Lojërat më të njohura të kazinove në Evropë

Lajme

2021-04-18

Eddy Cheung

Shumica e lojërave më moderne të kazinosë i kanë rrënjët në Evropë. Ruletë, baccarat dhe blackjack të gjithë filluan rrugën e tyre drejt rëndësisë në këtë kontinent. Megjithatë, kohët ndryshojnë, dhe po ashtu edhe lojërat e kazinosë. Që ngre pyetjen, cila është loja më e njohur e kazinosë në Evropë aktualisht? Ndërsa përgjigja për këtë mund të mos jetë menjëherë e qartë, ky artikull ka përpiluar një listë të disa lojërave që ka të ngjarë t'i gjeni në çdo tokë evropiane ose kazino online.

Lojërat më të njohura të kazinove në Evropë

Blackjack

Blackjack u prezantua për herë të parë në katin e lojërave të fatit të kazinove franceze në shekullin e 16-të. Nuk kaloi shumë kohë para se kjo lojë të bëhej hit dhe sot është padyshim loja më e mirë e kazinosë në internet. Këtu, lojtarët gëzojnë një përzierje unike fati, strategjie të thelluara dhe shanse fitimprurëse. Shumicën e kohës, lojtarët përdorin strategji blackjack si numërimi i letrave për të ulur avantazhin e shtëpisë në më pak se 1%. Megjithatë, gjeni kazinonë e duhur që toleron strategjitë e blackjack-ut.

Bakarat

Kishte një kohë kur baccarat shoqërohej vetëm me rrotulla të larta që ishin të gatshëm të rrezikonin më shumë se 100 dollarë për dorë. Por sot, loja është e aksesueshme për lojtarët e moshuar në të gjithë Evropën, kryesisht përmes kazinove të drejtpërdrejta në internet. Tani është e mundur të ulesh në një tavolinë me vetëm 5 dollarë dhe të fitosh një fitore kolosale. Një arsye tjetër pse loja është e njohur në kontinent është skaji i saj i menaxhueshëm i shtëpisë. Kur vini bast në dorën e bankierit, lojtarët përballen me vetëm 1.06%, ndërsa basti i lojtarit është paksa i lartë në 1.24%. Tani kjo është shumë e ulët, në varësi të lojës tjetër të kazinosë që luani.

Ruletë

Ruleta është një tjetër lojë kazinoje që patjetër do ta gjeni në çdo kazino të drejtpërdrejtë në internet. Varianti i parë i lojës debutoi në 1796 në një kazino në Paris. Sot, loja është e përhapur në të gjithë botën. Kur luajnë ruletë në internet, lojtarët ka të ngjarë të gjejnë variantet evropiane dhe amerikane. Dallimi është se versioni amerikan ka 38 numra, duke përfshirë xhepat 0 dhe 00, gjë që ju jep një avantazh shtëpie prej 5,26%. Nga ana tjetër, ruleta evropiane ka një xhep të vetëm 0, duke i dhënë një avantazh shtëpie prej 2.7%. Bëj llogaritë!

Poker

Shkoni në çdo kazino evropiane në internet dhe ka të ngjarë të shihni poker lojtarët duke u kënaqur. Deri tani, Texas Hold'em është varianti më i popullarizuar i pokerit në Evropë. Ndërsa rritja e pokerit në internet ka luajtur një rol të rëndësishëm në rritjen e popullaritetit, disa ia atribuojnë popullaritetin e tij turneve më televizive. Është interesante se shumica e lojtarëve më të mirë të pokerit në botë vijnë gjithashtu nga Evropa. Londra dhe Barcelona janë disa qytete evropiane ku ka të ngjarë të shoqëroheni me lojtarë të profilit të lartë të pokerit.

Keno

Dëshironi të bëni një pagë fantastike me gjashtë shifra pa rrezikuar shumë? Luaj Keno! Është një lojë e ngjashme me llotarinë ku lojtarët vendosin baste duke zgjedhur numra që variojnë nga 1 në 80 (zakonisht). Pasi lojtarët përfundojnë me bastet e tyre, 20 numra tërhiqen rastësisht duke përdorur një RNG (Random Number Generator) ose një makinë topi. Në vendet evropiane, gjermanët luajnë më shumë keno.

Slot Machines

Slot makineritë do të tërheqin gjithmonë shumë lojtarë, falë lojës së tyre gjithëpërfshirëse dhe pagesave marramendëse të udhëhequra nga Mega Moolah e Microgaming. Por ka një arsye pse lojtarët me përvojë evropiane kanë frikë nga lojëra elektronike. Krahasuar me lojërat e tjera të kazinosë, makinat e fatit kanë një avantazh të lartë shtëpie që mund të arrijë 15%. Sidoqoftë, kjo lojë e kompenson atë me promovime të shumta që me siguri do të përmirësojnë shanset tuaja për të fituar.

konkluzioni

Evropa do të jetë gjithmonë 'babai' i të gjitha aktiviteteve të lojërave të fatit në nivel global. Përveç ofrimit të një larmie të konsiderueshme lojrash, industria është e rregulluar mirë, duke hapur vetëm rrugën për më shumë përmirësime. Pra, herën tjetër që të vizitoni një kazino evropiane, luani një nga lojërat e mësipërme dhe argëtohuni.

Lajmi i fundit

A ndihmon gjurmimi i rezultateve të lojërave të kazinosë live?
2023-02-06

A ndihmon gjurmimi i rezultateve të lojërave të kazinosë live?

Lajme