Blackjack

April 22, 2020

Këshilla dhe strategji se si të fitoni në Blackjack Everytime

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Blackjack mund të jetë konfuz për lojtarët fillestarë dhe të ndërmjetëm. Përdorni këto këshilla dhe strategji çdo herë dhe shanset tuaja për të fituar do të përmirësohen.

Këshilla dhe strategji se si të fitoni në Blackjack Everytime

Dije kur të dorëzohesh

Dorëzimi, i cili njihet edhe si dorëzim i vonuar ose LS, është i mundur vetëm kur dikush është ende duke luajtur dy letrat e para me të cilat janë marrë. Një lojtar nuk mund të dorëzohet kur ka marrë një kartë goditëse. Prandaj, është jetike të mendoni dhe të strategjikoni kur luani dy letrat e para.

Një lojtar duhet të dorëzohet kur ka një 16 të vështirë, ndërsa tregtari ka një 9, një 10 ose një Ace. Kjo 16 e vështirë, megjithatë, nuk përfshin një situatë kur dikush ka një palë 8. Dorëzimi në këtë skenar është gjëja më e mirë për të bërë, pasi kursen para në afat të gjatë.

Dije kur të ndahesh

Ndarja është hapi tjetër për t'u marrë parasysh. Që një lojtar të jetë në gjendje të ndahet, dy letrat e tij të para duhet të jenë një palë, ose të dy letrat kanë një vlerë prej 10 secila, si për shembull një Jack ose një Mbret. Njohja e vlerës së kartave është, pra, shumë e rëndësishme.

Kur dikush e di vlerën e kartave të tyre dhe mund ta tregojë këtë vlerë me një shikim, kjo i lejon ata të kursejnë në kohë dhe ata mund të marrin vendime të zgjuara. Njeriu duhet të ndajë gjithmonë 8 dhe Aces dhe kurrë nuk duhet të ndajë 5 dhe 10. Nëse ndarja nuk është e mundur, duhet të kaloni në hapin tjetër.

Dini kur të dyfishoni

Hapi tjetër që duhet marrë parasysh kur luani blackjack është nëse duhet të dyfishohet apo jo. Duhet të merret parasysh dyfishimi kur ka një probabilitet të lartë për të fituar dorën. Disa kazino ndalojnë dyfishimin në raste të veçanta, kështu që është thelbësore që dikush të dijë kur dyfishimi lejohet dhe nuk lejohet.

Një lojtar duhet të dyfishohet kur ka një 9 të vështirë, ndërsa tregtari ka një 6 dhe një 3. Një duhet gjithashtu të dyfishohet kur zotëron një 10 të fortë, por vetëm kur tregtari nuk ka një 10 ose një Ace. Një arsye tjetër për të dyfishuar është kur dikush ka një 13 ose 14 të butë.

Dije kur të godasësh ose të qëndrosh

Mundësia e katërt dhe e fundit për t'u marrë parasysh pasi të keni kaluar hapat e mësipërm është të dini nëse duhet të goditni apo të qëndroni në këmbë. Është thelbësore që dikush të dijë ndryshimin midis të dyve dhe kur të përdorë njërën prej tyre në një situatë të veçantë.

Një lojtar duhet gjithashtu të godasë kur ka një 11 të fortë ose më pak. Dikush duhet të qëndrojë në këmbë kur një tregtar ka ose një 4 - 6 ndërsa ai ka një 12 të fortë. Një lojtar duhet gjithmonë të qëndrojë kur ka një 17 ose më shumë të fortë dhe gjithashtu të qëndrojë kur ka një 19 të butë ose më shumë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës
2024-04-03

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës

Lajme