Poker

November 27, 2021

Caribbean Stud Poker Online Udhëzues për Fillestar

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Pokeri është një lojë klasike tavoline me shumë variante. Për shembull, lojtarët sot mund të shijojnë pokerin Caribbean Stud online në kazinotë më të mira live. Në vend që të konkurrojnë kundër njëri-tjetrit, kjo lojë i lejon lojtarët të shijojnë shfaqjen kundër tregtarit. Pra, nëse po kërkoni të luani këtë lojë shumë argëtuese tavoline, ky udhëzues fillestar ju ka mbuluar.

Caribbean Stud Poker Online Udhëzues për Fillestar

Si të luani poker Caribbean Stud

Së pari, lojtarët mund të luajnë poker Caribbean Stud në kazinotë më të mira live duke përdorur një telefon celular, desktop ose laptop. Kjo lojë përdor kuvertën tradicionale me 52 letra dhe luhet me pesë letra. Pas vendosjes së një basti, kruperi i shpërndan pesë letra vetes dhe pesë të tjera lojtarit. Mos harroni se të gjitha letrat tuaja shpërndahen me fytyrë poshtë. Gjithashtu, një nga letrat e tregtarit është e drejtuar lart.

Pas marrjes së pesë letrave, lojtari mund të vendosë të palos dhe të humbasë bastin ante. Kjo gjithashtu parandalon humbjet shtesë. Përndryshe, lojtarët mund të rrisin madhësinë origjinale të bastit dhe të shpresojnë të mposhtin dorën e tregtarit. Kjo quhet ngritje. Nëse vini bast, ata do të zbulojnë letrat e tyre dhe do t'i krahasojnë ato me tuajat.

Ndërkohë, që tregtari të kualifikohet, dora e tyre duhet të ketë të paktën një King-Ace. Në këtë rast, ata duhet të përputhen me dorën e tyre me tuajën. Nëse dora e lojtarit renditet më lart, basti i tyre ante merr një pagesë 1:1. Por nëse dora e tregtarit nuk kualifikohet, lojtarit i paguhet një shumë e barabartë me bastin e tij origjinal.

Pagesat online të pokerit Caribbean Stud

Përpara se të zhyteni më thellë, më poshtë janë pagesat tipike të dorës së pokerit duke filluar nga më e larta tek më e ulta:

  • Flush mbretëror – 100:1
  • Drejt flush- 50:1
  • Katër të një lloji: 20:1
  • Shtëpia e plotë: 7:1
  • Flush – 5:1
  • Drejt – 4:1
  • Tre të një lloji – 3:1
  • Dy çifte – 2:1
  • Një palë – 1:1

Megjithatë, mos u shqetësoni; nuk duhet të jesh profesor matematike për të kuptuar se si funksionojnë shanset. Për shembull, nëse një lojtar vë bast 200 dollarë në një dorë dhe merr një palë 9, pagesa është 1:1. Tani kjo do të thotë se lojtari fiton 200 dollarë dhe humbet 200 dollarët origjinal. Pra, kështu funksionojnë shanset.

Është gjithashtu thelbësore të theksohet se Caribbean Stud favorizon kazinonë më shumë se lojtarin. Krahasuar me variante të tjera si Jacks or Better dhe Texas Hold'em, kjo lojë ka një avantazh të pjerrët të shtëpisë prej 5.22%. Me fjalë të tjera, lojtarët humbasin të paktën 5.22 cent për çdo bast $1.

Strategjia online e pokerit të Karaibeve

Vetëm për shkak se loja ka një avantazh të lartë shtëpie nuk do të thotë që lojtarët nuk mund të krijojnë situata të mira. Në fakt, ata mund të ulin avantazhin e shtëpisë pothuajse përgjysmë me një strategji optimale.

Puna është që gjithmonë palosni një dorë pa ndonjë kartë të lartë. Siç do ta zbuloni, dora e tregtarit do të kualifikohet pothuajse gjysmën e kohës. Prandaj, luani vetëm nëse dora juaj ka një kartë të lartë (Ace ose Mbret) që përputhet me kartën e vrimës së krupierit.

Përveç kësaj, ngrini ose palosni nëse dora juaj ka një palë ose më mirë. Telefononi nëse karta e vrimës së tregtarit është një KQJ-10-9-8-7-6-5-4-3-2 dhe përputhet me tuajën. Nëse keni një krik ose mbretëreshë dhe tregtari ka një mbret ose asin, këshillohet ta palosni. Vini re se nëse telefononi, do të vendosni një bast të dyfishtë ose të barabartë me anten tuaj.

konkluzioni

Ndonjë pyetje apo sqarim? Ky udhëzues duhet të mbajë dorën tuaj në bast tuaj të parë në internet të pokerit Caribbean Stud. Përpara se të luani lojën, është e rëndësishme të mësoni se si të lexoni renditjen e dorës së pokerit. Gjithashtu, dijeni se objektivi kryesor është të mundni tregtarin duke e ngritur një dorë më të lartë se e tyre. Kjo përjashton çdo mundësi për bllof.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme