueshme.

Si përfundim, e ardhmja e aksesorëve të telefonave celularë ka mundësi emocionuese. Pajisjet VR, kompletet holograme dhe bateritë me prekje janë vetëm një paraqitje e shkurtër e atyre që mund të bëhen aksesorë të domosdoshëm. Ndërsa teknologjia vazhdon të evoluojë, ne vetëm mund të presim dhe të shohim se çfarë surprizash na pret e ardhmja.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme