Baccarat

September 12, 2019

Pse kazinotë e duan dhe kanë frikë Baccarat?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Baccarat është ndër lojërat më të luajtura në lobet e kazinove. Origjina e tij mund të gjurmohet në Evropë në sallonet e lojërave të fatit me bazë në disa pjesë të Francës dhe Italisë. Në tre dekadat e fundit, popullariteti i tij u rrit shumë në Azi dhe Shtetet e Bashkuara.

Pse kazinotë e duan dhe kanë frikë Baccarat?

Kazinotë e Macau fitojnë më shumë para se kazinotë në çdo vend tjetër në botë. Një përqindje e madhe e parave të fituara vjen nga baccarat, duke treguar se sa e rëndësishme është loja. E njëjta gjë vlen edhe në kazinotë e Las Vegasit, ku shumica e vizitorëve as nuk dinë ta luajnë lojën, por e shohin atë mjaft tërheqëse.

Pse kumarxhinjtë e duan Baccarat

Baccarat është loja e zgjedhur për shumicën e rrotulluesve të lartë, veçanërisht në Azi. Gjuajtësit e duan shumë lojën pjesërisht për shkak të preferencave kulturore dhe pjesërisht për shkak të mundësive të larta për të fituar që loja paraqet. E gjithë loja bazohet në rregulla të paracaktuara.

Lojtarët vënë bast ose në dorën e bankierit ose të lojtarit dhe më pas presin që tregtari të bëjë një telefonatë. Objekti i lojës është të zgjidhni një dorë që është më afër nëntë në krahasim me dorën e kundërt. Nëse totali i letrave është më shumë se nëntë, llogaritet vetëm shifra e dytë.

Pse kazinotë e duan lojën

Arsyeja kryesore pse kazinotë e duan baccarat është sepse është shumë fitimprurës. Statistikat tregojnë se një përqindje e mirë e të ardhurave në shumë kazino zakonisht vijnë nga baccarat. Suksesi i lojës mund t'i atribuohet lidhjes me fuqinë dhe luksin.

Arsyeja tjetër është se shumica e lojtarëve të baccarat e lidhin lojën me kulturën dhe fatin. Kjo i mban lojtarët të kthehen në kazino në mënyrë të përsëritur. Loja kërkon gjithashtu një kohë të shkurtër që çdo raund të përfundojë. Kjo do të thotë që xhiroja është mjaft e lartë, gjë që funksionon në dobi të kazinosë.

Pse kazinotë i frikësohen lojës

Në baccarat, avantazhi i shtëpisë është zakonisht mjaft i ulët kur krahasohet me lojërat e tjera. Kjo përkthehet në lojtarët që kanë shanse më të larta për të fituar kur luajnë baccarat. Rrotulluesit e lartë kënaqen duke luajtur lojën në tavolina me limit të lartë, gjë që u lejon atyre të fitojnë shuma të mëdha parash.

Kur lojtarët fitojnë shumë, kazino humbet shumë. Duke pasur parasysh skajin e ulët të shtëpisë, një skenar i tillë është plotësisht i mundur. Baccarat është një shembull i shkëlqyeshëm që tregon marrëdhënien midis rreziqeve të larta dhe shpërblimeve të larta. Ka pasur raste të shumta të falimentimit të kazinove dhe festimeve të lojtarëve si dhe anasjelltas.

Një vështrim i thellë Pse kazinoja i pëlqen dhe i frikësohet lojërave Baccarat

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës
2024-04-03

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës

Lajme