Blackjack

July 25, 2022

Përvetësoni artin e të luajturit Blackjack live me këto këshilla

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Blackjack live është një lojë klasike me letra që tërheq lojtarët në një numër të madh. Është e thjeshtë për t'u luajtur pasi ju duhet vetëm të mundni tregtarin e kazinosë live në një total prej 21 për të fituar. Dhe akoma më emocionuese, mund të përdorni strategji optimale për të reduktuar ndjeshëm skajin e shtëpisë. 

Përvetësoni artin e të luajturit Blackjack live me këto këshilla

Pra, nëse jeni ende një shantazh në blackjack me tregtarë të drejtpërdrejtë, ky artikull ju synon. Do të mësoni disa këshilla të zgjuara për t'ju ndihmuar të luani këtë lojë klasike me letra si profesionist. 

Si të luani blackjack me tregtar të drejtpërdrejtë

Duke luajtur blackjack live është një nga gjërat më të lehta që do të bëni ndonjëherë në kazinotë më të mira live. Lojtarët fillojnë duke zgjedhur një lojë blackjack për të luajtur dhe më pas vendosin bastin e tyre. Më pas, ju do të zgjidhni çipat e basteve dhe tregtari do të shpërndajë dy letra në të dyja anët. Tregtari merr një kartë me fytyrë lart dhe me fytyrë poshtë. Karta me fytyrë poshtë është karta e vrimës. Mos harroni se Aces llogariten si 11 ose 1, me letrat e tjera që përfaqësojnë vlerën e tyre të pipit. Objektivi është i thjeshtë; goditi blackjack ose ndonjë gjë afër 21 për të mposhtur tregtarin.

Strategjitë kryesore të blackjack-it të kazinosë live

Këshilla #1. Zgjidhni tabelën me kujdes

Lojtarët fillestarë thjesht hyjnë dhe fillojnë të luajnë ndonjë lojë blackjack. Por lojtarët inteligjentë i kushtojnë vëmendje mënyrës se si paguan tabela. Në mënyrë tipike, shumica e lojërave blackjack paguhen në 3:2 ose 6:5. Por cili është ndryshimi midis këtyre tabelave?

Krijimi i një dore fituese në blackjack 3:2 ju jep një pagesë prej 3 $ në çdo dy ose shanset 1.5:1. Por nëse luani në një tavolinë 6:5, pagesa është 6 dollarë në çdo shanse pesë ose 1.2:1. Ky ndryshim mund të duket i vogël, por padyshim që do të ndikojë në shumën e fitimit afatgjatë. Për fat të mirë, shumica e kazinove live ofrojnë tabela pagesash 3:2.

Këshilla #2. Mos merrni sigurimin

Sigurimi është një bast anësor në blackjack që është i disponueshëm pasi të keni shteruar të gjitha letrat fillestare dhe tregtari tregon një Ace. Ashtu si bastet e tjera anësore të blackjack-ut, basti i sigurimit është i pavarur nga basti origjinal. Gjithashtu, ju duhet të hiqni dorë nga 50% e bastit tuaj për ta marrë atë. Tingëllon mirë, a?

Por ky bast anësor joshëse është në fakt një dredhi e krijuar mirë për të rritur avantazhin e shtëpisë. Puna është se nëse tregtari mban një kartë Ace, shanset e tyre për të tërhequr një Ace janë rreth 33%. Nëse shtoni pagesën 2:1, ky bast mund të mos ia vlejë mundimin. 

Këshilla #3. Mos e dyfishoni nëse tregtari tregon një Ace

Mësoni rreth momenteve më të mira për të dyfishuar nëse jeni fillestar në blackjack. Dyfishimi ka të bëjë me rritjen e madhësisë së bastit tuaj fillestar deri në 100%. Në këmbim, lojtarët marrin një kartë shtesë dhe lojtari në fjalë qëndron në këmbë. 

Me këtë thënë, kurrë mos dyfishoni kur tregtari tregon një Ace. Kjo sepse shanset e tyre për të arritur numrin magjik janë shumë të larta. Gjithashtu, mos e dyfishoni nëse vlera e dorës suaj është më shumë se 11, pasi mund të rrëzoheni. 

Këshilla numër 4. Dyfishoni në momentin e duhur

Dyfishimi është një strategji efektive blackjack, kështu që duhet t'i përmbaheni asaj. Kur totali i dorës suaj është 11, shanset tuaja për të goditur 21 ose diçka afër tij janë të larta nëse dyfishoni. Imagjinoni të merrni një Ace nëse keni një 17 të butë ose të fortë 11.

Duke folur për letrat e buta dhe të forta, dyfishoni nëse keni një 18, 17 ose 16 të butë. Ju gjithashtu mund të dyfishoni me një 10 ose 9 të fortë. Por tregtari duhet të ketë një kartë të renditjes së ulët (2-6) në të dyja skenarë. 

Këshilla #5. Të godasësh apo të qëndrosh në këmbë?

Goditja dhe qëndrimi në këmbë janë dy lëvizje të njohura të blackjack-ut. Për të goditur do të thotë të kërkosh një kartë shtesë duke trokitur thjesht mbi tabelën. Nga ana tjetër, qëndrimi në këmbë ka të bëjë me mbajtjen e totalit dhe përfundimin e lojës. Cilado strategji që zgjidhni varet nga dora e tregtarit. 

Nëse tregtari tregon një Ace ose një kartë me vlerë 10, ju duhet të godisni nëse mbani një 10, sepse ata kanë një shans të lartë për të arritur një 10. Por ju duhet të qëndroni ose të rrezikoni të shkatërroni nëse dora juaj ka diçka më shumë se 17. Pra, goditi 8 ose më pak dhe qëndroni në 12 ose më shumë. 

Këshilla numër 6. Luaj variante të drejtpërdrejta të lojës

Blackjack është fleksibël lojë live kazino që vjen në shumë forma dhe dizajne. Është e lehtë të gjesh variante live blackjack në kazinotë live. Qëllimi është t'u japë lojtarëve një përvojë shpërblyese dhe argëtuese duke ruajtur natyrën klasike të lojës. 

Merrni parasysh Lightning Blackjack nga Evolution, për shembull. Në këtë lojë, lojtarët marrin një ton shumëzues të rastësishëm që mund të godasin 2x deri në 25x në një dorë fituese. Nëse jeni me fat, ju mund të fitoni një shumë që të ndryshon jetën në variantet e blackjack-it me tregtar të drejtpërdrejtë. 

Këshilla Përfundimtare

Shikoni, ka shumë aftësi për të mposhtur shtëpinë në lojën e tyre. Përveç teknikave të listuara më sipër, ju gjithashtu mund të numëroni kartat, të përfitoni nga bonuset, kartat e ndara, etj. 

Por ja një këshillë; mos llogarisni në asgjë, pasi fati luan një rol të rëndësishëm në rezultatet e blackjack. Një gjë tjetër, ju mund të ulni skajin e shtëpisë, por shtëpia do të ketë gjithmonë përparësi. Pra, vetëm argëtohuni!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme