Si të dështoni në kazinotë live në internet: Shmangni këto gabime në menaxhimin e parave!

Llojet e kazinove

2023-01-31

Benard Maumo

Lojtarët janë gjithmonë të detyruar të bëjnë gabime në menaxhimin e parave, qoftë duke luajtur në një kazino me bazë tokësore ose në internet. Por edhe pse është në rregull të bësh gabime në kumar një ose dy herë, të mësuarit nga përvoja është kritike. Vini re se kumari i drejtpërdrejtë i kazinosë përfshin përdorimin e parave të vërteta. Pra, çdo gabim i menaxhimit të bankrollit që bëni mund të çojë në pasoja të tmerrshme. 

Si të dështoni në kazinotë live në internet: Shmangni këto gabime në menaxhimin e parave!

Por mos u shqetësoni sepse ky udhëzues do t'ju ndihmojë të shmangni mashtrimet e zakonshme të menaxhimit të parave që bëjnë lojtarët fillestarë. Do të mësoni gjithçka, nga zgjedhja e një loje të përshtatshme dhe avantazhi i shtëpisë deri te krijimi i madhësisë së duhur të bankrollit dhe menaxhimit të kohës. Bëjeni gati fletoren tuaj!

Nuk luan me një bankroll

Këtu është mënyra më e qartë për t'u prishur duke luajtur në faqet më të mira të kazinosë live. Shumë lojtarë fillestarë do të hapin faqen e kazinosë, do të bëjnë një depozitë minimale dhe do të fillojnë të luajnë pa planifikuar financat e tyre. Këta lojtarë nuk e dinë se menaxhimi i parave të tyre në kazino live është pjesa e parë e një strategjie efektive të lojërave të fatit. 

Gjë është se humbjet mund të jenë dërrmuese në kazino. Pra, për të mbrojtur veten nga dhimbjet e humbjes, praktikimi i menaxhimit të bankrollit është një domosdoshmëri. Është e këshillueshme të luani kumar me para që jeni të kënaqur t'i humbni. Me fjalë të tjera, mos luani kumar me para në zgjidhjen e faturave të shërbimeve, sigurimin mjekësor, anëtarësimin në palestër dhe më shumë. 

Por sa para mjaftojnë për lojërat e fatit? Nuk ka një bankroll të vetëm të lojërave të fatit në internet, pasi gjithçka varet nga madhësia e xhepit tuaj. Sigurohuni që buxheti të jetë mjaftueshëm i madh për të financuar qindra raunde. Për shembull, nëse luani 500 raunde ruletë live në ditë, madhësia e bankrollit tuaj duhet të varet nga kufiri minimal i basteve të lojës. 

Zgjedhja e skajit të gabuar të lartë

Buza e shtëpisë është një emërues i përbashkët në çdo lojë kazinoje në internet që luani. Thjesht i referohet përqindjes që kthehet në shtëpi. Për shembull, një makinë pokeri me 96% RTP (kthim te lojtari) do të thotë se 4% është avantazhi i shtëpisë. Prandaj, nëse vendosni një bast 100$, shuma maksimale që lojtarët mund të fitojnë është 96$.

Pra, si ndikon avantazhi i shtëpisë në menaxhimin e bankrollit? Një skaj i shtëpisë së poshtme nënkupton automatikisht fitore më të mëdha për lojtarët. Këtu është një shembull praktik; ju mund të luani 500 raunde në orë në një lojë pokeri me një avantazh shtëpie prej 4%. Nëse çdo raund kushton 1 dollarë, humbja juaj e pritshme në orë është 20 dollarë. Kjo shumë rritet me një skaj më të lartë të shtëpisë.

Por lajmi i mirë është se skaji i shtëpisë ndikon vetëm në lojën tuaj pas një mijë raundesh apo më shumë. Prandaj, luani herët dhe në mënyrë agresive, pavarësisht nga avantazhi matematikor i shtëpisë. Sidoqoftë, zgjidhni një lojë me avantazhin më të ulët të shtëpisë në hollin e drejtpërdrejtë të kazinosë. 

Duke luajtur lojën e gabuar

Teknologjia lejon lojtarët e kazinosë live të luajnë qindra variante lojërash për blackjack, craps, poker, ruletë, baccarat dhe Sic Bo. Lojtarët mund të shijojnë gjithashtu shfaqje lojërash të drejtpërdrejta të ngjashme me TV nga Evolution Gaming. Lojëra të tilla si Football Studio, Monopoly Live, Crazy Time dhe Gonzo's Treasure Hunt janë suksese të mëdha mes lojtarëve të kazinosë live.

Por të gjitha lojërat live nuk janë të njëjta. Një shembull i mirë janë variantet e ruletit live, duke përfshirë versionet franceze, evropiane dhe amerikane. Ruleta franceze ka avantazhin më miqësor të shtëpisë me 1,35%, falë rregullave La Portage dhe En Prison. Nga ana tjetër, versioni evropian përdor të njëjtat rregulla si ruleta franceze, megjithëse me një avantazh pak më të lartë shtëpie prej 2.70%. Ruleta amerikane arrin 5.24%.

Ndërkohë, luani poker dhe blackjack nëse doni më shumë kontroll mbi skajin e shtëpisë. Kjo për shkak se lojtarët mund të përdorin aftësitë në këto lojëra për të reduktuar skajin e shtëpisë në më pak se 0.50%. Lojërat e pokerit si Double Bonus dhe Deuces Wild lejojnë lojtarët e aftë të reduktojnë avantazhin e shtëpisë në më pak se 0%. Dhe e dini se çfarë do të thotë kjo për menaxhimin e bankrollit, apo jo?

Me pamje nga përfitimet e bonusit të kazinosë live

Në ditët e sotme, çdo kazino në internet u lejon lojtarëve të luani duke përdorur bonuse dhe promovime. Me stimujt e kazinosë si bonuset pa depozitim, bonuset e depozitave dhe kthimi i parave, lojtarët mund të provojnë bibliotekën e lojërave pa rrezikuar paratë e tyre të çmuara. Dhe nëse jeni me fat ose përdorni një strategji, mund të fitoni një pagesë bonus.

Duke folur për fitimet e bonusit, lexoni gjithmonë kushtet për të ditur kërkesat e basteve. Me pak fjalë, ky është numri i herëve që lojtarët duhet të bastojnë duke përdorur paratë e bonusit përpara se të arkëtojnë. Pra, një normë më e lartë e hyrjes në lojë do të thotë që do të përdorni më shumë para përpara se të tërhiqni fitimet e bonusit. 

Mos harroni gjithashtu të kontrolloni kufirin e fitimit nga paratë e bonusit. Për shembull, një bonus kazinoje mund të ketë një limit prej 500 dollarësh, që do të thotë se maksimumi që mund të tërhiqni nga çmimi është 500 dollarë edhe nëse fitoni 10,000 dollarë. Një kufi më i lartë është gjithmonë më i mirë. 

Fatkeqësisht, nuk mundeni luani lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë duke përdorur paratë e bonusit, dhe kjo është arsyeja pse disa lojtarë të kazinosë live mund t'i injorojnë fare paketat e bonusit. Por shmangni këtë injorancë të lojërave të fatit, sepse mund të luani ende lojëra drejtpërdrejt duke përdorur fitimet nga bonuset si rrotullimet falas dhe bonuset e depozitave. Mos anashkaloni asnjë bonus!

Duke luajtur pa një strategji

Të luash lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë pa strategji është si t'i japësh kazinosë paratë e tua pa luftë. Megjithëse asnjë qasje nuk ju garanton një fitore, ato mund t'ju ndihmojnë të rrisni shanset tuaja për të fituar dhe të praktikoni menaxhimin e duhur të bankrollit.

Tani merrni parasysh këtë; ju jeni duke luajtur blackjack live dhe ju ndodh të keni një 17 të butë/të fortë. Çfarë bëjnë lojtarët e kazinosë live në një skenar të tillë? Logjika kërkon që lojtarët të qëndrojnë në këmbë sepse ata mund të rrëzohen me një kartë shtesë. Pra, mos goditni me çdo kusht. Në poker, mbajtja e çifteve të ulëta ka qenë një strategji funksionale që nga kohra të lashta. 

Por të gjitha shpresat nuk humbasin nëse jeni adhurues i lojërave të kazinosë live të bazuara në fat, si baccarat, ruletë dhe mut. Përdorni strategji bastesh si Martingale, Fibonacci dhe Paroli në bastet me para çift si hajde/mos hajde, kalo/mos kalo, tek/çift, e kuq/e zezë dhe lojtar/bankier. Këto baste kanë pothuajse një shans 50% për të fituar, pikërisht atë që ju nevojitet me sistemet e basteve të mësipërme. 

Duke ndjekur humbjet dhe duke kërkuar për fitore më të mëdha

Urime nëse nuk i keni bërë ende këto gabime tipike të menaxhimit të parave të diskutuara më sipër. Por një gjë është e sigurt; të gjithë kumarxhinjtë ndjekin humbjet dhe dëshirojnë fitore më të mëdha pasi shënojnë një goditje në kazino. Në lojërat e fatit, humbjet mund të jenë të dhimbshme dhe fitoret mund të jenë më joshëse për të shkuar për pagesa edhe më të mëdha. Këto gabime janë të përhapura edhe në bastet sportive.

Për shembull, pasi të keni humbur bankrollin tuaj prej 200 dollarësh, mund të tundoheni të futeni në kartën tuaj të kreditit për të luajtur me 200 dollarë të tjerë. Ose, pasi fitojnë 200 dollarë, shumë lojtarë tundohen të vendosin të gjithë shumën në një bast të vetëm duke shpresuar të rikuperojnë dyfishin ose edhe trefishin.

Por vetëkontrolli është një pjesë integrale e menaxhimit të bankrollit. Quajeni atë një ditë nëse keni një limit humbjeje ose fitimi prej 200 dollarësh, sepse asgjë nuk hidhet në gur në kumar. Vini re se skaji i shtëpisë bëhet edhe më aktiv me më shumë raunde lojërash. Pra, nëse shtoni një shumë të konsiderueshme në bankrollin tuaj, është gjithmonë mirë të hiqni dorë ndërsa fitoni. Në përgjithësi, mësoni të kontrolloni oreksin tuaj fitues në kazino. 

Regjistrimi në kazinonë e gabuar

Zgjedhja e kazinosë së duhur në internet është një truk që duhet ta zotëroni. Për një lojtar fillestar, kazinoja më e mirë e drejtpërdrejtë duhet të jetë e ligjshme në Maltë, MB, SHBA, Kanada, etj. Por normat e pagesës së kazinosë janë po aq të rëndësishme nëse jeni një lojtar inteligjent. Kjo për shkak se disa kazino kanë norma më të larta pagese për lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë, lojërat elektronike dhe lojërat e tavolinës. 

Pra, si i dini normat e pagesave të kazinosë? Është e thjeshtë; lëvizni poshtë faqen kryesore dhe gjeni logon e testimit të lojës. Në mënyrë tipike, një eCOGRA certifikata është më e detajuara, megjithëse certifikatat nga organe si Gaming Associates dhe iTech Labs janë gjithashtu të besueshme. Këto kompani të pavarura kryejnë miliona teste për lojë për të konstatuar se rezultatet janë të rastësishme dhe të drejta. 

Është gjithashtu e këshillueshme që të konfirmoni sfondin e kazinosë live përpara se të regjistroheni. Ka shumë kazino të licencuara atje që kanë pagesa të ngadalta, kushte jo miqësore të bonusit, grindje të shëmtuara ligjore dhe më shumë. Pra, për të qenë të sigurt, lexoni komente në Trustpilot, AskGamblers dhe platforma të tjera për të zbuluar se si e vlerësojnë lojtarët kazinonë. Një vlerësim me yje prej të paktën 4/5 është mirë për t'u bërë. 

Fjalët e Fundit

Deri në këtë pikë, duhet të jeni gati të luani më me përgjegjësi dhe të praktikoni menaxhimin e duhur të parave në kazino live. E shkurtra e të gjithave është krijimi i një bankrolli të madh dhe ndarja e tij në njësi më të vogla sesionesh/ditore. Respektoni buxhetin duke mos luajtur pasi të keni zbrazur shumën. Dhe po, hiqni dorë ndërsa 'zotat e bixhozit' ende ju favorizojnë.

Të rejat e fundit

Kërkoni një bonus të rimbushjes së kazinosë deri në 200 € në 24Slots
2023-05-30

Kërkoni një bonus të rimbushjes së kazinosë deri në 200 € në 24Slots

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 €
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:390 € Me kod bonus CASINORANK
22BET
22BET:Deri në 300 €