Llojet e kazinove

December 6, 2022

Si funksionon një kazino e drejtpërdrejtë?

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Kazinotë e drejtpërdrejta janë duke u rritur në popullaritet për një kohë tani. Kazinoja ka aq shumë për të ofruar saqë mund të ketë nevojë të sqarohet që disa njerëz të kuptojnë se si funksionon. Meqenëse kazinotë e drejtpërdrejta shfaqin tregtarë të drejtpërdrejtë, ky opsion i jep përdoruesit një përvojë unike dhe të re. 

Si funksionon një kazino e drejtpërdrejtë?

Nëse jeni fillestar dhe duhet të mësoni se si funksionon një kazino live, atëherë mos u shqetësoni. Në këtë udhëzues, ne do t'ju tregojmë në detaje se si funksionon një kazino live. Por, nëse doni të zbuloni, atëherë vazhdoni të lexoni. Pra, le të fillojmë.

Për të kuptuar se çfarë është një kazino live, së pari do të duhet të kuptoni se çfarë është një kazino live. 

Çfarë është një kazino live?

Në një kazino të drejtpërdrejtë, ka një të re tipar i tregtarit të drejtpërdrejtë. Kjo veçori është gjëja që i bën kazinotë live unike. Kazinotë live janë rritur në popullaritet falë kësaj veçorie. Kur luani lojëra tavoline në një kazino të drejtpërdrejtë, një tregtar i drejtpërdrejtë do të shfaqet në ekranin tuaj dhe ju do të jeni në gjendje të komunikoni me ta. 

Tregtari do të vendoset përpara një kamere që do të transmetojë çdo veprim në botën e jashtme. Përveç kësaj, kartat e kuvertës janë të gjitha të pajisura me mikroçipe që janë të lidhur me softuer të sofistikuar kompjuterik. Softueri dhe mikroçipet do të komunikojnë kur tregtari merret me kartat dhe më pas programi do ta interpretojë këtë aktivitet në ekranin tuaj.

Sigurisht, tregtari do të presë që ju të vendosni aksionin tuaj virtual përpara se të shpërndahet dora. Ngjashëm me një kazino të botës reale, mund të ketë më shumë se një person të ulur në tavolinë. Tregtari do të fillojë të merret pasi të jenë vendosur bastet. Ata do të skanojnë çdo kartë ndërsa e heqin nga kuverta.

Ashtu si në një kazino të vërtetë, ju mund të shihni kartat që shpërndahen, por skanimi i kartave është thelbësor pasi përditëson programin dhe ekranin tuaj. Ekrani do të ofrojë të gjitha informacionet përkatëse, siç është numri aktual i duarve.

Tregtari do të presë me durim derisa secili lojtar të veprojë, të godasë, të qëndrojë në këmbë, të dyfishohet dhe të tjerët, ashtu si në një kazino tipike. Dora do të përfundojë pasi të gjithë lojtarët dhe tregtari të kenë radhën e tyre për të vepruar. Bastet rimbursohen ose pranohen menjëherë, ndryshe nga një kazino e zakonshme, dhe veprimi do të shkojë në dorën vijuese.

Tani le të kuptojmë se si funksionojnë kazinotë live.

Konfigurimi i kamerës

Para së gjithash, një nga komponentët thelbësorë është kamera. Për të transmetuar drejtpërdrejt tregtarin, nevojitet një aparat fotografik. Teknologjia më e fundit lejoi përdorimin e kamerave më të fuqishme, por më të vogla, për të transmetuar burime të drejtpërdrejta.

Le të shohim se si funksionon kamera në një tryezë ruletë për ta kuptuar më mirë. Një tavolinë ruletë zakonisht ka tre kamera të veçanta: një për një pamje të përgjithshme, një për imazhet e tryezës dhe një për fotografitë e timonit, dhe e treta përdoret për të ashtuquajturin shfaqje foto në figurë.

Teknologjia e avancuar

Njësia e Kontrollit të Lojërave të një kazinoje të drejtpërdrejtë është një tjetër komponent thelbësor (GCU). Një pajisje, afërsisht sa një kuti këpucësh, është ngjitur në secilën karrige në tryezë. Ai menaxhon kodimin e transmetimit të videove për faqet e internetit dhe platformat e tjera. GCU shërben si mjeti i vetëm i menaxhimit të tregtarit për sisteme të tilla. Vetëm mbani në mend se çfarë është GCU dhe se lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë do të ishin të plota me të vetëm nëse e kuptoni atë.

Tregtari i gjallë

Tregtarit i kërkohet të menaxhojë lojën, siç do të prisnit. Lojtarët nuk do ta dinin dallimin midis një kazinoje të drejtpërdrejtë dhe një kazinoje me tulla dhe llaç pasi të fillonin të luanin nëse një tregtar ishte i pranishëm. Tregtari nuk është thjesht një fytyrë; tregtari do të duhet ende të jetë i njohur me rregullat e lojës, pasi ai ende do të duhet të sillet normalisht kur merret me letrat.

Meqenëse një tregtar është një person i gjallë, çdo transaksion aktual tani shndërrohet në të dhëna me anë të një softueri të veçantë. Programi optik i njohjes së karaktereve është një nga mjetet e përkthimit (OCR). 

Me përdorimin e këtij softueri, lojtarët mund të marrin pjesë në një lojë kazino dhe të përjetojnë të gjithë eksitimin pa e kuptuar as ndryshimin. Fakti që një person i vërtetë zgjedh fituesit është veçoria më e mirë e asaj që kanë për të ofruar kazinotë live. Tregtari vendos rezultatin përpara monitorit tuaj, jo një kompjuteri të paraprogramuar.

Për më tepër, një kazino e shkëlqyer live nuk do të duronte një tregtar që nuk i dinte rregullat e lojës, kështu që ata i kalonin ato në një trajnim të gjerë. Me avancimin e teknologjisë, një kartë inteligjente tani mund të gjurmonte çdo lëvizje që bënte tregtari.

Do të ishte më mirë të mbani mend se jo çdo lojë në një kazino të drejtpërdrejtë do të ketë një tregtar të drejtpërdrejtë. Megjithatë, ka shumë lojëra që mund t'i shijoni me një tregtar të drejtpërdrejtë dhe shumë që mund t'i shijoni vetëm.

Rrota

Tani, rrotat mund të jenë të disponueshme vetëm në disa lojëra në kazino. Pra, do të varet nga lloji i lojës që luani në kazino live, pasi jo të gjitha kanë rrota. Rrotat shpesh kanë sensorë të integruar dhe programi i kazinosë komunikon me ta. Kazinotë bashkëpunojnë me prodhuesit kryesorë të konfigurimit të kazinove.

Monitor

Ajo që lojtarët në internet shohin në ekranet e tyre mund të shfaqet në monitor. Do të ishte më mirë të uleshit në një pozicion tjetër nëse doni të shmangni shikimin në ekran, pasi ka të ashtuquajturat pika të verbëra të pranishme në shumicën e kamerave.

Tregtari gjithashtu përfiton nga të paturit e një monitori pasi ai i motivon ata të veprojnë kur kërkohet dhe i lejon ata të mbajnë gjurmët e basteve që mund të hapen dhe mbyllen. Tregtari mund të shikojë edhe lojtarët në internet në monitor. Për shkak se lojtarët dhe tregtarët mund të komunikojnë, siç u tregua tashmë, çdo problem zgjidhet shpejt.

Vendndodhja e Studios

Kjo mund të mos jetë e nevojshme, por nëse doni të kuptoni plotësisht se si funksionon një kazino live, atëherë duhet të bëni kërkimin tuaj. Për të mos u zhgënjyer në fund, mbani në mend informacionin e mëposhtëm nëse jeni i ri për të luajtur në kazinotë e tregtarëve të drejtpërdrejtë, por e konsideroni aktivitetin si argëtues dhe fitimprurës.

Do të ishte më mirë nëse merrni parasysh kombin në të cilin ofruesi ka selinë qendrore të ofruesit kur peshoni përfitimet dhe disavantazhet e hapjes së një llogarie në një kazino me tregtar të drejtpërdrejtë. Mënyra më e mirë e veprimit është të zgjidhni një kazino tjetër nëse nuk jeni në gjendje të gjeni ndonjë informacion në lidhje me vendndodhjen e operatorit. Shumicën e kohës, Kazinotë e tregtarëve të drejtpërdrejtë transmetojnë nga kazinoja e tyre live në vend ose një kazino konvencionale me bazë tokësore.

Edhe nëse nuk jeni ende në hap me zhvillimet e biznesit të kazinove në mbarë botën, pa dyshim keni dëgjuar për disa nga vendet më tërheqëse të lojërave në planet. Fatkeqësisht, nuk ka shumë vende që ofrojnë lojëra kazino në një format interneti, por fatmirësisht, gjithnjë e më shumë qeveri po mendojnë të legalizojnë lojërat e fatit në distancë.

Kjo mund të mos ju duket e nevojshme, por merreni në këtë mënyrë. Kur mësoni diçka, mësoni gjithçka rreth saj. Për shembull, ju dëshironi të mësoni më shumë për lojën tuaj të preferuar. Ju e keni luajtur atë herë të panumërta, kështu që tani çfarë duhet të dini? Epo, mund të mësoni për botuesin, zhvilluesin dhe softuerin e përdorur për të zhvilluar lojën. Në këtë mënyrë, ju mund të keni mësuar gjithçka për të.

Njohja optike e kamerës (OCR)

Disa prej jush mund ta dinë se çfarë është njohja optike e kamerës dhe sa e mahnitshme është që ky opsion është tani i disponueshëm në kazinotë e drejtpërdrejta. Kjo është teknologjia që kap çdo nuancë të mjedisit të lojës dhe u mundëson lojtarëve t'ua transmetojnë atë nëpërmjet një lidhjeje video. Lojtarët mund të vendosin bastet e tyre në një tastierë në ekranin e kompjuterit të tyre. Ekziston gjithashtu një operator i bisedës live i aksesueshëm nëse klientët duan ndihmë.

Gjithçka mund të shndërrohet në një pjesë të vlefshme të të dhënave elektronike falë OCR. Për shembull, procedura e të luajturit të një loje kazino me tregtarë të drejtpërdrejtë është shumë e ngjashme me atë të lojërave që gjenden në kazinotë me tulla dhe llaç, pasi teknologjia e Njohjes Optical Camera kap çdo lëvizje, duke përfshirë shpërndarjen e duarve, rrotullimin e timonit, dhe përzierjen e letrave.

Ndërsa teknologjia po përparon, edhe kazinotë po avancohen. Pra, mund të na duhet ende të kuptojmë se çfarë do të vijë më pas. Megjithatë, mund të jemi të sigurt se do të jetë interesante.

Tani le të flasim për disa nga veçoritë e tjera që ka për të ofruar një kazino live.

Lojëra tavoline

Shpesh mund të merrni pjesë vetëm në lojëra tavoline dhe shfaqje lojërash në kazino të drejtpërdrejta. Lojërat kryesore të tregtarëve të drejtpërdrejtë përfshijnë keno, rrota të çmendura, craps, ruletë, blackjack, baccarat dhe më shumë. Në shumicën e kazinove, këto shtatë lojëra janë të disponueshme, por mund të ketë disa raste që ofrojnë më shumë. Por lojtarët i luajnë këto lojëra më së shumti, kështu që mund të mos ketë shumë ndryshim. Meqenëse kazinoja që ofron më shumë mund të jetë më e mirë.

Komoditet i fundit?

Vetëkuptohet që kazinotë live ofrojnë komoditetin më të shkëlqyeshëm. Kur bëhet fjalë për rehati, kazinotë live i tejkalojnë kazinotë me bazë tokësore me një diferencë të madhe. Shumë lojtarë i japin përparësi komoditetit mbi çdo gjë tjetër. Kush nuk do të donte të luante lojërat e tij të preferuara në një mjedis të njohur? Lojtarët mund të shijojnë më shumë kazinotë e drejtpërdrejta si rezultat i të qenit në gjendje të përdorin opsionin e tregtarit të drejtpërdrejtë.

Kazinotë live u ofrojnë lojtarëve lirinë për të luajtur lojërat e tyre të preferuara kurdo dhe kudo që dëshirojnë. Për më tepër, duke qenë se ata do të punojnë me turne, lojtarët do të kenë akses të menjëhershëm në lojë, e cila përfshin tregtarë të drejtpërdrejtë.

Tani më shumë se kurrë, të luash në internet është e thjeshtë dhe e përshtatshme, dhe lojtarët as që duhet të largohen nga shtëpitë e tyre. 

Lojëra të ndershme

Ju mund të supozoni se nëse luani online, loja nuk do të jetë e drejtë për ju. Megjithatë, nuk keni nevojë të shqetësoheni sepse softuer tjetër është gjithashtu i pranishëm përveç tregtarëve që shfaqen drejtpërdrejt. Një nga tërheqjet kryesore të lojërave me tregtarë të drejtpërdrejtë është drejtësia e tyre. Për shkak se nuk ka RNG, çdo marrëveshje ose rrotullim ka një pasojë të papritur dhe veprimet e një tregtari të vërtetë ndikojnë shumë në rezultatin e çdo loje. Gjithçka ndodh para syve tuaj, ashtu si në një kazino fizike.

Për të treguar se lojërat nuk janë të regjistruara paraprakisht, shumë studio të Live Casino kanë shtuar gjithashtu ekranet televizive në sfondin e çdo tavoline. Meqenëse çdo lojë transmetohet drejtpërdrejt, ju mund t'i shihni lajmet siç po ndodhin tani në TV.

Bisedë Live

Për shkak të teknologjisë më të avancuar, komunikimi midis lojtarëve, tregtarit dhe pjesëmarrësve të tjerë të lojës është një tjetër përfitim i rëndësishëm. Ata mund të përfshihen në një bisedë më intime dhe të përmirësojnë kënaqësinë e lojës në këtë mënyrë.

Në disa kazino të drejtpërdrejta, lojtarët gjithashtu mund të ndryshojnë dizajnin dhe specifikimet e një tavoline sido që ata e shohin të arsyeshme. Të bonuse dhe oferta ekskluzive që kazinot live kanë për klientët e tyre në internet janë një arsye tjetër për t'i provuar.

Kjo është për udhëzuesin. Shpresojmë se ishte i dobishëm pasi ky udhëzues përbëhet nga vite përvojë dhe njohuri.

konkluzioni

Të kuptuarit se si funksionon një kazino live nuk është aq e vështirë. Mund ta kuptoni lehtësisht, por gjëja e parë që duhet të kuptoni është se çfarë është një kazino live. Pastaj kaloni te opsioni i tregtarit të drejtpërdrejtë. Pas kësaj, përpiquni të mësoni për teknologjitë moderne të përdorura në kazinotë e drejtpërdrejta së bashku me softuerin. Më pas mësoni rreth lojërave që luhen në ato kazino të drejtpërdrejta dhe zbuloni lojën tuaj të preferuar. Do të ishte më mirë nëse do të mësoni edhe për vendndodhjen e studiove dhe njohjen optike të kamerës për ta kuptuar më mirë. Më pas mund të mësoni për veçoritë e tjera që ka për të ofruar një kazino live. Të tilla si biseda e drejtpërdrejtë, komoditeti përfundimtar dhe rezultate të ndershme të lojës. Në këtë mënyrë, ju mund të kuptoni plotësisht se çfarë është një kazino live dhe si funksionon.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme