A ia vlen vërtet përpjekjet Caribbean Stud Live?

Caribbean Stud

2021-11-09

Eddy Cheung

Caribbean Stud live është padyshim një nga lojërat më të mira të kazinosë në internet nëse jeni adhurues i pokerit. Kjo për shkak se kjo lojë poker tërheq reagime të përziera nga lojtarët që mendojnë se rregullat e lojës janë mjaft të thjeshta për t'u zotëruar, ndërsa të tjerët mendojnë të kundërtën.

A ia vlen vërtet përpjekjet Caribbean Stud Live?

Me këtë në mendje, ky artikull do të përpiqet të zhvlerësojë disa keqkuptime rreth kësaj loje pokeri. Së pari, megjithatë, vini re se avantazhi i shtëpisë prej 5.22% është dukshëm më i lartë se variantet e tjera të pokerit si Texas Hold'em (nën 2%).

Si të luani Caribbean Stud Live

Ka dy gjëra kryesore për të bërë përpara se të shkoni në botën e Caribbean Stud. Së pari, ju duhet të gjeni kazinonë më të mirë të drejtpërdrejtë në internet për të luajtur dhe të depozitoni një shumë minimale. Së dyti, por më e rëndësishmja, ju duhet të mësoni renditjen e duarve të pokerit.

Me këto dy gjëra të grumbulluara, vazhdoni të vendosni një bast dhe prisni që t'ju shpërndahen pesë letra me fytyrë poshtë. Vetë tregtari do të marrë një kartë me fytyrë lart dhe katër letra me fytyrë poshtë. Mbani mend, shumica e tregtarëve të kazinove të drejtpërdrejta do t'ju ndihmojnë me kënaqësi të qetësoheni sa më shpejt që të jetë e mundur.

Pas rishikimit të kartave, mund ta palosni ose të ngrini anten duke e ngritur. Kur rritni, do të thotë që do të vendosni një bast që është 2 herë më i lartë se para.

Më pas, ju dhe tregtari do t'i ktheni letrat me fytyrë poshtë dhe shpresoni që tregtari të mos kualifikohet. Që tregtari të vazhdojë, ata kanë nevojë për AK ose më mirë, me dorën më të dobët AK-4-3-2.

Supozoni se tregtari nuk arrin të kualifikohet; ju fitoni edhe para me një normë pagese 1:1 dhe rritni përsëri. Por nëse ata fitojnë dorën, ju do të humbni edhe ngritjen dhe anten. Vini re se ju fitoni edhe para në ante nëse tregtari kualifikohet, por humbet dorën.

Pagesat e zakonshme të Studimeve të Karaibeve

Pas rrokullisjes së letrave, ju dhe tregtari do të krahasoni duart për të gjetur atë më të fortë. Nëse dora juaj është më e forta, do të merrni një pagesë 1:1 në para. Për fat të mirë, ju mund të merrni një normë më shumë se kaq nëse ju jepet një dorë që është dy palë ose më e mirë.

Më poshtë është tabela e pagave për Caribbean Stud:

  • Flush mbretëror: 100:1
  • Flush drejt: 50:1
  • Katër të një lloji (quads): 20:1
  • Shtëpi e plotë (barka të plota): 7:1
  • Flush: 5:1
  • Drejt: 4:1
  • Tre të një lloji: 3:1
  • Dy çifte: 2:1
  • Çdo kombinim tjetër: 1:1

Këto baste kualifikohen vetëm nëse tregtari merr një dorë kualifikuese dhe dora juaj mund të tyren. Për shembull, nëse merrni Aces të plotë dhe tregtari shfaq një katër të një lloji, ju humbni dorën.

Si të fitoni në Caribbean Stud

Ndryshe nga lojërat e tjera të pokerit të kazinosë live, Caribbean Stud i lejon lojtarët vetëm të marrin një vendim të vetëm. Pas shfaqjes së kartave, duhet të vendosni nëse do të ngrini apo palosni.

Për fat të mirë, ju mund ta mposhtni tregtarin duke aplikuar dy strategji të thjeshta. Si fillim, ngrini gjithmonë nëse dora ka ndonjë palë ose më mirë. Pastaj, nëse kjo nuk funksionon, gjithmonë mund të palosni nëse dora është më e dobët se AK.

Por çfarë ndodh nëse ju jepet një AK? Nëse tregtari tregon ndonjë kartë midis 2-Q, ngritje gjithmonë nëse keni një kartë të së njëjtës rang. Po kështu, nëse tregtari tregon A ose K, ngrijeni nëse dora juaj ka një Q ose J.

Një gjë tjetër, ngrini nëse dora juaj ka një Q dhe letra e lart e krupierit është më e vogël se letra juaj e katërt më e lartë. Për shembull, ata mund të tregojnë një 7 kur mbani AKQ-9-2.

Ju mund ta ulni skajin e keq të shtëpisë prej 5,22% në rreth 2,56% nëse i përmbaheni këtyre strategjive të thjeshta. Por prapëseprapë, ky avantazh i shtëpisë është akoma më i lartë se ai që merrni në disa variante të pokerit në internet.

konkluzioni

Shikoni, Caribbean Stud nuk është aq sfiduese për t'u zotëruar në krahasim me lojërat e tjera të njohura me letra si blackjack. Megjithëse 5.22% mund të duket frikësuese në fillim, ju mund ta ulni atë në pothuajse gjysmën duke përdorur strategjinë e duhur. Ju gjithashtu mund të dëshironi të përgatisni një bankroll për baste të shumta për ta ulur atë më tej.

Të rejat e fundit

Stakelogic Live nxjerr Baccarat me shpejtësi me raunde lojërash më të shpejta
2023-09-28

Stakelogic Live nxjerr Baccarat me shpejtësi me raunde lojërash më të shpejta

Lajme