Craps

August 22, 2023

Gabimet e zakonshme të bëra nga lojtarët e gjallë të Craps

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Kërcimet e drejtpërdrejta janë shfaqur si një gur themeli emocionues në botën e kazinove të drejtpërdrejta në internet, duke magjepsur lojtarët me lojën e tij dinamike dhe opsionet e ndryshme të basteve. Pavarësisht popullaritetit të saj, loja mund të jetë e frikshme, veçanërisht për të sapoardhurit. Është një lojë ku të kuptuarit e nuancave dhe strategjive mund të ndikojë ndjeshëm në suksesin dhe kënaqësinë tuaj. Fatkeqësisht, gabimet e zakonshme shpesh pengojnë përvojat e lojtarëve. Ky udhëzues synon të hedhë dritë mbi këto gabime, duke ndihmuar lojtarët fillestarë dhe me përvojë të përsosin qasjen e tyre ndaj mutacioneve të drejtpërdrejta në cilësimet online.

Gabimet e zakonshme të bëra nga lojtarët e gjallë të Craps

Një nga aspektet më kritike të duke luajtur craps live është të kesh një kuptim të plotë të rregullave të lojës dhe një morie bastesh të disponueshme. Gabimet e zakonshme përfshijnë:

 • Injorimi i llojeve të basteve: Craps ofron një shumëllojshmëri bastesh, secila me shanse dhe pagesa të ndryshme. Moskuptimi i këtyre mund të çojë në mundësi të humbura ose zgjedhje të dobëta bastesh.
 • Mungesa e Strategjisë: Është thelbësore të dini se kur duhet bast, sa të vini bast dhe cilat baste duhet të shmangni. Për shembull, bastet 'Pass Line' dhe 'Don't Pass' kanë disa nga shanset më të mira, ndërsa 'Bastet Propozim' zakonisht kanë një avantazh më të lartë.
 • Dështimi për të mësuar nga të tjerët: Vëzhgimi i lojtarëve dhe tregtarëve më me përvojë mund të ofrojë njohuri të vlefshme, veçanërisht në kuptimin e basteve komplekse si bastet 'Shanset' ose 'Eja'.

Keqmenaxhimi i Bankroll-it

Menaxhimi efektiv i bankrollit është çelësi për të shijuar dhe për të pasur sukses në lojërat e drejtpërdrejta. Gabimet e zakonshme përfshijnë:

 • Bast pa kufi: Të luash pa vendosur kufizime për fitoret dhe humbjet mund të zbrazë shpejt bankrollin tuaj.
 • Madhësia e paqëndrueshme e basteve: Ndryshimi i madhësive të basteve pa një strategji të qartë mund të rrisë rrezikun e humbjeve të konsiderueshme.
 • Duke luajtur me aksione të larta pa përgatitje: Ndërhyrja në lojëra me aksione të larta pa përvojë ose buxhet të madh mund të çojë në humbje të shpejta dhe të konsiderueshme.

Ndërsa sistemet e basteve mund të shtojnë strukturë në lojën tuaj, mbështetja e tepërt në to mund të jetë e dëmshme:

 • Ndjenja e rreme e sigurisë: Asnjë sistem bastesh nuk mund të garantojë fitore në mut, pasi është kryesisht një lojë fati.
 • Grackat e Sistemit Martingale: Sistemet si Martingale, ku ju dyfishoni bastin tuaj pas një humbjeje, mund të çojnë në humbje të mëdha financiare në një periudhë të shkurtër.
 • Injorimi i rrjedhës së lojës: Qëndrimi i ngurtë në një sistem bastesh mund t'ju pengojë të merrni vendime bazuar në rrjedhën aktuale dhe tendencat e lojës.

Injorimi i mirësjelljes së tryezës

Në botën e lojërave të drejtpërdrejta në internet, etiketa luan një rol të rëndësishëm në sigurimin e një loje të qetë dhe të këndshme për të gjithë të përfshirë. Ndërsa dinamika mund të ndryshojë pak nga një kazino fizike, disa protokolle ende zbatohen:

 • Respektoni tregtarin dhe lojtarët e tjerë: Jini gjithmonë të sjellshëm, pavarësisht nëse jeni duke ndërvepruar përmes bisedës ose zërit. Sjellja mosrespektuese mund të prishë lojën dhe të zvogëlojë përvojën për të tjerët.
 • Kuptoni Turn-Taking: Në lojërat e drejtpërdrejta, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se kujt është radha për të luajtur ose për të vënë bast për të mbajtur lojën të rrjedhë pa probleme.
 • Shmangni shpërqendrimet: Mbani fokusin tuaj në lojë live. Kryerja e tepërt e shumë detyrave ose vonesat në kryerjen e lëvizjeve tuaja mund të ngadalësojnë lojën për të tjerët.

Një kurth i zakonshëm në të cilin bien shumë lojtarë të lojërave të drejtpërdrejta është përpjekja për të ndjekur humbjet e tyre. Kjo qasje shpesh çon në:

 • Rritja e basteve në mënyrë të panevojshme: Në përpjekje për të rikuperuar shpejt humbjet, lojtarët mund të rrisin madhësinë e basteve të tyre, gjë që mund të çojë në humbje edhe më të mëdha.
 • Devijimi nga Strategjia: Ndjekja e humbjeve shpesh rezulton në braktisjen e strategjive të mirëmenduara në favor të basteve të rrezikshme.
 • Vendimmarrja Emocionale: Humbja mund të jetë zhgënjyese dhe mund të çojë në marrjen e vendimeve impulsive dhe jo të mençura kur bëhet fjalë për bastet. Ky gjykim i dëmtuar mund të rezultojë në humbje të mëtejshme.

Dështimi për të vënë koeficientët e basteve

Një nga bastet më të mira në craps, që shpesh neglizhohet nga lojtarët, është basti i shanset. Dështimi për të përfituar nga kjo mundësi mund të jetë një gabim i kushtueshëm:

 • Edge i ulët i shtëpisë: Bastet e koeficientëve nuk kanë përparësi të shtëpisë, duke i bërë ato një nga bastet më të favorshme në lojë.
 • Maksimizimi i fitimeve: Vendosja e basteve të koeficientëve në lidhje me bastet tuaja të kalimit ose të moskalimit mund të rrisë ndjeshëm fitimet e mundshme.
 • Kuptimi i bastit: Merrni kohë për të kuptuar se si funksionojnë bastet me shanse dhe si mund të përdoren për të plotësuar strategjinë tuaj të përgjithshme të basteve.

Shmangia e këtyre gabimeve të zakonshme mund të përmirësojë shumë përvojën tuaj të craps platformat e kazinove me tregtarë të drejtpërdrejtë. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për respektimin e etikës së lojës, menaxhimin me mençuri të bankrollit tuaj, shmangien nga ndjekja e humbjeve ose të kuptuarit e rëndësisë së basteve me shanse, secili aspekt luan një rol vendimtar për t'i bërë seancat tuaja të lojërave të drejtpërdrejta më të këndshme dhe potencialisht më fitimprurëse. Mbani mend, craps live nuk është vetëm një lojë fati, por edhe një lojë strategjie dhe disipline. Luaj me zgjuarsi, qëndroni të përqendruar dhe më e rëndësishmja, shijoni emocionet e rrotullimit!

Të mirat dhe të këqijat e Craps Live Online

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës
2024-04-03

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës

Lajme