Lista e fjalëve të kazinosë

Jeni i ri në botën e kazinosë dhe dëshironi të mësoni termat e ndryshëm të kazinosë, apo thjesht dëshironi të freskoni kujtesën tuaj të termave të kazinosë? Atëherë ju keni ardhur në vendin e duhur- ne kemi përpiluar të gjitha kushtet e kazinosë që dëshironi të dini më poshtë.

A

ACS - Një akronim për Automatic Card Shuffler

Veprimi - I referohet shumës së parave që një lojtar vë baste gjatë një periudhe të caktuar.

Alias - Ku duhet të plotësoni emrin tuaj që të mund të luani në një kazino live. Një lojtar mund të zgjedhë një Alias ​​sipas zgjedhjes së tij.

Kazino Android - Android sot është pothuajse po aq i zakonshëm sa iPhone, prandaj shumica e kazinove ofrojnë lojëra celulare edhe për Android.

Ante - Një bast fillestar që kërkohet përpara se të fillojë një dorë. Kjo është zakonisht në lojërat me letra.

Luaj automatikisht - Kur një lojtar i kumarit është duke luajtur lojëra elektronike, ju mund të zgjidhni më parë "auto-play". Kjo do të thotë që makina rrotullon automatikisht aq rrotullime sa ju zgjidhni.

Përzierja automatike e kartave - Një makinë që përzien automatikisht një ose më shumë kuverta letrash. Kjo përdoret në kazinotë me bazë tokësore.

Funksioni i ortekut - Disa lojëra elektronike kanë diçka që quhet funksioni i ortekut, që do të thotë se simbolet janë hedhur në erë dhe të reja bien gjatë të njëjtit raund të lojës. Ndër të tjera, funksionin do ta gjeni në automatin Bompers të ELK Studio.

B

Bankier - Një pozicion që zakonisht mbahet nga tregtari i cili është përgjegjës për marrjen e basteve të humbura dhe pagesën e fitimeve.

Bankroll - Një shumë parash që përdoret për qëllime të lojërave të fatit.

Strategjia bazë (Blackjack) - Në lojën Blackjack ekziston diçka që quhet Strategjia Bazë ose strategji bazë. Kjo do të thotë që ju luani Blackjack me strategjinë që është themeli i RTP. Mund të lexoni më shumë rreth Blackjack këtu.

Bast / Kazino - Kur luani një lojë kazino me para të vërteta, duhet të vendosni një bast. Një veprim kur një kumarxhi është duke luajtur kumar me para. Një bast mund të vihet në kohë në një lojë, një posedim në një garë etj. Me aktin e luajtjes së një loje fati për një bast, që zakonisht është para.
Kufijtë e basteve - Në çdo lojë kur doni të luani në një kazino, ka të ashtuquajturat limite bastesh. Kjo do të thotë se ekziston një bast minimal dhe maksimal që mund të bëni. Kur luani një lojë si blackjack, për shembull, një bast minimal është 5 dollarë dhe maksimumi është 500 dollarë.

Bast Max - Kur luani lojëra elektronike, ekziston një buton i quajtur Bet Max. Kjo do të thotë që ju vendosni shumën më të lartë të mundshme në makinë.

Paraqitja e basteve - Lojtarët mund të vendosin çipat e tyre për të bërë një bast të zgjedhur në një tavolinë lojrash.

Kufijtë e basteve - Shumat minimale dhe maksimale të lejuara në një tavolinë lojrash.

Bonus - Një bonus është një artikull i vlefshëm, një ofertë promovuese që merrni në një kazino. Një bonus i lejon lojtarët të fitojnë rrotullime falas ose para falas ndërsa luajnë një lojë. Shumë kazino ofrojnë bonuse të ndryshme. Shumica merren kur një lojtar ka bërë një depozitë, por ndonjëherë mund të merret pa një depozitë.

Veçori bonus - Tipari i bonusit është një veçori e një slot. Kur luani një slot me një lojë bonus, modaliteti i bonusit zakonisht ka veçori të ndryshme për t'ju ndihmuar të fitoni.

Simboli i bonusit - Për të marrë një modalitet bonus në një automat, zakonisht duhet të rrotulloni të paktën tre simbole bonus.

Djeg Kartën - Një kartë e hequr nga maja e një kuverte dhe e hedhur para se të fillojë një lojë me letra. Zakonisht, lojtarët nuk e dinë se çfarë ishte karta.

Busti - Qëllimi është të arrijmë 21 në Blackjack. Por nëse ju ose tregtari kalon mbi 21 vjeç, ju do të humbisni dhe kjo është kur humbni.

C

Kafaz - Ngjashëm me kasafortat dhe kasafortën, një vend ku ruhen paratë.

Numërimi i kartave (Blackjack) - Numërimi i letrave është një teknikë e avancuar brenda Blackjack. Do të thotë që ju e dini se cilat letra kanë mbërritur dhe cilat kanë mbetur përpara se tregtari të përziejë kuvertën.

Numërimi i kartave - Një strategji e përdorur për blackjack për të gjetur një avantazh, qoftë nga një lojtar apo tregtar.
Card Shark - Një ekspert në lojën me letra, shpesh duke fituar mbi lojtarët me më pak përvojë.
Card Sharp - Një emër tjetër për Card Shark.
Larja e kartave - Akti i përhapjes së letrave nëpër një tavolinë me një lëvizje larëse për të përzier një kuvertë.

Kthim parash - Cashback është një term kumar që do të thotë që ju kthehen paratë që keni humbur. Kjo veçori është më e zakonshme në operatorët e kazinove në internet.

Bonus Cash - Një fitim shtesë që mund të tërhiqet pasi të plotësohen kërkesat e bastit.

Cash Out - Kur mbyllni bastin tuaj përpara se të deklarohet rezultati për të ruajtur fitimet tuaja ose për të ulur humbjet.

Tavolina e arkëtarit - Aty ku lojtarët mund të paratë për patate të skuqura kazino për të luajtur.

Ndjekje - Kur një lojtar vazhdon të vërë bast pas humbjes së vazhdueshme në një përpjekje për të thyer barazimin.

Tabaka për çipa - Një kontejner që përdoret për të mbajtur tokena, patate të skuqura kazinoje dhe monedha.

Patate të skuqura - Një shenjë e vogël në formë disku që përdoret si monedhë.

Bisht pallto - Një lojtar që ndjek shembullin e fituesit duke vënë bast në numrat e tij të njëjtë.

Rrip i Ftohtë - Kur një lojtar ka një humbje afatgjatë.

Kompliment - artikuj të ofruar nga një kazino për të inkurajuar lojtarët që të vazhdojnë të luajnë kumar. Kompetimet varen nga loja, orët dhe paratë e luajtura.

Comp Hustling - Një lojtar që kalon për të shijuar komponimet, në formën e qëndrimit në dysheme ose duke rrëmuar dyshemenë për kupona bonus.

Pikat Kompjuterike - Për kazinotë në internet, një formë kompletimi që lejon lojtarët të marrin më shumë pikë për të fituar më shumë para.

Makinë për përzierje të vazhdueshme - Një makinë që përdoret për të përzier plotësisht kartat.

Krupier - Një punonjës kazinoje që mbledh dhe paguan baste.

CSM - Shih Makina e Përzierjes së Vazhdueshme.

Karta e prerë - Një kartë bosh që përdoret për të ndarë kuvertën.

D

Tregtar - Një term tjetër për Krupierin; një punonjës kazinoje përgjegjës për një tryezë lojrash.

Penetrimi në kuvertë - Përqindja e përafërt e letrave në një kuvertë përpara se një tregtari të ndërrojë.

Depozitë - Shtimi i parave në një llogari në internet.

Bonusi i depozitës - Kur një kazino në internet jep para falas si falënderim për shtimin e parave të vërteta në llogarinë tuaj.

Metoda e depozitimit - Kur shtoni para në llogarinë tuaj në internet, zakonisht përmes një karte krediti, karte debiti ose transfertë bankare.

Kontrolli i zarit - Një teori e diskutueshme që një lojtar mund të mësojë se si të hedhë zare për të marrë numrat e dëshiruar.

Paratë e pista - Paratë e fituara nga kazino përmes humbjes së basteve.

Hidhe tabaka - Një enë e mbajtur nga tregtari që mban letra të përdorura ose të hedhura.

Dyfishtë****Poshtë - Kur luajnë Blackjack, lojtarët kanë mundësinë të dyfishojnë dorën pas dy letrave të para. Nëse një lojtar zgjedh "Double", një lojtar mund të marrë vetëm një kartë më shumë.

Kartë poshtë - Letrat shpërndahen me fytyrë poshtë.

Shkarkoni Kazino - Lojëra të kazinosë në internet që kërkojnë shkarkimin e softuerit për t'u luajtur.

E

eCOGRA - Organizata e testimit dhe standardeve që specializohet në lojërat e fatit në internet (Rregullorja dhe Sigurimi i Lojërave në internet të Tregtisë Elektronike)

Buzë - Llogaritja e një probabiliteti më të lartë të ndodhjes për një bast sesa shanset që merrni.

Enkriptimi - Përdoret nga kazinotë në internet për të mbrojtur paratë dhe informacionin nga hakerat.

Edhe bast parash - Bastet e parave kur shanset janë të barabarta. Më i miri mund të humbasë ose të fitojë të njëjtën shumë.

Zgjerimi i egër - Kur luan lojëra elektronike, një lojtar i kumarit do të ndeshet me të gjitha llojet e simboleve të egra dhe një prej tyre është zgjerimi i wilds. Kjo do të thotë që simboli wild zgjerohet dhe u jep kumarxhinjve më shumë të egra në tabelë.

Norma e pritshme e fitimit - Shuma e parave që një lojtar pritet të fitojë gjatë një periudhe kohore.

Sy në qiell - Kamera me qark të mbyllur që përdoren për monitorimin e një kazinoje.

F

Karta e fytyrës - Çdo kartë jack, mbretëreshë ose mbreti.

Kartë me fytyrë poshtë - Shih Down Card.

Kartë me fytyrë lart - Kartat e shpërndara me fytyrë lart.

Flash Casino - Një kazino në internet që përdor një shtojcë Adobe Flash, ku lojtarët mund të hyjnë në lojëra nga një shfletues ueb.

Bast Flat - Kur një lojtar bast të njëjtën shumë çdo herë.

Flush - Kur luan Blackjack, një lojtar mund të bëjë një bast anësor. Një nga bastet anësore paguhet nëse një lojtar merr të njëjtin kostum në dy letrat e para së bashku me të parën e tregtarit.

Rrotullime falas - Një lojtari mund t'i ofrohet një numër i caktuar rrotullimesh Falas në një bonus mirëseardhjeje. Mundësia për të rrotulluar në një slot të zgjedhur pa pasur nevojë të vini bast parash. Ndonjëherë Rrotullimet Falas vijnë me kërkesa bastesh dhe ndonjëherë pa.

Bonus falas - Një bonus falas është një bonus që kazinoja u jep lojtarëve pa asnjë kërkesë depozite, kjo zakonisht lidhet me regjistrimin dhe hapjen e një llogarie në kazino.

G

Gabimet e kumarxhinjve - Një besim i rremë se diçka ka pak a shumë gjasa të ndodhë bazuar në sa herë ka ndodhur më parë.

Gjergjit - Një term i përdorur nga Dileri për një lojtar me bakshish të madh.

Fitimet bruto - Dallimi midis sa bast një lojtar dhe sa fiton.

H

Zemrat - Një nga dy kostumet e një kuverte letrash dhe një nga katër kostumet.

Rul i lartë - Një lojtar që vë baste vazhdimisht shuma të mëdha parash.

Goditi - Kur luan Blackjack, gjithmonë merr dy letra në dorë. Nëse dëshironi një kartë të tretë, thoni ose klikoni "Hit". Më pas, tregtari ju jep një kartë të tretë.

Hot Streak - Kur një lojtar ka një fitore afatgjatë.

Tavolinë e nxehtë - Kur lojtarët në një tavolinë specifike vazhdojnë të fitojnë.

Shtëpia - Një tjetër term për Kazino.

Buzë shtëpie - Avantazhi që ka një kazino për të fituar para ndaj lojtarëve.

Rregullat e shtëpisë - Rregullat që janë specifike për një kazino.

J

Jackpot - Një sasi e madhe çmimi shpesh e lidhur me automatet.

L

Paraqitja - Shenjat në një tavolinë loje që e ndajnë sipërfaqen në seksione.

Lojëra me tregtarë të drejtpërdrejtë - Një lojë kazino personalisht me një tregtar njerëzor, në krahasim me një lojë kazino në internet me një tregtar kompjuteri.

Lobi - Ku lojtarët mund të shohin të gjitha lojërat e disponueshme në kazinotë online.

Loose Slot - Një automat me një pagesë të lartë.

Programi i Besnikërisë - Një anëtarësim për kazinotë. Lojtarët mund të lidhin kartat e tyre me anëtarësimin në mënyrë që kur bëjnë transaksione, ata të mund të fitojnë shpërblime.

M

Shënues - Ngjashëm me një kredi afatshkurtër ose një linjë kredie, një lojtar mund të marrë hua para nga një kazino për të vënë bast.

Basti maksimal - Sa më e lartë që një lojtar mund të bastojë gjatë një loje.

Bast minimal - Më e ulëta që një lojtar mund të vë bast gjatë një loje.

Kazino celulare - Një kazino celular është vendi ku mund të luani të gjitha lojërat online në telefonin tuaj.

Shumë-Dorë - Lojë Kur lojtarët përdorin shumë duar në të njëjtën kohë gjatë një loje. Duhet të bëhet një bast nga çdo dorë.

Lojë me shumë lojtarë - Kur lojtarët përdorin vetëm një dorë në një kohë gjatë një loje.

N

Fitimet neto - Shuma që bën një kazino pasi shpërndahen çmimet dhe fitimet pasi luhet një lojë.

Pa bonus depozite - Një bonus pa depozite është një bonus që ju merrni pa pasur nevojë të bëni një depozitë.

O

Shanset - Shanset për të fituar ose humbur gjatë një loje.

Strategjia optimale - Një mënyrë "korrekte" për të luajtur për t'u dhënë lojtarëve një shans më të mirë për të fituar.

Hap kartën - Kur luan Blackjack, një lojtar mund të zgjedhë një tabelë ku tregtari tregon të dyja letrat e tij në vend të njërës. Kjo jep një avantazh të qartë, por në të njëjtën kohë, tregtari fiton gjithmonë në mënyrë të barabartë, që do të thotë se avantazhi i lojtarit zhduket shpejt.

P

Bojë - Termi zhargon për Face Card.

Pagesa - Paratë që i jepen një lojtari pas një basti fitues.

Shanset e pagesës - Sa do të fitojë një lojtar nga një bast, në raport me bast. Kjo do të thotë për 3:1, një lojtar do të fitojë 3 $ për çdo 1 $ të hedhur poshtë.

Përqindja e pagesës - Sa para i kthehen një lojtari. Për shembull, nëse përqindja e pagesës së një lojtari është 90%, për çdo 10 dollarë të bastuar, ai do të fitojë 9 dollarë.

Tabela e pagesave - Tregon se sa mund të fitohet në një lojë specifike.

Linja e pagesës - Një linjë pagese është e njëjtë me një tabelë pagese. Është një linjë ku fitimet paguhen në lojë.

Gropë - Zonat që shpërbëjnë një kazino. Çdo gropë ka një numër të caktuar tavolinash për lojëra.

Shefi i gropës - Një punonjës që mbikëqyr një gropë individuale.

Bonusi i luajtjes - Për lojërat e fatit në internet, kjo mund të përdoret vetëm për bast. Nuk mund të tërhiqet.

Luaj për Argëtim - Për kazinotë online, lojëra pa fitime që u ofrohen lojtarëve që nuk japin para.

Bastet e progresionit - E ndarë në dy stile. 1. Bast pozitiv, që do të thotë kur një lojtar rrit aksionet e tij pas një fitoreje, dhe 2. Bast negativ, që do të thotë se një lojtar zvogëlon aksionet e tij pas një fitoreje.

Jackpot progresiv - Një Jackpot që rritet derisa të bëhet një.

Vendos - Zhargon për një barazim në një lojë.

R

Bonusi i ringarkimit - Bonusi i ringarkimit u jepet lojtarëve besnikë në një kazino. Ai jepet kur kumarxhinjtë depozitojnë më shumë para në llogaritë e tyre të kazinosë. Një "bonus plotësues" dhe do të thotë që ju merrni një qindarkë shtesë nëse vendosni të rimbushni llogarinë tuaj të lojërave.

Ri-rrokulliset - Në disa lojëra elektronike mund të merrni ri- rrotullime. Kjo do të thotë që ju merrni një rrotullim falas nëse arrini të përmbushni funksionin.

RTP - RTP do të thotë kthim te lojtari dhe është përqindja e kthimit. Më shpesh ju do të gjeni RTP në një vend të caktuar dhe mund të shihni se sa shumë u kthehet lojtarëve.

S

Këpucë - Një enë që mban dhe shpërndan letra në një tryezë loje.

Përzierje - Kur një tregtar përzien kartat për ta mbajtur porosinë anonime.

Bast anësor - Një bast i vendosur në një rezultat që nuk lidhet me rezultatin e lojës. Për shembull, bast që letra juaj e parë është më e lartë se 10.

Bonusi i regjistrimit - Për kazinotë në internet, nxitje që i jepet lojtarit kur ata bashkohen për herë të parë.

Slots - Një automat është një lojë kazino që ka rrotulla rrotulluese. Rrotullat përmbajnë simbole mbi to. Nëse simbolet rreshtohen, fitohet një çmim. Çmimi varet nga vendi ku ulen simbolet e ndryshme.

Kunj - Madhësia e bastit.

Bonus ngjitës - Slang for Play Bonus.

E ngurtë -Një term i përdorur nga Dileri për një lojtar që nuk jep bakshish.

Ndarë - Kur një lojtar merr të njëjtën vlerë në të dyja letrat kur luan blackjack, ka një mundësi për t'i ndarë ato. Një kartë tjetër për secilën do të shpërndahet. Tani ka dy duar të lojës që duhet të përputhen me bastin fillestar për dorën e re të dytë.

T

Tabela - Mbani fitimin e një tavoline lojrash pas një periudhe të caktuar kohe.

Kufiri i tryezës - Shumat minimale dhe maksimale të parave që lojtarët mund të bastojnë me njërën anë.

anim - Të luash në mënyrë të pamatur për shkak të emocioneve, të shkaktuara zakonisht nga humbja.

Toke - Zhargon për bakshish që i jepet Dilerit.

Shanset e vërteta - Shanset e një basti bazuar në probabilitet.

Kërkesa e qarkullimit - Një shprehje që përdoret për të përshkruar shumën e bastit. Do të thotë vendosja e basteve me paratë që janë depozituar.

Turneu - Lejon lojtarët të bëjnë baste me një normë minimale që konkurron me lojtarët e tjerë.

U

Up Card - Shih kartën me fytyrë lart.

V

Klubi VIP - Për lojtarët më besnikë, disa kazino kanë programe VIP. Sa më lart të ngjiten lojtarët VIP në klubin VIP, aq më të mira janë shpërblimet.
Lojtar VIP - Një lojtar i vlerësuar për baste të rregullta dhe/ose për përdorimin e aksioneve të larta në një kazino.
Programi VIP - Për kazinotë online, si mund të shpërblehen lojtarët për aktivitetin e tyre.

W

Bast - Sa para vë bast një lojtar.

Kërkesat e bastit - Për kazinotë online, ajo dikton se sa duhet të bastojë një lojë përpara se të bëjë një tërheqje.

Bonusi i mirëseardhjes - Nëse një lojtar është i ri në një kazino dhe hap një llogari, ai shpërblehet me një bonus mirëseardhjeje.

Balenë - Lojtarët që vënë bast mijëra ose miliona dollarë në një natë.

Tërheqja - Kur një lojtar i kthen paratë nga llogaria e tij në internet në pagesën e zgjedhjes së tij.