Blackjack

November 7, 2023

6 gabime të zakonshme që duhen shmangur gjatë luajtjes së Blackjack live

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Blackjack live nuk është një lojë e komplikuar. Rregullat janë të thjeshta dhe çdokush mund të fillojë të luajë lojën pasi të kalojë disa minuta për ta mësuar atë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që lojtarët nuk mund të bëjnë ndonjë gabim gjatë lojës së drejtpërdrejtë Blackjack. Është shumë e zakonshme që fillestarët në blackjack live të bëjnë gabime. 

6 gabime të zakonshme që duhen shmangur gjatë luajtjes së Blackjack live

Nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të humbni shumë para. Për t'ju ndihmuar të shmangni këtë, këtu janë zgjedhjet tona të gabimeve më të zakonshme që nuk duhet të bëni kur luani blackjack live. 

Gabimi #1: Përzgjedhja e tabelave të Blackjack live 6:5

kazinotë më të mira live, ka një ton opsionesh për blackjack live. Ndërsa shumica e tabelave kanë të njëjtat rregulla, disa kanë dallime të vogla. Një nga ndryshimet më të zakonshme me të cilat mund të shihni blackjack live është se disa tavolina do të ofrojnë pagesa prej 6:5 në vend të 3:2.

Njerëzit shpesh bëjnë gabim duke i provuar, por ju duhet t'i shmangni gjithmonë. Në tavolinat 3:2, ju merrni një kthim prej 750 dollarësh për çdo 500 dollarë që vini bast. Nga ana tjetër, në 6:5, ju merrni një kthim prej 600 dollarë për çdo 500 dollarë. 

Nuk ka kuptim të shkoni në një tryezë që ju paguan më pak për të fituar, kur tavolinat e tjera ju paguajnë më shumë për të fituar. Tavolinat live blackjack që paguajnë 3:2 janë vetëm një klikim larg, kështu që gjithmonë shkoni për ta.

Gabimi # 2: Nuk i përmbahemi strategjisë bazë të Blackjack-ut

Një gabim kritik që bëjnë shumë lojtarë në blackjack me tregtarë të drejtpërdrejtë është devijimi nga strategjia bazë e blackjack-ut. Kjo strategji e vendosur mirë është krijuar për të minimizuar skajin e shtëpisë, duke maksimizuar shanset tuaja për të fituar. Largimi prej tij, veçanërisht në mjedisin me presion të lartë të kazinove online live, mund të çojë në vendime impulsive dhe rritje të humbjeve.

 Për të shmangur këtë kurth, lojtarët duhet të familjarizohen me tabelat bazë të strategjisë, të cilat detajojnë veprimet më të mira për çdo dorë të caktuar. Zbatimi i vazhdueshëm i këtyre udhëzimeve gjatë sesioneve live të blackjack-ut siguron një lojë më të disiplinuar dhe të llogaritur, duke rritur ndjeshëm gjasat e suksesit në tryezën virtuale të blackjack-ut.

Gabimi #3: Marrja e sigurimit

Kur shihni se tregtari ka një Ace në blackjack, tregtari do t'u ofrojë lojtarëve Sigurim, që është në thelb një bast për tregtarin që ata do të marrin një shkop polici. Marrja e sigurimit është një gabim i madh sepse zvogëlon probabilitetin e përgjithshëm për të marrë një rezultat pozitiv. 

Mendoni në këtë mënyrë. Nëse vini bast për një hedhje të vetme monedhe, probabiliteti juaj për të fituar është mjaft i lartë. Megjithatë, nëse vini bast për një hedhje tjetër të monedhës ndërsa vendosni bast në hedhjen e parë të monedhës, shanset që kjo të ndodhë janë të ulëta. 

Gabimi numër 4: Ndarja e 10-ave

Nëse merrni dy 10-ta, nuk ka kuptim të ndaheni. 20 është një dorë e mirë për të luajtur në Blackjack, me shanset për të fituar shumë të larta. Mos bëni gabim të ndani 10. Në vend të kësaj, ju mund të qëndroni me dorën tuaj dhe të shihni se çfarë luan. 

Ndarë 8s

Një gabim i zakonshëm që bëjnë njerëzit është të mos ndajnë 8-ta. Kur merrni dy teta, rrezikoni të kaloni 21 nëse goditni. Nga ana tjetër, nëse qëndroni në këmbë, rrezikoni të shkatërroni sepse 16 nuk është një dorë e mirë. Gjithmonë është më mirë të ndaheni kur keni dy 8.

Gabimi #5: Kuptimi i dobët i gjuhës së shenjave

Lojtarët duhet të përdorin duart e tyre për të treguar lëvizjet e tyre. Është një mënyrë efektive për të parandaluar keqkuptimet. Pavarësisht nga lloji i tavolinës që luajnë, vendosni çipat shtesë në anën e majtë të bastit origjinal si të ndarë ose të dyfishtë. Për të shmangur çdo gabim në blackjack, ata duhet të kuptojnë gjuhën e shenjave.

Gabimi numër 6: Të mos dish se kur duhet të dyfishosh

Dyfishimi mund të jetë diçka e zgjuar për të bërë kur keni shanse të arsyeshme që letra tjetër t'ju sjellë edhe më afër 21 pa rezultuar në fakt në një bust. Megjithatë, ka një përjashtim nga kjo, dhe kjo është kur tregtari ka një Ace. Duke supozuar se luani një variant që ka rregullin S17, ku tregtari qëndron në dorën e butë 17, atëherë Dyfishimi në 11-at nuk është diçka që duhet të bëni, dhe thjesht duhet të goditni. Në kazinotë online ku tregtarët ende mund të godasin me 17, lojtarët këshillohen të përdorin këtë opsion kur totali i tyre është 11.

Në thelb, Double Down është një zgjedhje shumë e mirë nëse tregtari nuk ka një Ace që shfaqet. Shumica e lojtarëve do ta bëjnë këtë nëse dora e tyre është 10 ose 9 dhe letra e tregtarit është 5 ose 6.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme