Poker

November 29, 2022

A mundet që lojërat video-poker të kenë një normë kthimi mbi 100%?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Shumë njerëz pretendojnë se rezultatet e lojërave të fatit janë 100% të bazuara në fat. Por këta njerëz nuk ju thonë se lojëra të tilla si blackjack dhe video poker u lejojnë lojtarëve të zvogëlojnë avantazhin e shtëpisë duke përdorur një strategji optimale. Por pavarësisht konsensusit për uljen e avantazhit të shtëpisë në poker, juria është ende jashtë nëse lojtarët mund të gëzojnë norma pozitive kthimi 100%. Pra, për lojtarët dyshues, ky artikull do t'ju ndihmojë të kuptoni pse është e mundur të luani me një avantazh negativ në poker. Lexo!

A mundet që lojërat video-poker të kenë një normë kthimi mbi 100%?

Cili është avantazhi i shtëpisë në pokerin online?

Përparësia e shtëpisë në poker është në thelb përqindja mesatare e humbjes për lojtarët në çdo bast që ata bëjnë. Nëse e shikoni nga këndvështrimi i kazinosë, kjo normë është avantazhi matematikor për shtëpinë. Kjo shifër siguron që kazinoja e drejtpërdrejtë të marrë uljen e saj nga çdo bast që bëni, qoftë fitim apo humbje.

Këtu është një shembull më praktik; avantazhi i shtëpisë në Caribbean Stud Poker është 5.22%. Nga ky shembull, është e sigurt të supozohet se një lojtar do të humbasë mesatarisht 5,22 dollarë nga çdo bast prej 100 dollarësh që bën. Tani e dini pse të luash një lojë video pokeri me një avantazh të ulët shtëpie është kritike për suksesin tuaj në kazino. 

Strategjitë e video pokerit për të reduktuar avantazhin e shtëpisë

Gabimi më i keq që bëjnë fillestarët e pokerit është të luajnë verbërisht. Megjithëse fati luan një rol të madh në suksesin e pokerit, lojtarët në fund të fundit kanë nevojë për një strategji për të mposhtur kundërshtarët e tyre. Nëse ende dyshoni në këtë analogji, përgjigjuni kësaj; pse lojtarë si Daniel Negreanu dhe Johnny Moss janë kaq të suksesshëm në lojë? Gjithçka ka të bëjë me strategjinë!

Me këtë në mendje, më poshtë janë disa strategji për t'i përfshirë në seancat tuaja të përditshme të pokerit:

Zgjidhni tabelën e duhur të pagesave të pokerit

Gjëja e mirë për të luajtur poker live është të dini normën tuaj të pritshme të kthimit përpara se të luani. Ndryshe nga makinat e fatit, lojërat e pokerit me video u tregojnë lojtarëve kthimet e tyre të pritura për çdo dorë në tabelën e pagesave. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të hulumtoni dhe identifikoni tabelat më bujare të pagesës së pokerit në video. 

Shumë lojëra pokeri në faqet më të mira të kazinosë live ofrojnë tabela pagesash 9/6 dhe 8/5. Këta numra janë pagesat për kombinimet e një shtëpie të plotë dhe një flush. Për shembull, në një tabelë pagesash 9/6, numëruesi është pagesa e plotë e shtëpisë, ndërsa emëruesi është pagesa e plotë. Pra, nëse luani në tabelën e pagesave 9/6, do të merrni një pagesë më të lartë, e cila mund të jetë ndryshimi i lojës. 

Më poshtë janë përqindjet e pagesës për tabela të ndryshme pagesash në Jacks or Better, duke supozuar se përdorni strategjinë e duhur.

 • 9/6: 99,54%
 • 9/5: 98,33%
 • 8/5: 97,25%
 • 7/5: 96,17%
 • 6/5: 95,12%

Vini bast monedhat maksimale për dorë

Nëse jeni ende i ri në video-poker, zbatoni këtë këshillë dhe bankojeni atë. Gjithmonë vini bast pesë monedha për dorë për të marrë bonusin Royal Flush. Basti i më pak monedhave ul pagesat, duke ju dhënë në thelb shanse më të gjata në terma afatgjatë.

Megjithatë, është e kuptueshme që vendosja e një basti $5 për dorë mund të jetë e dëmshme për bankrollin tuaj në një makinë pokeri $1. Në këtë rast, zgjidhni një lojë që mbështet baste prej 0,25 dollarësh për dorë dhe vendosni bast monedhat maksimale. Kjo do t'ju japë një vlerë maksimale të monedhës prej 1,25 $ dhe do të mbetet në garë për çmimin e parë. Tani flisni për të luajtur zgjuar!

Durimi është 'mbret' në poker

Sipas Daniel Negreanu, një nga lojtarët më të respektuar të pokerit, fillimi ngadalë më herët në lojë është kritik. Gjashtë herë kampioni i WSoP këshillon lojtarët të mbajnë kuajt e tyre sepse pokeri ka të bëjë me mbijetesën për një kohë të gjatë. Ai thotë se dyfishimi i çipave në fillim të lojës mund t'i bëjë lojtarët të humbasin gjithçka, veçanërisht nëse lojtarët e tjerë po dyfishohen gjithashtu. 

Ndërkohë, përcaktoni agresivitetin e lojës tuaj nga sa shpejt po rriten madhësitë e verbërve. Në një turne ku blinds janë duke u përplasur me borë, blinds fokusohen më shumë në vlerën monetare sesa mbijetesën. Ju lutemi, mos krijoni një mal me patate të skuqura dhe mos i fryni ato ndërsa përpiqeni ta mbani tenxheren shumë herët.

Letra të larta vs çifte të ulëta

Një nga strategjitë më kritike në poker është të mësosh se çiftet e ulëta ofrojnë më shumë vlerë se letrat e larta. Ndërsa mbajtja e një foleje ose më e lartë do t'ju fitojë më shumë duar, do të shijoni përfitime edhe më të rëndësishme me çifte të ulëta. Kjo vlen edhe nëse keni një kombinim dore me çifte të ulëta dhe dy letra të larta, si Mbreti dhe Mbretëresha. 

Për shembull, mund të merrni 4 zemra, 8 zemra, 8 lopata, Mbreti i lopëve dhe Mbretëresha e zemrave. Në këtë shembull, mbani çiftet dhe hidhni pjesën tjetër. Arsyeja? Do të fitoni 4,556 duar nga 16,125 shorte të mundshme. Kjo nuk është e gjitha; ju mund të merrni dy palë me 2,592 duar fituese, duke ju dhënë një pagesë 1:1. Pra, mbajtja e kartave të larta mund të jetë joshëse, por fuqia e çifteve të ulëta është edhe më bindëse për t'i mbajtur ato. 

Lojëra pokeri me një avantazh negativ të shtëpisë

Disa lojërat e pokerit mund t'u japin lojtarëve më shumë se 100% RTP, veçanërisht versionet me pagesë të plotë. Një shembull i famshëm është Deuces Wild, i cili lejon lojtarët me një strategji optimale të gëzojnë një RTP 100,76%. Në këtë lojë, të dy janë letra Wild, dhe duart katër të një lloji mund të ndodhin pothuajse një të tretën e rasteve.

Një tjetër variant pokeri që mund të shkojë mbi 100% është Bonusi i Dyfishtë. Kjo lojë paguan një bonus nëse lojtarët arrijnë katër ace dhe RTP mund të arrijë 100.17% me një strategji optimale. Vini re, megjithatë, se kjo normë pozitive kthimi është e disponueshme vetëm në një tabelë pagese 10/7. 

Ashtu si Double Bonus Poker, Double Double Bonus Poker është një tjetër variacion Jacks or Better me një pagesë super miqësore. Kjo lojë ka një kthim teorik te lojtari prej 100,07%, që do të thotë se mund të presësh të fitosh më shpesh në afat të gjatë me një strategji optimale. RTP është në dispozicion në një tabelë pagese 10/6. 

Variacione të tjera të pokerit me pagesë të plotë përfshijnë:

 • Joker Wild - 100,65%
 • Loose Deuces Wild - 100,15%
 • Jacks me një sy - 99,98%
 • Super Aces - 99,94%
 • Triple Deuces Wild: 99,92%
 • Double Joker Wild - 99,91%

Por edhe pse të luash variante të pokerit me pagesë të plotë mund të tingëllojë joshëse, gjetja e tyre në internet mund të jetë sfiduese për arsye të dukshme. Shumë kazino nuk do të donin t'u jepnin lojtarëve të aftë një "autostradë" drejt fitoreve të lehta. Në fund të fundit, ata mbështeten në skajin e shtëpisë për të marrë prerjen e tyre nga bastet tuaja. Por kjo tha, ju mund të gjeni disa nga këto tituj në faqet më të mira të kazinove të drejtpërdrejta në internet. 

Fjalët e fundit për të luajtur video poker me RTP pozitive

Është një gjë të gjesh një lojë video pokeri me një vlerë të pritur pozitive dhe një tjetër gjë për të shkaktuar këtë pagesë. Me fjalë të tjera, ju duhet të përdorni një strategji optimale për të maksimizuar shanset tuaja për të fituar në këtë lojë me letra. 

Gjithashtu, kazinotë në internet rrallë ofrojnë versione video poker me mbi 100% RTP. Por megjithatë, ju mundeni shijoni norma të larta kthimi me lojëra të tilla si All Aces nga Microgaming (99,92%) dhe Aces and Eights nga Gaming në kohë reale (99,78%).

Por nëse kazinoja live nuk ofron këto versione, luani në tryezën 9/6 Jacks or Better dhe shijoni një RTP 99,54%. Gjithçka ka të bëjë me përdorimin e strategjisë së duhur të pokerit për video në variantin ideal të pokerit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës
2024-04-03

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës

Lajme