Lajme

July 20, 2021

Kumar i rregulluar ose i parregulluar i kazinove në internet

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Lexoni çdo udhëzues serioz të kazinosë në internet dhe do të bindeni se licencimi është gjëja më jetike në një faqe kumari. Ndërsa ka disa të vërteta atje, disa raste mund t'ju detyrojnë të hidhni kujdes në ajër.

Kumar i rregulluar ose i parregulluar i kazinove në internet

Për shembull, zona juaj mund të ketë ligje të rrepta të lojërave të fatit që mbyllen jashtë kazinotë më të mira live. Ose, thjesht mund të dëshironi të luani në mënyrë të fshehtë. Pra, midis një kazinoje legale live dhe një kazinoje të parregulluar, cila është më e mira për lojtarin?

Çfarë është një kazino live legale?

Siç u tha, çdo kazino live me vlerë duhet të licencohet dhe rregullohet nga një mbikëqyrës ose qeveri e njohur. Me fjalë të tjera, kazinotë e licencuara operojnë në tregje legale me terma dhe kushte të përcaktuara operimi.

Zakonisht, këshillohet të luani në kazino të licencuara për shkak të informacionit tuaj personal dhe sigurisë financiare. Përveç kësaj, shumica e organeve licencuese ofrojnë kanale për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis lojtarit dhe kazinosë në internet.

Çfarë është një kazino pa licencë?

Nga ana tjetër, një kazino pa licencë është pikërisht kjo – një kazino që funksionon pa licencë. Në mënyrë tipike, këto kazino operojnë në tregje gri ose zona ku rregulloret e lojërave të fatit në internet janë të cekëta ose strikte.

Shumë herë, tregjet gri kanë ligje që rregullojnë ose parandalojnë lojërat e fatit me para të vërteta. Megjithatë, këto juridiksione nuk e kanë nxjerrë jashtë ligjit as lojërat e fatit në kazino në internet me para të vërteta. Prandaj, disa kazino të parregulluara janë të licencuara.

Po kazinotë në det të hapur?

Ndonjëherë mund të keni vështirësi për të dalluar kazinotë e palicencuara nga kazinotë në det të hapur. Kjo për shkak se shumica e kazinove në det të hapur funksionojnë gjithashtu në juridiksione pa ndonjë ligj të qartë të lojërave të fatit në internet. Puna është se këto kazino thjesht marrin licenca operimi në këto zona për të parandaluar çdo padi.

Për shembull, shumica e vendeve të lojërave të fatit që operojnë në SHBA kanë selitë në Belize, Curacao, Kosta Rika dhe Antigua. Me pak fjalë, këto kazino janë të licencuara në vendet e përmendura më parë. Pra, teknikisht, lojtarët amerikanë përdorin këto faqe për të vendosur baste pa shkelur ligjet lokale.

Pse disa lojtarë zgjedhin kazino të parregulluara?

E vërteta e çështjes është se kazinotë e rregulluara janë gjithmonë më të sigurta se sa homologët e tyre të parregulluar. Por siç thonë ata, pudingun nuk e gjykon derisa ta provosh vetë.

Zakonisht, kazinotë e parregulluara ose në det të hapur mbajnë licenca nga organet e tyre rregullatore lokale ose qeveritë. Ky mund të jetë UKGC, MGA, Komisioni i Lojërave Kahnawake, etj. Pra, kazinotë në det të hapur mund të ofrojnë shërbime më të mira se faqet lokale të lojërave të fatit, në varësi të lokalitetit tuaj.

Përveç mbajtjes së licencave të vlefshme, shumica e kazinove të parregulluara ofrojnë promovime masive bonus. Shumica e këtyre kazinove ofrojnë marrëveshje që mund të arrijnë mijëra dollarë. Por karremi këtu janë kërkesat e larta të lojës. Për shembull, disa kazino kërkojnë që lojtarët të vënë bast paratë e bonusit deri në 50 herë për ta kërkuar atë. Pra, lexoni me kujdes termat dhe kushtet e bonusit të tyre.

Së fundi, kazinotë në det të hapur nuk janë të vështira kur bëhet fjalë për pranimin e lojtarëve të rinj. Këto kazino zakonisht ofrojnë shërbime në çdo vend ose shtet që nuk vjen me kërcënime ligjore. Në SHBA, Gjeorgjia është një shembull i shkëlqyer. Pra, nëse doni të kënaqeni pa kushte, luani në kazino të parregulluara.

Këshilla përfundimtare: Kazino të parregulluara kundrejt kazinove të rregulluara

Gjithçka e thënë dhe bërë, është jetike të dimë dallimin midis kazinove të parregulluara ose në det të hapur dhe kazinove "jo të besueshme". Mos harroni, kazinotë e parregulluara janë të licencuara nga organe të njohura duke e bërë përvojën tuaj të lojërave aq të sigurt sa të jetë. Gjithashtu, këto kazino kanë një reputacion për t'u mbrojtur.

Nga ana tjetër, kazinotë jo të besueshme nuk kanë asnjë provë për ndonjë informacion licencimi. Shpesh, ato operojnë në tregje të parregulluara dhe ofrojnë shpërblime të larta të mirëseardhjes.

Pra, për të siguruar që jeni të sigurt, luani vetëm lojëra të drejtpërdrejta kazino të ofruara në faqet e rregulluara të lojërave të fatit. Por nëse nuk mund ta merrni një të tillë në juridiksionin tuaj, atëherë mos i gërvishtni flokët sepse disa kazino të parregulluara do të bëjnë një punë edhe më të mirë. Truku është të bëni një hulumtim të plotë dhe të kënaqeni kudo, në çdo kohë.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme