Strategjia dhe këshilla për Blackjack live

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Ashtu si shumica e lojërave të tjera të kazinosë, blackjack live është një lojë që mbështetet shumë te fati. Pavarësisht se sa ekspert jeni në lojën e blackjack live, nëse jeni duke kaluar një ditë të keqe, mund të përfundoni duke humbur çdo lojë që luani atë ditë.

Me këtë thënë, gjithmonë duhet të përpiqeni të përdorni strategji që përmirësojnë shanset tuaja për të fituar. Nëse luani një lojë Blackjack dashje pa menduar për lëvizjet tuaja, patjetër që do të humbni më shpesh. Për t'ju ndihmuar me këtë, këtu është mendimi ynë për strategjitë më të mira që mund të përdorni për të rritur shanset tuaja për të fituar në blackjack live.

Strategjia dhe këshilla për Blackjack live

Ndiqni Strategjinë Themelore të Blackjack

Blackjack është një nga lojërat më të njohura të kumarit. Ju mund të keni parë blackjack duke u luajtur në një film ose diku tjetër në TV. Nëse keni parë një lojë Blackjack në TV ose personalisht në një kazino, mund të keni vënë re se është një lojë relativisht e shpejtë.

Çdo lojtar në tryezën e blackjack-ut mund të duket se e di lëvizjen e tyre të radhës dhe ata e ekzekutojnë pa menduar dy herë për të. Ka një arsye për këtë shpejtësi. Lojtarët në fakt e dinë se cila është lëvizja e tyre e radhës sepse ata ndjekin "strategjinë bazë të Blackjack"

Strategjia bazë e Blackjack është një strategji matematikore që nxjerr në pah lëvizjen tuaj bazuar në atë që është dora juaj dhe çfarë është karta e parë e tregtarit. Shumë njerëz e konsiderojnë Blackjack një lojë "të zgjidhur" për shkak të kësaj strategjie. Pavarësisht kësaj, një ton lojtarësh bëjnë gabimin duke e injoruar plotësisht këtë strategji.

Nëse dëshironi të përmirësoni shanset tuaja për të fituar, duhet të ndiqni strategjinë bazë të Blackjack. Strategjia bazohet në matematikë. Ju nuk mund të gaboni me të, as nuk ka një strategji më të mirë apo më të thjeshtë. Merrni kohën tuaj për të mësuar strategjinë bazë të Blackjack (Nuk është aq e vështirë) dhe përdorni atë në lojën tuaj të ardhshme të Blackjack Live.

Fleta e mashtrimit të Blackjack

Ndërsa strategjia bazë e blackjack-ut është e thjeshtë për t'u kuptuar, është e vështirë të mësosh përmendësh. Strategjia bazë e blackjack-ut kërkon që ju të kryeni lëvizje të caktuara bazuar në letrat që keni dhe kartën e tregtarit. Megjithatë, çdo kombinim i letrave tuaja dhe kartës së fundit të tregtarit ka një lëvizje të ndryshme sipas strategjisë. Nuk është e lehtë të kujtosh të gjitha këto kombinime.

Lajmi i mirë është se ju mund të keni akses në një fletë mashtrimi. Kjo fletë mashtrimi ju tregon lëvizjet e sakta që duhet të përdorni në një lojë blackjack. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të gjeni letrat tuaja dhe kartën e tregtarit në fletë dhe të shihni se çfarë lëvizje sugjerohet për atë kombinim të veçantë.

Hapja e një fletë mashtrimi gjatë një loje Blackjack

Ajo që do të habiteshit të mësoni është se edhe kazinotë fizike i lejojnë lojtarët të sjellin një fletë mashtrimi me vete dhe më pas ta përdorin atë ndërsa luajnë blackjack. Disa mund të mos e lejojnë, por është një pakicë e vogël.

Nëse keni probleme me memorizimin e strategjisë bazë të Blackjack, gjithmonë mund të tërhiqni një imazh nga fleta e mashtrimit në një dritare të re, pranë dritares së shfletuesit ku po luani një lojë Live Blackjack. Me një fletë mashtrimi pranë jush, do të përmirësoni ndjeshëm shanset tuaja për të fituar.

Vendosni kufijtë e basteve

Është thelbësore për lojtarët e të gjitha niveleve, nga fillestarët deri te ekspertët me përvojë, të vendosin kufij ditor të basteve. Të praktikosh moderimin në baste është një taktikë jetike në të gjitha lojërat e kazinosë, duke përfshirë blackjack-un. Respektimi i njësive specifike të bankroll-it dhe basteve që keni paracaktuar përpara se të filloni seancën tuaj të blackjack-ut është thelbësor për arritjen e suksesit, si në lojën e menjëhershme ashtu edhe në afat të gjatë.

Qëndroni të fokusuar te kartat dhe tavolina

Kur ti luaj një lojë blackjack, ju keni në dispozicion dy informacione kyçe. Ai përfshin dy letrat që mbani në dorë dhe letrën e fundit në duart e tregtarit. Të gjitha kartat dhe informacionet e tjera mbeten të fshehura nga ju. Sidoqoftë, këto dy informacione janë pikërisht ajo në të cilën bazohet strategjia bazë e blackjack-ut.

Nëse keni parë strategjinë bazë të blackjack-ut, me siguri e dini se sa e rëndësishme është të mbani një sy në letrat tuaja dhe kartën e lart. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani një sy në tryezë. Megjithatë, është çuditërisht e zakonshme që njerëzit të heqin sytë nga të dyja këto gjëra.

Ndërsa luani blackjack live, mbani vëmendjen tuaj te letrat dhe tavolina. Jo vetëm që ju kërkohet të përdorni strategjinë bazë të blackjack-ut, por do të keni shanse shumë më të mira për të fituar sesa nëse nuk i kushtoni vëmendje lojës.

Gjeni tabelën më të mirë

Kur ti hyni në një kazino live online dhe kërkoni për blackjack live, do të shihni një ton lojërash (tavolina) të disponueshme për ju për të zgjedhur. Pjesa më e mirë është se ju nuk keni nevojë të shikoni përreth ashtu siç do t'ju duhej në një kazino të vërtetë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të lëvizni pak dhe do të gjeni lojëra të tjera live blackjack.

Gjëja e tavolinave të ndryshme për blackjack live në një kazino online është se ato do të kenë rregulla të ndryshme shumicën e kohës. Një nga rregullat më të rëndësishme që duhet të shikoni janë shanset e shtëpisë ose pagesat. Shumica e lojërave Live Blackjack ofrojnë pagesa prej 3:2. Megjithatë, disa tavolina kanë pagesa prej 6:5.

Për syrin e pa stërvitur, shanset 6:5 mund të duken të shkëlqyera sepse 6 është një numër më i madh se 3. Megjithatë, shanset 3:2 do t'ju japin 300 dollarë për të vënë bast 200 dollarë dhe për të fituar ose 750 dollarë për bast 500 dollarë. Nga ana tjetër, shanset 6:5 do t'ju marrin vetëm 600 dollarë për të fituar dhe për të vënë bast 500 dollarë. Ndërsa luani Blackjack Live, duhet të kërkoni gjithmonë tavolina me pagesat më të mira.

Shmangni Tabelat me Gimmicks

Është e qartë se tabelat për blackjack live në një kazino online kanë rregulla të ndryshme. Një tjetër gjë që duhet të dini është se tavolinat kanë mashtrime unike gjithashtu për të tërhequr lojtarët. Për shembull, një nga truket më të njohura që do të shihni në tavolinat Live Blackjack është se ato tregojnë të dyja letrat që ka tregtari.

Ju mund të mendoni se mashtrimet do të ishin të shkëlqyera për lojtarët. Meqenëse mund të shihni të gjitha kartat e tregtarit, duhet të keni një avantazh. Megjithatë, problemi me këto mashtrime është se ndërsa ato duket se ju ofrojnë disa avantazhe, ato kompensojnë duke ndryshuar disa rregulla të tjera të lojës, të cilat ndoshta nuk do t'i vini re gjatë hyrjes në lojë. Për këtë arsye, nëse doni të merrni rezultate më të mira nga një lojë Live Blackjack, shmangni tavolinat që kanë marifete.

Mbajeni kokën të pastër

Kur paratë tuaja janë në linjë, nivelet e stresit janë më të larta se nëse paratë tuaja nuk ishin në linjë. Jeni shumë më të kujdesshëm në vendimet tuaja. Megjithatë, një gabim që shumë njerëz bëjnë në këto situata është se ata fillojnë të mendojnë shumë për gjëra. Nëse jeni duke luajtur një lojë si Blackjack, ku kërkohet fokus intensiv, të menduarit e tepërt nuk është diçka që do t'ju ndihmojë.

Kur filloni të mendoni shumë, filloni të merrni vendime që nuk duken racionale. Ju mendoni për shumë mundësi të panevojshme pavarësisht se vendimi është shumë i qartë. Nëse dëshironi të përmirësoni shanset tuaja për të fituar një lojë Live Blackjack, duhet të hyni gjithmonë në lojë me një kokë të qartë. Nëse filloni të mbimendoni gjithçka, do të zvogëloni shanset tuaja për të fituar.

Shmangni bastet anësore

Shumë herë, tavolina të caktuara Live Blackjack do të ofrojnë disa baste shtesë që mund të vendosni. Disa nga bastet anësore më të zakonshme përfshijnë Lucky Ladies, Super Sevens dhe Insurance. Gjëja për këto baste anësore është se ato zakonisht ofrojnë disa kthime të çmendura. Megjithatë, ky është një flamur i kuq i hapur që sugjeron se probabiliteti që ju të fitoni këto baste anësore është mjaft i vogël.

Kur vendosni një bast në krye të basteve që bëni ndërsa luani Blackjack Live, në fakt po ulni probabilitetin e përgjithshëm që loja të rezultojë në një rezultat pozitiv për ju.

Për shembull, marrja e kokave në një monedhë mund të jetë e lehtë sepse është një shans pesëdhjetë e pesëdhjetë. Megjithatë, marrja e kokave në dy monedha është një histori krejtësisht e ndryshme. Nëse dëshironi të përmirësoni shanset tuaja për të marrë një rezultat pozitiv nga një lojë e Blackjack Live, shmangni gjithmonë bastet anësore.

Shmangni vendosjen e basteve të sigurimit

Bastet e sigurimit në blackjack, të vendosura mbi mundësinë që tregtari të ketë blackjack, zakonisht nuk rekomandohen. Ky bast anësor, që arrin në gjysmën e bastit tuaj origjinal, shpërblehet vetëm nëse dora e tregtarit është një blackjack (një ACE dhe një dhjetë). Fitimi i një basti sigurimi thjesht do të thotë që ju e thyeni, duke rikuperuar bastin tuaj fillestar pa ndonjë fitim shtesë. Për shkak të avantazhit të rëndësishëm të shtëpisë që lidhet me bastet e sigurimit, shpesh këshillohet që të largoheni prej tyre krejtësisht. Strategjia optimale zakonisht përfshin të mos vendosësh fare një bast sigurimi.

Merrni vendime të zgjuara për ndarjen e duarve

Në blackjack, lojtarët mund të ndajnë duart për të formuar ato shtesë, një vendim që kërkon shqyrtim të kujdesshëm. Rregulli i përgjithshëm është që gjithmonë të ndahen Aces dhe 8-at, ndërsa çiftet e tjera duhet të ndahen bazuar në situatën specifike në fjalë.

Për shembull, përgjithësisht nuk është e mençur të ndash një palë 10-she, pasi totali i tyre prej 20 të kombinuara tashmë ju pozicionon fort për të fituar. Në të kundërt, ndarja e një palë Aces rekomandohet shumë për shkak të fleksibilitetit të shtuar dhe potencialit për duar më të mira që ofron kjo lëvizje.

Shmangni shpërqendrimet

Aktualisht, kazinotë kanë shumë shpërqendrime me të cilat duhet të përballeni. Lojëra të tjera të Blackjack ose Roulette mund të zhvillohen pranë jush, ose muzikë shpërqendruese mund të jetë duke luajtur brenda kazinosë. Ndoshta një lojë sportive mund të shfaqet në televizor. Përfitimi i Live Blackjack është se ju nuk keni nevojë të merreni me asnjë nga këto.

Megjithatë, shumë njerëz luajnë Blackjack Live ndërsa janë ulur në një vend të zënë. Nëse e bëni këtë, atëherë do t'ju duhet të përballeni me të njëjtën sasi, nëse jo më shumë, shpërqendrimesh me të cilat do të kishit trajtuar gjatë lojës në një kazino të vërtetë.

Këto shpërqendrime mund të ndikojnë shumë në vendimet tuaja, të cilat mund t'ju bëjnë të bëni disa lëvizje që ju kushtojnë të gjithë lojën. Gjithmonë sigurohuni që jeni duke luajtur Blackjack Live në një vend me sa më pak shpërqendrime.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
A ekzistojnë tavolina Blackjack $1 në faqet e kazinove të drejtpërdrejta në internet?

A ekzistojnë tavolina Blackjack $1 në faqet e kazinove të drejtpërdrejta në internet?

Blackjack ka qenë gjithmonë një yll në tavolinat e kazinove dhe sharmi i tij nuk është zbehur në botën online, veçanërisht në formatet e tregtarëve të drejtpërdrejtë. Ndërsa lojtarët kërkojnë emocionin e kësaj loje klasike nga komoditeti i shtëpive të tyre, shpesh lind një pyetje: A ka tavolina blackjack $1 në kazinotë online të drejtpërdrejta? Ky nivel i përballueshëm i aksioneve mund të jetë një ndryshim i lojës për shumë entuziastë. Në këtë artikull, ne zbulojmë nëse këto tabela buxhetore ekzistojnë dhe si krahasohen ato me homologët e tyre me aksione më të larta. Bashkohuni me ne ndërsa eksplorojmë sferat e blackjack-ut në internet, ku strategjia takohet me fatin në kthesën e një karte.

Aftësitë e menaxhimit të parave me tregtar të drejtpërdrejtë Blackjack

Aftësitë e menaxhimit të parave me tregtar të drejtpërdrejtë Blackjack

Qoftë në kazinotë tokësore apo në kazino live online, blackjack është me të vërtetë një nga lojërat më të pëlqyera. Ndërsa disa e luajnë për shkak të pagesës së shkëlqyer, të tjerëve e duan për shkak të lojës argëtuese dhe presionit nga lojtarët e tjerë.

Blackjack Live Online vs Blackjack Tradicional

Blackjack Live Online vs Blackjack Tradicional

Gjatë viteve të fundit, kazinotë e drejtpërdrejta në internet janë bërë normalja e re midis adhuruesve të basteve në internet në një shtrirje globale. Por gjithsesi, ka disa prej jush që pëlqejnë të luajnë në kazinotë tokësore.

Blackjack privat

Blackjack privat

Në botën dinamike të lojërave të fatit në internet, blackjack-u privat në kazinotë live është shfaqur si një përvojë e shquar, duke ofruar një përzierje të ndërveprimit të personalizuar, ekskluzivitetit dhe joshjes klasike të blackjack-ut. Ndërsa lojërat në internet vazhdojnë të pasqyrojnë dhe ndonjëherë tejkalojnë eksitimin e kazinove fizike, blackjack privat dallohet për qasjen e tij të përshtatur, duke u ushqyer lojtarëve që kërkojnë një mjedis më intim dhe më të rafinuar lojrash. Ky artikull eksploron nuancat e blackjack-ut privat, një aspekt i veçantë por gjithnjë e më popullor në peizazhin e kazinove në internet, tërheqës veçanërisht për ata që vlerësojnë privatësinë, aksionet e larta dhe përvojat e personalizuara të lojërave.

Gjithçka rreth shitësve online të Blackjack live

Gjithçka rreth shitësve online të Blackjack live

Nëse ju pëlqen të luani blackjack në internet, ndoshta keni dëgjuar për tavolinat e tregtarëve të drejtpërdrejtë. Ato tavolina janë perfekte nëse doni të luani një version më realist të lojës, në vend të atyre robotikë që ofrohen në seksionin e rregullt të kazinosë.

Këshilla dhe truket për Blackjack live online

Këshilla dhe truket për Blackjack live online

Blackjack është një nga lojërat më të luajtura me letra në shkallë globale. Në ditët e sotme, me rritjen e kazinove në internet, ju mund të shijoni blackjack duke përdorur kompjuterin tuaj desktop apo edhe smartphone.

Lojëra elektronike të drejtpërdrejta kundër Blackjack live - cili është më i mirë

Lojëra elektronike të drejtpërdrejta kundër Blackjack live - cili është më i mirë

A keni pyetur ndonjëherë se cila lojë është më e mirë, midis lojërave elektronike të drejtpërdrejta dhe blackjack-ut live, përveç faktit që kazinotë live janë superiore ndaj kazinove tokësore? Nuk mund të dimë se cila lojë është më e mirë tani, kështu që le të flasim së pari në thellësi për secilën nga avantazhet dhe disavantazhet e lojës.

Mitet për Blackjack Live Online që duhen hedhur poshtë

Mitet për Blackjack Live Online që duhen hedhur poshtë

Blackjack live, me përzierjen e tij të aftësive dhe shanseve, është bërë një gur themeli i botës së kazinosë live online. Joshja e tij nuk qëndron vetëm në potencialin për fitore të mëdha, por edhe në emocionin dhe thellësinë strategjike që ofron. Megjithatë, si me çdo lojë popullore, blackjack është i mbuluar me një re mitesh dhe keqkuptimesh. Këto variojnë nga besimet për lojën e manipuluar deri te keqkuptimet për numërimin e letrave dhe ndikimin e lojtarëve të rinj. Ky artikull synon të shpërndajë këto mite, duke hedhur dritë mbi realitetin e blackjack live online dhe duke u ofruar lojtarëve një kuptim më të qartë të asaj që duhet të presin në tavolinat virtuale.

Numërimi i kartave në Blackjack Live Online

Numërimi i kartave në Blackjack Live Online

Blackjack ishte dhe do të mbetet një nga lojërat më të luajtura me letra si në kazinotë online ashtu edhe në ato fizike. Kur luani blackjack, duhet të jeni me fat që të merrni letrat më të mira dhe të fitoni sa më shumë që të jetë e mundur. Por ju mund të rrisni shanset tuaja për të fituar duke pasur një strategji të mirë.

Si të luani Soft 17 në Blackjack me tregtar të drejtpërdrejtë në internet

Si të luani Soft 17 në Blackjack me tregtar të drejtpërdrejtë në internet

Nëse jeni një lojtar me përvojë në kazino, atëherë blackjack soft 17 nuk është një term i panjohur për ju. Zakonisht, lojtarët ngatërrohen midis qëndrimit në këmbë, goditjes dhe dyfishimit kur ndeshen me këtë dorë. Pra, ky udhëzues shpjegon këtë strategji blackjack në detaje dhe si të luhet me saktësi.

Të mirat dhe të këqijat e Blackjack Live Online

Të mirat dhe të këqijat e Blackjack Live Online

Çdo dashnor i lojërave të fatit është i vetëdijshëm për faktin se blackjack ka një nga shanset më të mira nga të gjitha lojërat e kazinosë. Nëse zbatoni një strategji për këtë lojë, mund të merrni edhe një avantazh të lehtë mbi kazinonë.