Lojëra

October 28, 2021

Pse lojtarët paguajnë për të luajtur lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Kur u hap faqja e parë e lojërave të fatit në mesin e viteve 1990, askush nuk e priste luani lojëra të drejtpërdrejta të organizuara nga tregtarët e jetës reale në internet. Sot, lojtarët po heqin dorë nga anëtarësimet e tyre në kazino me bazë tokësore për të luajtur në kazinotë më të mira live.

Pse lojtarët paguajnë për të luajtur lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë

Por ndryshe nga lojërat RNG, lojtarët paguajnë vetëm 5 dollarë për të shijuar lojërat e kazinosë live si blackjack, craps, ruletë dhe baccarat. Pra, pse ndodh që këto lojëra janë më të shtrenjta për t'u luajtur sesa lojërat me energji RNG? Më poshtë janë faktet!

Kazinotë e drejtpërdrejta duhet t'i paguajnë tregtarët

Një nga arsyet kryesore pse lojtarët frekuentojnë kazinotë live në internet është të ndërveprojnë me krupierët miqësorë. Zakonisht, krupierët e gjallë shpërndajnë letrat dhe ndihmojnë lojtarët fillestarë të vendosen aty sa herë që është e mundur. Gjithashtu, tregtarët e drejtpërdrejtë janë përgjegjës për goditjen e lojtarëve që mashtrojnë ose dëbojnë lojtarët e padisiplinuar.

Por siç pritej, ata i ngarkojnë kazinosë një tarifë të vogël për këto shërbime. Në fund të fundit, tregtari ka fatura për të paguar në shtëpi. Me fjalë të tjera, kazinotë e drejtpërdrejta në internet u paguajnë atyre paga. Për shkak të kësaj, lojtarët nuk mund të rezervojnë një vend nëse nuk kanë vendosur një bast me para të vërteta.

Transmetimi i lojërave drejtpërdrejt është i shtrenjtë

Organizimi i studios së kazinosë live është jashtëzakonisht i ngjashëm me kazinotë me tulla dhe llaç. Përveç krupierit të drejtpërdrejtë, do të vini re tavolina, letra dhe gjithçka tjetër që do të merrni në një kazino të jetës reale. Në disa raste, kazinotë drejtpërdrejt shfaqin ekrane të mëdha televizive në sfond që tregojnë stacionet ndërkombëtare të lajmeve në kohë reale. Sigurisht, kjo shton faktorin e transparencës.

Por sa kushton vërtet transmetimi i drejtpërdrejtë i lojërave të kazinosë? Shumë! Ndërsa nuk ka asnjë kosto fikse për këtë, mund të jeni të sigurt se kazinotë shpenzojnë një pasuri për të transmetuar lojëra.

Për shembull, shumica e studiove të kazinove janë të fiksuara me kamera të gjithanshme për t'u dhënë lojtarëve një pamje më të mirë. Gjithashtu, kazinotë shpenzojnë shuma të konsiderueshme për të blerë dhe mirëmbajtur softuerin e dhomës së tregtarëve të drejtpërdrejtë. Pra, mos ecni me duar bosh.

Lojërat e drejtpërdrejta ofrojnë pagesa më të mira

Nuk mund të mohohet se shumica e lojtarëve të kazinosë preferojnë të luajnë Lojëra RNG si lojëra elektronike video. Në fakt, shumica e shpërblimeve të kazinosë janë të lidhura me lojëra elektronike në internet dhe lojëra RNG në përgjithësi. Por këtu qëndron sekreti; kazinotë e dinë se disa lojëra live si blackjack dhe poker janë më të lehta për t'u fituar kur përdorin një strategji optimale. Mbani mend, lojërat si blackjack dhe poker ofrojnë një avantazh prej më pak se 1%.

Pra, për të kompensuar terrenin e humbur, kazinotë u ngarkojnë lojtarëve një tarifë për të luajtur këto lojëra tavoline live. Por megjithatë, shumica e kazinove live u ofrojnë lojtarëve bonuse dhe shpërblime të shpeshta, megjithëse jo aq sa do të merrni me lojërat RNG. Disa madje ofrojnë turne javore, mujore ose ditore me para. Por në përgjithësi, është një çështje me pagesë për të luajtur.

Lojërat me tregtarë të drejtpërdrejtë janë ende të përballueshme për t'u luajtur

Ideja për të luajtur lojëra RNG pa rrezikuar asgjë mund të jetë e parezistueshme. Megjithatë, nuk do të paguani shumë për të luajtur lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë. Zakonisht, basti është diçka midis 1 dhe 10 dollarë për dorë. Tani krahasojeni këtë me atë që shpenzoni në vendet me bazë tokësore, që është diçka midis 10 dhe 25 dollarë.

Për shembull, një lojtar luan në një tavolinë blackjack live $1/dorë, duke luajtur 50 duar në orë. Tani kjo do të thotë se lojtari shpenzon të paktën 50 dollarë në orë. Duke marrë parasysh se skaji i shtëpisë është 1%, humbja teorike e lojtarit në orë është 0,50 dollarë.

Nga ana tjetër, nëse i njëjti lojtar vë bast minimumin 10 dollarë/dorë dhe luan 50 duar në orë në një kazino me bazë tokësore, ai do të humbasë 5 dollarë/orë. Kjo është nëse skaji i shtëpisë mbetet i pandryshuar.

konkluzioni

Gjithçka u tha, transmetimi dhe menaxhimi i lojërave me tregtarë të drejtpërdrejtë nuk është detyrë e një laik. Kazinotë shpenzojnë shuma të mëdha për të paguar tregtarët, për të menaxhuar softuerin dhe për të ngritur një studio moderne. Por siç u tha më lart, nuk ka nevojë për një bankroll të madh për të shijuar një përvojë të drejtpërdrejtë të tregtarit. Thjesht gjeni një tavolinë të përballueshme dhe përdorni aftësitë tuaja për të fituar lojën. Kjo eshte!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme