Kripto CFD e parë në Japoni

Lajme

2020-11-15

Monex Securities, e cila është një siguri e madhe në internet në Japoni, ka lëshuar së fundmi kontratën e parë të kriptomonedhës-për-diferencë (CFD) në këtë vend. Japonia definitivisht po adopton kriptomonedha dhe CFD-të do të luajnë një rol të madh në këtë lloj ekonomie, veçanërisht sepse ka pasur një rritje të madhe në tregtimin e kriptove.

Kripto CFD e parë në Japoni

Cilat janë kontratat-për-ndryshim

Një CFD është një shkëmbim midis blerësit dhe shitësit që lejon blerësin të paguajë hendekun e çmimit midis vlerës aktuale dhe të ardhshme të aktivit që është duke u blerë. Kjo marrëveshje sigurohet nëpërmjet një kontrate dixhitale që lidh vlerën e atij aseti. Përveç kësaj, CFD-të janë një mënyrë më e sigurt për të shitur dhe gjithashtu për të blerë asete kripto kur krahasohen me tregtimin duke përdorur faqet e shkëmbimit.

Monex njoftoi më 8 korrik se po hapin CFD për kriptovalutat si p.sh Ethereum, Bitcoin Cash, XRP dhe Bitcoin. Ky është një avantazh i madh për njerëzit që përdorin këtë lloj monedhe dhe ka shumë njerëz që aktualisht e bëjnë këtë. Pra, ishte vetëm çështje kohe që kjo të ndodhte. Monex duhet të dijë gjithashtu se Bitcoin është kriptomonedha më e mirë për lojërat e fatit, por ka edhe të tjera.

Sfondi i këtij vendimi

Më 1 maj, FIEL zbatoi një ligj që kishte të bënte me biznesin me tregtimin e kriptove. Ky ligj vendosi që të gjitha subjektet afariste që do të shfaqnin derivate të kriptove do të këshilloheshin të regjistronin biznesin e tyre si Biznes me Instrument Financiar.

Sipas Monex, ata do të shtojnë edhe më shumë asete dixhitale në shërbimin e tyre pasi të studiojnë se cilat janë tendencat aktuale të kërkesës, rreziqet e luhatjes së çmimeve, rreziqet e likuiditetit dhe gjithashtu rreziqet e rrjetit të kripto-blockchain. Këto janë tepër të rëndësishme që Monex t'i dijë, veçanërisht kur bëhet fjalë për lojërat e fatit me kriptomonedhë. Këto ditë lojërat e fatit po rriten në Japoni dhe është e mundur të paguash me disa kriptovaluta.

Përveç CFD-ve, Monex Group, e cila është kompania mëmë e Monex, drejton Coincheck e cila është një kompani e madhe e shkëmbimit të kriptove në Japoni. Ky ka njoftuar së fundmi se do të mbështesë BAT (Basic Attention Tokens). Këto Bats do të lejojnë investitorët të dërgojnë, marrin dhe gjithashtu tregtojnë token ERC-20 brenda shkëmbimit.

Përparësitë e kriptomonedhave

Këto ditë, ka shumë kumarxhinj që përdorin kriptovaluta në Japoni dhe kjo do të thotë se Monex nuk do të gjejë asnjë problem të gjithë. Në fakt, do të gjejë shumë klientë. Kriptovalutat janë anonime dhe funksionojnë shumë mirë kur bëhet fjalë për pagesat dhe kjo është arsyeja pse ato kanë qenë kaq të njohura vitet e fundit.

Kohët e fundit, monedhat e lojërave të fatit patën një rritje të madhe. Arsyeja për këtë është pandemia që po kalojmë. Pra, është e natyrshme që kjo të ndodhë. Ka shumë njerëz që përdorin veçanërisht Bitcoin në ditët e sotme, i cili është kriptomonedha më e njohur. Megjithatë, ka shumë njerëz që vënë baste në lloje të tjera kriptomonedhash si Ethereum, Litecoin, NEO, etj. Shumë japonezë janë duke kërkuar për një kazino live ku mund të bëjnë depozitat dhe tërheqjet duke përdorur Bitcoin.

Kriptovalutat në Japoni

Njerëzit që përdorin kriptovaluta në këtë vend kanë ardhur në rritje dhe arsyet janë të shumta. Por, veçanërisht, sepse ato janë anonime dhe ka shumë njerëz që ende blejnë Bitcoin, Litecoin dhe lloje të tjera kriptomonedhash. Kjo do të thotë që edhe ju mund ta bëni. Dhe nëse keni ndonjë, atëherë mund të bëni pagesa duke i përdorur ato, pa asnjë shqetësim.

Në ditët e sotme, në Japoni, është e natyrshme që njerëzit kanë kriptomonedhë dhe madje e përdorin atë si monedhën e saj normale. Bitcoin është padyshim kriptomonedha më e mirë e lojërave të fatit sepse pranohet në shumicën e kazinove online, kështu që është normale që lojtarët ta blejnë dhe ta përdorin atje.

Lajmi i fundit

A duhet që lojtarët e kazinosë t'i japin këshilla shitësit të drejtpërdrejtë?
2023-02-07

A duhet që lojtarët e kazinosë t'i japin këshilla shitësit të drejtpërdrejtë?

Lajme