Lajme

November 2, 2023

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Ushtrimi i rregullt ka përfitime të shumta si për shëndetin fizik ashtu edhe për atë mendor. Mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, diabeti dhe disa lloje të kancerit. Ushtrimi gjithashtu përmirëson shëndetin kardiovaskular, forcon muskujt dhe kockat dhe rrit fleksibilitetin dhe ekuilibrin. Përveç përfitimeve fizike, ushtrimi është treguar se zvogëlon simptomat e depresionit dhe ankthit, përmirëson disponimin dhe rrit mirëqenien e përgjithshme mendore. Ushtrimi i rregullt mund të ndihmojë gjithashtu në menaxhimin e peshës, përmirësimin e cilësisë së gjumit dhe rritjen e niveleve të energjisë. Rekomandohet të angazhoheni në të paktën 150 minuta ushtrime me intensitet të moderuar ose 75 minuta ushtrime me intensitet të fuqishëm në javë për përfitime optimale shëndetësore.

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme