Vlera e një Natyrore në Blackjack

Blackjack

2021-03-23

Eddy Cheung

Kombinimi më i fortë i letrave në blackjack është një ACE dhe çdo kartë me dhjetë vlera. Lojtarët i referohen asaj si "natyrore". Kjo është dora që çdo lojtar shpreson të tërheqë në dy letrat e para kur ata luaj online blackjack live. Një natyral njihet edhe si blackjack, por lojtarët i përmbahen të parës për të shmangur konfuzionin pasi loja njihet me të njëjtin emër. Ju nuk mund të nënvlerësoni rëndësinë e një natyrale në një lojë blackjack. Në këtë pjesë, ekspertët tanë në Live CasinoRank hidhini një sy rëndësisë së blackjacks kur ju luaj lojra online live.

Vlera e një Natyrore në Blackjack

Naturals kanë një pagesë prej 3:2, që është një nga arsyet pse dora është kaq e rëndësishme. Në vend që të marrin para, lojtarët do të marrin një pagesë prej $300 për një bast prej $200; me pagesa të tilla, nuk është çudi që lojtarët janë të prirur për të marrë një blackjack.

Shanset për të marrë një Blackjack

Për të vlerësuar plotësisht rëndësinë e një natyrore në blackjack, ne duhet të kalojmë nëpër shanset për të marrë një të tillë. Ndërsa është një ngjarje e mahnitshme, ju mund të bëni pak për të rritur probabilitetin për të marrë një blackjack kur luani drejtpërdrejt. Mund të merrni ose një total me dy letra që mblidhen deri në 21 ose të merrni një total tjetër. Ju duhet të merrni vendime vetëm kur keni një total tjetër. Nëse ju merrni një blackjack, atëherë ju keni rrahur tregtarin dhe është koha për të festuar.

Shanset nuk janë kurrë 100% në favorin tuaj kur luani tregtarë live të blackjack online. Ju gjithmonë keni pritshmëri nën 100%. Dallimi përbën skajin e shtëpisë. Çdo pagesë e mundshme në lojë kontribuon në pritjet. Të gjitha kthimet e mbledhura së bashku përbëjnë pritshmërinë totale të lojës.

Shpjegohet pritshmëria

Një lojë blackjack e sheh pritshmërinë si probabilitet për të marrë një nga disa rezultate. Rezultatet janë; duke fituar, duke humbur, duke tërhequr një natyrore, dhe shtytje. Tregtari e merr bastin tuaj kur dora juaj të prishet. Fitimi ju siguron edhe para për të kursyer për situatat ku ju tërheqni të natyrshmen. Një shtytje tregon një barazim midis jush dhe tregtarit ku të dy keni të njëjtin rezultat në letrat tuaja. Në këtë rast, ju e mbani bastin tuaj dhe nuk fitoni asgjë nga tregtari. Lojtarët që marrin blackjack-un duke luajtur online kanë të drejtë për një formë të bonusit të blackjack-ut në internet të përshtatur për lojtarët e kazinosë live.

Matematika prapa saj

Nëse do të gjenit probabilitetin aktual për të nxjerrë një blackjack, do t'ju duhej një formulë mjaft e drejtpërdrejtë. Ju filloni me probabilitetin e tërheqjes së një asi si kartën tuaj të parë. Ka katër ace në një kuvertë me 52 letra, kështu që kjo ju jep 4/52 ose 1/13. Kjo shumëzohet me mundësinë për të marrë një kartë me vlerë 10 në shortin tuaj të ardhshëm, probabiliteti i të cilit është 16/51. Duke shumëzuar, ju keni 1/13 X 16/51 = 16/663 ose 1 në 41,44. E konvertuar në përqindje, kjo arrin në 4.83%. Njohja e matematikës prapa mundësive tuaja është gjithmonë e rëndësishme kur luani online poker live blackjack.

konkluzioni

Me një shans rreth 5% për të marrë një të natyrshme, kjo është një nga duart më të pakapshme për lojtarët. Kjo dhe fakti që ju fitoni duke ndaluar blackjack-un e një tregtari dhe mund ta mbani bastin tuaj nëse nuk fitoni do të thotë që lojtarët gjithmonë do të hyjnë në lojë duke shpresuar për një të natyrshme. Meqenëse është kaq e vështirë për të marrë një të natyrshme, lojtarët i drejtohen strategjisë bazë për të rritur shanset e tyre për të fituar.

Të rejat e fundit

Pragmatike Play Delights Live Kazino Lojtarët me Snakes & Ladders Live
2023-05-25

Pragmatike Play Delights Live Kazino Lojtarët me Snakes & Ladders Live

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 €
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:390 € Me kod bonus CASINORANK
22BET
22BET:Deri në 300 €