UK Gambling Commission

Komisioni i Kumarit (GC) është ndoshta emri më i madh në botën e rregullimit të lojërave të fatit. Themeluar në vitin 2005, ky është një nga organet rregullatore me shërbimin më të gjatë, për sa i përket lojërave të kazinove në internet. Komisioni u krijua për të kontrolluar dhe rregulluar lojërat e fatit në të gjithë tregun në Britaninë e Madhe. Përveç rregullimit të lojërave të kazinove online, komisioni rregullon edhe lotaritë në rajon.

UK Gambling Commission
Llojet e licencave GC
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Llojet e licencave GC

Për çdo kazino live operatori për të kryer aktivitetet e tyre të biznesit në Britaninë e Madhe, ata duhet të aplikojnë dhe të kualifikohen për një licencë operimi kazino të lëshuar nga GC. Krahas kësaj licence, komisioni jep edhe licencat e mëposhtme të operimit, në varësi të aktivitetit të lojërave të fatit që operatori është i interesuar të ofrojë:

  • Licenca e lotarisë
  • Licenca e basteve sportive
  • Licencë Bingo

Kërkesat e Licencës

GC krenohet me kërkesat më të detajuara të licencimit, të cilat çdo operator kazinoje duhet të plotësojë për të operuar në rajon. Pas plotësimit të të gjitha gjërave thelbësore, operatori duhet të kryejë një kontroll historik për t'u siguruar që ai nuk ka precedentë penalë. Me pak fjalë, në vijim janë disa nga aspektet që komisioni merr parasysh kur lëshon një licencë.

  • Integriteti i operatorit të kazinosë
  • Muskuli financiar i operatorit të kazinosë
  • Dokument penal i një pronari kazinoje
  • Pronësia dhe identiteti i kazinosë
  • Niveli i kompetencës së kazinosë në ofrimin e shërbimeve të lojërave të fatit
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi