Lojëra

January 2, 2023

A do të marrin më në fund lojërat e kazinosë Live në 2023?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Ndikimi i lojërave me tregtarë të drejtpërdrejtë në industrinë e lojërave të fatit në internet nuk mund të nënvlerësohet. Këto lojëra lejojnë lojtarët e kazinove në internet të kenë një përvojë të gjallë në studiot moderne të menaxhuara nga tregtarë dhe prezantues profesionistë. Por pavarësisht arritjeve, ka ende shumë vend për përmirësim. Ky postim diskuton të ardhmen e lojërave të kazinosë live dhe pse duhet të prisni ndryshime të rëndësishme në 2023, pavarësisht pengesave të dukshme. 

A do të marrin më në fund lojërat e kazinosë Live në 2023?

Efektet e Covid-19 në 2022 dhe përtej

Kur rasti i parë Covid-19 u raportua në dhjetor 2019, shumica prisnin që ai të ishte një nga ato raportet e "resë kaluese". Me shpejtësi në vitin 2020 dhe pjesë të vitit 2021, bota pa fuqinë e plotë të pandemisë, me shumë industri të shërbimit personal që pezulluan ose kufizuan operacionet. 

Por, pavarësisht nga fitimet, është e sigurt të thuhet se bota nuk është ende jashtë pyllit. Në maj 2022, bota pa një rritje të infeksioneve falë varianteve rezistente të virusit. Në Kinë, 38,500 raste të reja u raportuan që nga 27 nëntori 2022, me vendin që vendosi bllokime të lokalizuara. Fatmirësisht, shkalla e vdekshmërisë nuk është aq shqetësuese këtë herë.

Pra, si lidhet Covid-19 me të ardhmen e lojërave të drejtpërdrejta të kazinosë? Puna është se kazinotë me bazë tokësore nuk janë rikuperuar plotësisht nga efektet e Corona. Kjo do të thotë faqet e rregulluara të kazinove të drejtpërdrejta do të vazhdojë të korrë të mëdha, me shumicën e lojtarëve 'social' që preferojnë lojëra me tregtarë të drejtpërdrejtë për shkak të natyrës së tyre reale. Është një situatë që operatorët e kazinove me bazë tokësore do të kërkojnë ta shfrytëzojnë në vitin 2022 dhe më tej. 

5G do të luajë një rol të madh

Lojtarët e kalitur të kazinosë live e dinë rëndësinë e shpejtësive të shpejta të internetit. Për shkak se lojërat e drejtpërdrejta transmetohen në cilësi HD dhe 4K, shpejtësitë e shpejta të shkarkimit dhe gjerësia e brezit janë kritike për lojën tuaj. Në mënyrë ideale, lojtarët nuk do të dëshironin të humbisnin një kartë ose udhëzim të lëshuar nga tregtari. Karakteristika të tjera që varen nga lidhja e internetit përfshijnë tabelën e liderëve, statistikat në lojë, bisedat e drejtpërdrejta dhe më shumë.

Por megjithëse 4G mund të përballojë shumicën e këtyre kërkesave mjaft lehtë, 5G premton t'i bëjë gjërat edhe më të buta. Në vitin 2023, ne presim të shohim një mbulim më të gjerë 5G ndërsa prezantimi vazhdon të rritet në mbarë botën. Në kushte ideale, shpejtësia e shkarkimit 5G mund të arrijë 10 GB për sekondë, që është 10 herë më e shpejtë se 4G. Ky është niveli i performancës që kërkohet për të qëndruar i lidhur në një dhomë tregtari të drejtpërdrejtë. 

Ka gjithashtu zëra se interneti 6G mund të jetë i disponueshëm deri në vitin 2030 ose më herët. Ekspertët presin që këto të dhëna celulare të gjeneratës së gjashtë të arrijnë 1 TB për sekondë në sipërfaqet celulare dhe implantet Wi-Fi. Por deri atëherë, lidhja 5G do të funksionojë mirë për përdoruesit e rastësishëm. Kjo teknologji pritet të mbështesë disa nga risitë më të rëndësishme të së ardhmes. 

Lojëra VR (Reality Virtual)

Lojërat VR janë aplikimi i mjediseve autentike 3D në lojërat video dhe kazino. Këto mjedise janë krijuar për të ofruar një përvojë më të pasur lojrash sesa një mjedis real. Lojtarët e VR gëzojnë më shumë pezullim dhe mosbesim, duke i bërë seancat e lojërave më realiste.

Duke thënë këtë, industria e lojërave të fatit në internet është e famshme për përqafimin dhe përfshirjen e shpejtë të përvojave të reja. Siç pritej, Evolution po udhëheq nga e para pas lançimit të Gonzo's Treasure Hunt në qershor 2021. Kjo është loja e parë e kazinosë në internet me një modalitet VR dhe përdor një përzierje unike të lojërave elektronike në internet dhe lojërave të kazinosë live. Imagjinoni të vraponi përkrah Gonzo-s brenda murit gjigant prej 70 gurësh ndërsa tregtari ju brohoras. Tingëllon joreale, apo jo?

Por pavarësisht nga kjo risi historike, lojërat VR ende nuk e kanë arritur potencialin e tyre. Kjo është pjesërisht për shkak të kufjeve të shtrenjta VR dhe sfidave të dizajnit që mund të frikësojnë njerëzit me aftësi të kufizuara. Gjithashtu, telefonat inteligjentë dhe tabletët ofrojnë përvoja po aq zhytëse, duke arritur të mbajnë kufjet VR në raftet. Por kjo pritet të ndryshojë në vitin 2023 pasi kufjet VR bëhen më të përballueshme dhe të drejtpërdrejta. 

Rregullore e përhapur e lojërave të fatit në internet

Kumari i ligjshëm në internet po bëhet i përhapur këto ditë, diçka që do të favorizojë operatorët e kazinove live. Vitet e mëparshme kanë parë që shumë vende të lirojnë kundërshtimin e tyre të gjatë ndaj lojërave të fatit dhe basteve sportive. Ata e konsiderojnë lojën e fatit një burim jetik të të ardhurave për sa kohë që praktikohet në mënyrë të sigurt dhe me përgjegjësi. 

Një shembull është SHBA, e cila ka parë një përhapje të gjerë të lojërave të fatit ligjor pasi gjykata e lartë rrëzoi PASPA-n në 2018. Aktualisht, të paktën gjashtë shtete lejojnë lojën e kazinove në internet, me më shumë legjislacion që pritet në vitin 2023. Ontario është një tjetër treg vendimtar që hapi dyert për në internet operatorët e lojërave të fatit në prill 2022. Në Evropë, Hungaria do t'i japë fund monopolit të gjatë shtetëror në janar 2023. 

Por mos u shqetësoni nëse kumari në internet është i paligjshëm në zonën tuaj. Ju ende mund të luani lojra live kazino në internet në faqet e internetit offshore sepse shumica e ligjeve të lojërave të fatit nuk prekin lojërat e fatit në internet. Kjo i lë hapësirë kazinove ndërkombëtare në internet për të pranuar lojtarë nga këto vende. Megjithatë, sigurohuni që kazinoja live është e licencuar dhe e rregulluar përpara se të bashkoheni. Do të ndihmonte nëse lexoni gjithashtu komente në internet për të konstatuar nëse kazinoja ka një reputacion pozitiv midis lojtarëve. 

Pengesat e pritshme për lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë

Pavarësisht se e ardhmja duket e ndritshme për lojërat e kazinosë live, disa mangësi mund ta pengojnë industrinë të arrijë lartësi më të mëdha në vitin 2023. Së pari, prisni që të vazhdoni të përdorni para të vërteta për të luajtur lojëra të drejtpërdrejta kazino. Ndryshe nga lojërat RNG të mundësuara nga softueri i kazinosë, zhvilluesi i lojës live duhet të krijojë një studio me kamera, tavolina dhe tregtarë profesionistë. Ata shpenzojnë një pasuri duke përgatitur lojëra live, që do të thotë se lojtarët duhet të bëjnë një bast minimal me para reale për të luajtur. 

Një tjetër gjë që ka të ngjarë të pengojë lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë të arrijnë potencialin e tyre të vërtetë është ritmi i ngadaltë me të cilin vendet rregullojnë lojërat e fatit në internet. Siç u tha më parë, Luajtja e kazinove në internet në SHBA është e ligjshme vetëm në gjashtë shtete, ndryshe nga bastet sportive online, të cilat janë të përhapura. Gjithashtu, shumë vende aziatike dhe afrikane kanë ligje të cekëta të lojërave të fatit, duke lënë hapësirë për praktika të paligjshme të lojërave të fatit.

Në përgjithësi, gjërat duken të mira për kazinotë live dhe lojërat e fatit në internet në përgjithësi. Lidhja e përhapur 5G do t'i japë aktivitetit një goditje në krah, edhe pse më shumë vende rimodelojnë ligjet e tyre të lojërave të fatit. Dhe mbani mend, ju duhet vetëm një buxhet i vogël për të luajtur në faqet më të mira të kazinove të drejtpërdrejta në internet. Në shumicën e rasteve, një bast do të kushtonte vetëm 0,10 dollarë. Luaj me përgjegjësi!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës
2024-04-03

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës

Lajme