Estonian Organisation of Remote Gambling

Organizata estoneze e lojërave të fatit në distancë (EORG) është një autoritet i ngarkuar me rregullimin e industrisë së lojërave të fatit në Estoni. Ky organ mbikëqyr operacionet e kazinove në internet dhe në tokë. Kjo përfshin dhënien e licencave dhe sigurimin që kazinotë e licencuara t'u përmbahen standardeve dhe rregulloreve të përcaktuara.

EORG filloi lëshimin e licencave të lojërave të fatit në 2010 pas miratimit të Ligjit për lojërat e fatit që legalizoi lojërat e fatit në internet në 2009. Vlen gjithashtu të përmendet se EORG filloi të ofrojë licenca për kazinotë ndërkombëtare në internet në 2011, duke i lejuar ato të operojnë në Estoni. Kazino të tilla ndërkombëtare janë gjithashtu nën rregullimin e EORG në lidhje me operacionet e tyre në vend.

Estonian Organisation of Remote Gambling
Flag

No matches found, please try:

al Country FlagCheckmark

1xBet

al Country FlagCheckmark
BonusDeri në 1500 €
Shfaq më pakShfaq më shumë
Merr bonusin
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve

Në pronësi të Techin Fusion Limited, 1XBet është një kazino live online që filloi në vitin 2007, si një bastevënës rruge në Rusi. Sot, është ndër emrat më të mëdhenj në industrinë e lojërave të fatit në internet. Kompania ofron:

Bonus390 € Me kod bonus CASINORANK
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit

Në pronësi dhe operim nga Prevailer BV, Betwinner është një platformë moderne dhe tërheqëse e lojërave të fatit e krijuar në vitin 2018. Shtëpia e basteve vjen me një sfond të Evropës Lindore dhe operon me një licencë Curacao. Kazino ofron tregje bastesh sportive, lojëra kazino, e-sport, kazino live, financa, forex, lojëra, llotari dhe sporte virtuale.

BonusDeri në 300 €
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive

22Bet Casino filloi funksionimin e saj në vitin 2018. Është një kazino relativisht e re live online, por ata kanë bërë hapa të mëdhenj drejt majës së industrisë së kazinosë live. Në këtë rishikim të kazinosë 22bet Kjo pjesërisht i detyrohet faktit se 22Bet Casino është pjesë e markës së mirënjohur 22Bet, e cila është e famshme për shanset e saj të basteve sportive. Statistikat tregojnë se marka sportive ishte shumë e suksesshme, ndaj u siguruan të zgjeronin biznesin e tyre.

Kazinotë në internet të licencuara nga Organizata estoneze e lojërave të fatit në distancë

Kazinotë në internet të licencuara nga Organizata estoneze e lojërave të fatit në distancë

Të gjitha kazinotë që operojnë ligjërisht në Estoni kërkohet të kenë një licencë të lëshuar nga EORG. Për këtë qëllim, një numër i mirë i kazinove online të palicencuara janë futur në listën e zezë në vend duke e bërë mjaft të vështirë për banorët estonezë qasjen në to. Ofruesit e shërbimeve të internetit luajnë një rol thelbësor në sigurimin e vendeve të tilla të paarritshme. Veçanërisht, transfertat bankare janë gjithashtu të bllokuara në shumicën e kazinove të palicencuara, gjë që e bën pothuajse të pamundur që lojtarët vendas të luajnë në kazino të tilla.

EORG ofron katër lloje të ndryshme licencash për kazinove të drejtpërdrejta. Lloji i të lëshuarit të licencuar varet kryesisht nga natyra e aktiviteteve të lojërave të fatit që operatori ofron. Këto licenca mbulojnë lojërat e fatit, llotaritë, lojërat e aftësive dhe bastet. Kazinotë online që ofrojnë të gjitha llojet e aktiviteteve të lojërave të fatit duhet të marrin katër licencat. Veçanërisht, të gjitha licencat e lëshuara nga EORG janë të vlefshme për dhjetë vjet. Përveç licencës, ofruesit e lojërave të fatit në internet duhet të marrin leje operimi. Ata duhet të rinovojnë lejet e funksionimit çdo pesë vjet.

Kostoja e llojeve të ndryshme të licencave për kazinotë online ndryshon. Shoqëritë që aplikojnë për licenca duhet të kenë shuma të paracaktuara të kapitalit aksionar dhe të paguajnë tarifat shtetërore. Kërkesat për kapitalin aksionar janë 1 milion € për lojërat e fatit, 25,000 € për lojërat e aftësive dhe 130,000 € për totalizatorin dhe bastet.

Kazinotë në internet të licencuara nga Organizata estoneze e lojërave të fatit në distancë
Rreth Organizatës Estoneze të lojërave të fatit në distancë

Rreth Organizatës Estoneze të lojërave të fatit në distancë

EORG është ndër më të njohurit në Estoni licencat e lojërave të fatit. Kjo është kryesisht për shkak të kërkesave të tyre të rrepta për kualifikimin e licencës. Organizata licencuese ndjek gjithashtu të gjitha kompanitë e licencuara për të siguruar që ato të funksionojnë sipas standardeve të tyre të përcaktuara. Si rezultat, lojtarët estonezë priren t'u besojnë vetëm kazinove online që organizata i licenson. Kështu operatorët e kazinove online duhet të marrin licencën për të fituar një vend në listën e kazinove të besueshme në industrinë konkurruese të lojërave të fatit.

Organizata estoneze e lojërave të fatit në distancë ofron licenca për operatorët e kazinove në mbarë botën, duke kërkuar të ofrojnë shërbime të lojërave të fatit për estonezët. Kjo me kushtin që operatorët të mos ndalohen ligjërisht të drejtojnë kazinotë në det të hapur nga ligjet e vendeve të tyre. Kërkesat dhe tarifat e licencës janë të ngjashme për të gjitha kazinotë ndërkombëtare në internet, por të ndryshme për ato lokale.

Qëllimi kryesor i EORG është të sigurojë që lojtarët estonezë të gëzojnë përvoja të sigurta dhe të besueshme të lojërave të fatit. Kjo është veçanërisht në kazinotë në internet, ku qindra site mashtruese të lojërave të fatit njollosin industrinë. Termat dhe kushtet e licencës janë krijuar për të siguruar që kazinotë në internet ofrojnë shërbimet më të mira të mundshme për estonezët. Organizata gjithashtu ka bërë emër gjatë viteve, si brenda dhe jashtë vendit.

Rreth Organizatës Estoneze të lojërave të fatit në distancë