Lajme

September 8, 2021

Historia e shkurtër e Mahjong dhe si ta luani atë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Loja e mahjong në internet nuk është nga ato që do të gjeni në çdo kazino live. Kjo sepse kjo lojë mori famë vetëm një shekull më parë në Amerikën e Veriut.

Historia e shkurtër e Mahjong dhe si ta luani atë

Pra, nëse jeni të interesuar të keni një përvojë krejt të re të kazinosë, provoni mahjong në internet. Në këtë udhëzues, do të mësoni disa njohuri të vlefshme rreth kësaj loje dhe si ta luani atë në kazinonë tuaj të preferuar në internet.

Historia e Mahjong

Mahjong është një lojë argëtuese kumari e shpikur në Kinë në shekullin e 19-të. Versionet origjinale të lojës u luajtën në Azinë Juglindore dhe Azinë Lindore. Sot, loja është një lojë e njohur kazino në vendet perëndimore.

Thënë kështu, versioni më i hershëm u luajt duke përdorur një kuvertë letrash të përshtatshme për para, me secilën kuvertë të ndarë në një mori vargjesh parash dhe tre kostume monedhash. Çdo suitë ka nëntë renditje me tre letra të egra: mijë e vjetra, ndërsa lule dhe lule e kuqe.

Në vitet 1920, mahjong u fut në kulturën amerikane të lojërave të fatit. Një kompani e quajtur Abercrombie & Fitch ishte e para që shiti komplete mahjong.

Pas suksesit të jashtëzakonshëm në Uashington, Ezra Fitch, një bashkëpronar i kompanisë, dërgoi emisarë në Kinë për të blerë të gjitha grupet mahjong në dispozicion. Në fund, kompania shiti rreth 12,000 komplete mahjong.

Për të ndihmuar në rritjen e popullaritetit të lojës, Joseph Park Babcock botoi një libër të quajtur "Rregullat e Mah-Jong" në 1920. Autori e kishte mësuar këtë lojë në Kinë dhe njohuritë e tij të lojës ndihmuan në thjeshtimin dhe popullarizimin e lojës edhe më tej.

Bazat e Mahjong

Në shikim të parë, mahjong mund të jetë pak frikësues. Kjo për shkak se loja nuk përdor letra, zare ose rrota, ndryshe nga shumica e lojërave të drejtpërdrejta të kazinosë. Në vend të kësaj, lojtarët mahjong përdorin pllaka. Megjithatë, numri i pllakave mund të ndryshojë nga 136 në 152, megjithëse versioni më i zakonshëm ka 144 pllaka të ndryshme.

Përveç kësaj, pllakat Mahjong ndahen në tre seksione të numëruara nga 1 deri në 9. Kategoritë janë Dots (topa), Bams (bambu) dhe Çarje. Kompleti përfshin gjithashtu dragonj (të kuq ose të kuq) dhe erëra ose lojtarë (N, S, E, W). Në këtë rast, Era Lindore është tregtari, ndërsa lojtari në të djathtë të Erës Lindore, Era e Jugut, do të fillojë të luajë.

Objektivi kryesor i lojtarit është të marrë një dorë me 14 pllaka, e quajtur gjithashtu mahjong. Në mënyrë tipike, një dorë e plotë ka një tre të një lloji si tre 9 pika dhe një palë. Çiftet kanë dy pllaka identike. Kështu, për shembull, mund të ulni një palë me dy 5 pika.

Si të luani Mahjong në internet

  • Së pari dhe më kryesorja, loja bazë ka katër lojtarë në tavolinë, megjithëse variantet e tjera kanë tre. Kryesisht, pllakat përfshijnë 36 bambu, 36 karaktere dhe 36 rrathë.
  • Siç u tha fillimisht, secila suitë është e ndarë në një grup prej 1 deri në 9. Do të merrni gjithashtu 12 pllaka dragoi dhe 16 pllaka me erë. Më pas, një palë zare do të përcaktojnë marrëveshjen.
  • Pas kësaj, tregtari do të përziejë pllakat përpara se t'i japë 13 pllaka secilit lojtar. Tregtari do të fillojë me një pllakë shtesë.
  • Më pas, çdo lojtar do t'i rregullojë pllakat në mënyrë që lojtarët e tjerë të mos mund t'i shohin ato (nuk ka nevojë për këtë në internet) përpara se tregtari të hedhë një pllakë.
  • Më pas lojtarët përpiqen të arrijnë një numër të caktuar pikësh ose derisa të gjithë të bien dakord që loja të përfundojë. Gjithashtu, disa variante kanë maksimum 16 raunde. Mos harroni të thoni "Unë po telefonoj" kur një pllakë larg goditjes së mahjong.

Është e rëndësishme të theksohet se disa kazino live online ofrojnë një Mahjong Solitaire. Në këtë variant, lojtarët formojnë çifte që përputhen derisa grumbulli të pastrohet.

konkluzioni

Ndonëse mahjong nuk është loja më e luajtur e kazinosë në internet, ajo është ende një nga lojërat më argëtuese dhe më të mbushura me strategji. Për shembull, përputhni gjithmonë pllakat horizontalisht pasi ato janë më sfiduese për t'u hequr.

Një tjetër strategji mahjong është të lini një palë pllaka që nuk hapin asgjë. Me fjalë të tjera, përshtatni pllakat që mund të lirojnë hapësirë për të reja. Por sigurisht, provoni dorën tuaj në një version falas për të mësuar bazat përpara se të dilni drejtpërdrejt. Loja është në dispozicion për lojtarët e PC dhe celular. Mund ta luani edhe në Facebook.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme