Lajme

September 12, 2019

Pse Baccarat është i rrezikshëm për kazinotë

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Baccarat ndodh të jetë ndër lojërat më të spikatura të kazinosë në botë, por mbetet një enigmë për shumicën e lojtarëve të kazinosë. Loja dihet se sjell shumë të ardhura në kazino, ku Azia dhe Singapori janë dy vendet që regjistrojnë të ardhurat më të larta prej saj.

Pse Baccarat është i rrezikshëm për kazinotë

Edhe pse baccarat sjell shumë të ardhura në kazino, shumica e lojtarëve të kazinosë nuk u pëlqen të luajnë lojën, pavarësisht se është një aktivitet i mbushur me argëtim. Gjatë njëzet viteve të fundit, kazinotë janë përpjekur veçanërisht të dekurajojnë rrotat e larta, për një sërë arsyesh, siç janë ato të theksuara më poshtë.

Rritja e gjasave rrit shanset për të fituar

Baccarat është një lojë me përqindje të ulët të mbajtjes, me 1.2% që është avantazhi mesatar i shtëpisë në bastet e lojtarëve dhe bankierëve. Me të luajtur për një periudhë të zgjatur, skaji i shtëpisë rritet në 14% në një bast të tretë, gjë që shpjegon pse lojtarët me përvojë zakonisht i përmbahen bankierit ose lojtarit.

Loja zakonisht rezervohet vetëm për zonat e lojërave me limit të lartë, ku aksionet janë gjithmonë mjaft të larta. Ideja kryesore është të afrohemi me nëntë në krahasim me dorën e kundërt. Lojtari duhet të vendosë se në cilën dorë do të bastojë, si dhe shumën e parave për të vënë bast.

Lojtarët mund të fitojnë shumë

Shanset që një lojtar me rol të lartë të fitojë të mëdha janë mjaft të larta, për shkak të mundësive të përmirësuara. Fitimet janë në kurriz të kazinosë. Është e vërtetë që kazinotë gjithashtu kanë një shans për të fituar shumë para brenda një kohe të shkurtër, por rreziqet janë shumë të larta.

Ka një numër të mirë kazinosh që kanë humbur miliona dollarë për lojtarët e baccarat në të kaluarën e afërt. Statistikat e tilla janë ato që i bëjnë kazinotë të kenë frikë nga baccarat. Në dritën e këtij fakti, disa kazino e kanë hequr lojën, për të minimizuar shanset që shtëpia të humbasë para.

Zgjidhjet e Kazinosë

Shumica e kazinove që ofrojnë baccarat, përpiqen të marrin masa shtesë për të shmangur humbjen e shumave të mëdha parash brenda një kohe të shkurtër. Shumica e kazinove zgjedhin të kufizojnë sasinë e parave që një lojtar mund të bast në një dorë të vetme, e cila nga ana tjetër kufizon sasinë e parave që lojtari mund të fitojë.

Ata gjithashtu ofrojnë lojën në një tavolinë të vetme, në krahasim me tavolinat dyshe, që ishin rasti në origjinën elegante evropiane. Në katet e rregullta të kazinove, minimumet e tavolinave janë zakonisht më të ulëta në krahasim me zonat e shtrenjta. Si rezultat, kazinotë kanë arritur të zvogëlojnë rreziqet ose të rrisin vlerën e tyre përfundimtare.

Pse disa kazino nuk duan të ofrojnë lojëra Baccarat

Përkundër faktit se Baccarat është i popullarizuar në mesin e lojtarëve të kazinosë, nuk është loja më e mirë për kazinotë për sa i përket përfitimit.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme