Blackjack

July 5, 2022

Strategjia Baccarat e basteve të sheshta dhe Blackjack për kazinotë live në internet

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Të luash live blackjack dhe baccarat është argëtuese dhe shpërblyese. Këto nuk janë vetëm disa nga lojërat më të drejtpërdrejta dhe më shpërblyese, por lojtarët mund të përdorin gjithashtu një sistem bastesh për të minimizuar humbjet. Ju ndoshta i njihni sistemet e basteve Martingale dhe D'Alembert, apo jo?

Strategjia Baccarat e basteve të sheshta dhe Blackjack për kazinotë live në internet

Por një nga sistemet më të nënvlerësuara të basteve me tregtarë të drejtpërdrejtë të blackjack-ut është bastet e sheshta. Ky sistem mund të ndihmojë në kufizimin tuaj kazino live shpenzimet dhe rrisni seancat tuaja fituese nëse përdoren si duhet. Pra, çfarë është saktësisht basti i sheshtë dhe a ia vlen mundimi? Ju jeni gati për të zbuluar!

Çfarë është basti i sheshtë?

Bastet e sheshta janë një sistem kumari që përdoret zakonisht në blackjack live dhe ruletë. Është një sistem mjaft i drejtpërdrejtë. Lojtarët ruajnë të njëjtin aksion, duke shpresuar se do të vendoset një seri fitoresh sado e shkurtër. Për shembull, nëse vini bast 2 dollarë dhe fitoni, kjo është mirë. Tani bast 2 dollarë të tjera. Nëse fitoni ose humbni, vendosni të njëjtën shumë në bastin tuaj të mëpasshëm. Tingëllon çmenduri, apo jo?

Gjëja e mirë në lidhje me strategjinë e basteve të sheshta është se ajo jep kontroll të ngushtë mbi buxhetin tuaj. Shpesh, ju do të përdorni një përqindje të vogël të bankrollit tuaj, kryesisht 1%, për të vënë bast në një raund të vetëm në këtë strategji. Por kjo gjithashtu mund të kufizojë madhësinë tuaj të mundshme të pagesës nëse llogaria juaj e bankës nuk është mjaft e madhe. 

Bast të sheshtë në kazino live blackjack

Së pari dhe më kryesorja, vendosni njësinë e basteve që do të përdorni. Siç u tha më parë, kjo duhet të jetë rreth 1% e totalit të bankroll tuaj. Një njësi e tillë bastesh nuk do të rrëzojë bankrollin tuaj nëse fillon një seri e ftohtë humbjesh.

Më pas, vendosni numrin e saktë të duarve për të luajtur duke përdorur këtë strategji. Ndërsa numri i rekomanduar është 100, lëreni buxhetin tuaj të vendosë. Pra, nëse keni një buxhet prej 100 dollarësh, ndajeni me numrin e duarve për të ditur shumën që ju nevojitet për raund. 

Por para se të emocionohesh me banesën bast në blackjack, mbani mend se kjo është një nga lojërat më fleksibël në kazino. Kjo për shkak se disa skenarë mund t'ju detyrojnë të rrisni aksionet tuaja, ndërsa të tjerët mund t'ju kërkojnë t'i ulni ato. 

Për shembull, lojtarët rrisin dhe ulin aksionet në numërimin e letrave. Lojtarët mund të rrisin aksionet me këpucë të forta dhe anasjelltas me këpucë të dobëta. Në këtë rast, bastet e sheshta nuk do të llogariten për asgjë. Por në përgjithësi, është padyshim strategjia më e mirë e basteve blackjack për fillestarët. 

Bast të sheshtë në baccarat kazino live

Bastet e sheshta janë më shumë një strategji baccarat se blackjack. Baccarat është e thjeshtë lojë live kazino ku lojtarët marrin dy letra në pozicionet Banker ose Lojtar. Ideja është që të parashikohet një dorë gjithsej 9 ose 8, e quajtur gjithashtu natyrore. 

Nëse zgjidhni të përdorni bast të sheshtë në këtë lojë, me shumë mundësi do të përfundoni me një fitim. Kjo për shkak se bastet Banker dhe Player ju japin një shans pothuajse 46% për të fituar një bast. Por kini kujdes me komisionin prej 5% të bastit Banker. 

Por për shkak se bastet e sheshta janë më shumë bast për të fituar sesa kujdesi për marzhin, zgjidhni bastin Banker, i cili ka një avantazh më të ulët të shtëpisë. Mos harroni, objektivi është të bastni vazhdimisht pa humbur bankrollin tuaj menjëherë. 

A funksionon vërtet strategjia e basteve të sheshta?

E vërteta e dhimbshme është se bastet e sheshta ose ndonjë sistem tjetër bastesh nuk garanton domosdoshmërisht sukses. Ideja pas këtij sistemi bastesh është që mbroni bankrollin tuaj në vend që ta titulloni lojën është në favorin tuaj. Siç u tha më herët, bastet e sheshta mund të mos zbatohen në disa situata blackjack ku mund t'ju duhet të rrisni aksionet tuaja për të fituar të mëdha. 

Për lojtarët e baccarat, mund të funksionojë nëse i përmbaheni basteve kryesore me para të barabarta. Bastet Player dhe Banker ju japin 45,86% dhe 44,62% shanse për të fituar. Kjo do të thotë që ju do të fitoni pothuajse gjysmën e kohës. Por edhe me këtë, është e qartë se shtëpia ka më shumë se 50% shanse për të fituar.

Gjithçka e thënë dhe bërë, bastet e sheshta funksionojnë më mirë nëse jeni të etur për të kontrolluar sistemin tuaj të basteve. Nëse jeni me fat që mbani një seri të qëndrueshme fitoresh, kjo strategji mund të funksionojë. Megjithatë, ju nuk do të keni lirinë për të rregulluar kufijtë tuaj të basteve, gjë që mund të shohë që situata të dobishme t'ju kalojnë. 

Rregullat themelore të strategjisë së basteve të sheshta

Për të përfunduar këtë udhëzues, më poshtë është një përmbledhje e shpejtë e rregullave bazë të basteve të sheshta:

  • Përcaktoni shumën e aksioneve: Filloni duke vendosur një bankroll të lojërave të fatit dhe më pas përcaktoni shumën që do të përdorni për raund. Kjo duhet të jetë 1% ose 2% e bankrollit tuaj. 
  • Bast në ngjarjet 50/50: Bast në ngjarje me një shans pothuajse 50% për të ndodhur. Kjo vlen edhe kur përdoren strategji të tjera si Martingale dhe D'Alembert. Në ruletë, qëndroni tek e kuqja/zeza, tek/çift dhe e lartë/e ulët. 
  • Rillogaritni aksionin: A është rritur apo ulur fondi juaj? Gjithmonë llogarisni bastet e sheshta pas një periudhe të caktuar. Këto periudha quhen edhe pika kontrolli. 
  • Luaj për argëtim: Së fundi, asnjë strategji bastesh nuk garanton sukses, duke përfshirë bastet e sheshta. Prandaj, argëtohuni dhe trajtoni një ose dy fitore si bonus.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme