Ruletë Live vs Blackjack Live, e cila është më e mirë

Lojëra

2023-01-09

Benard Maumo

Kazinotë live janë jashtëzakonisht të përshtatshme kur bëhet fjalë për të luajtur lojëra në internet. Lojtarët kënaqen me lojërat në kazino të drejtpërdrejta, por gjithmonë ka pasur një debat se cila lojë është më e mirë. Debati shumicën e kohës sillet rreth Live Roulette dhe Live Blackjack. 

Ruletë Live vs Blackjack Live, e cila është më e mirë

Nëse jeni një nga ata njerëz që dëshironi të dini se cila lojë është më e mirë dhe cilën duhet të filloni si fillestar, atëherë vazhdoni të lexoni. Në këtë udhëzues, ne do t'ju tregojmë se cila lojë është më e mirë, Live Roulette apo Live Blackjack. Pra, le të hyjmë menjëherë në të.

Të dyja lojërat janë të shkëlqyera dhe mund të gjenden në çdo kazino të drejtpërdrejtë. Lojtarët do të donin njërën nga lojërat pasi të dyja janë argëtuese për t'u luajtur. Por tifozët janë gjithmonë të ndarë, dhe disa do të preferonin Roulette mbi Blackjack dhe anasjelltas.

Ruletë e drejtpërdrejtë

Ruleta live nuk duhet të jetë shumë e vështirë për t'u kuptuar nëse jeni mësuar me tryezën aktuale të ruletit. Mund ta shikoni tabelën e ruletës në ekran, e cila ka dy zona të veçanta bastesh. Bastet e brendshme shkojnë në tryezën e basteve të gjata, ndërsa bastet e jashtme shkojnë në tabelën e gjerë, pingule të basteve.

Rrota dhe krupier janë të vendosura në krye të tabelës. Krupieri rrotullon timonin, e lëshon topin dhe shpall bastin fitues. Tregtari zakonisht do të luajë në një tavolinë të vërtetë, do të vendosë baste me patate të skuqura aktuale dhe do të rrotullojë timonin në kohë reale në shumicën e formateve të kazinosë live. 

Edhe pse vetëm tregtari dhe rrota janë të pranishëm, mund të zbuloni se disa lobe të drejtpërdrejta të ruletit përdorin një tavolinë bastesh të krijuar nga kompjuteri. Për më tepër, ekzistojnë dy lloje të zakonshme të rrotave të Ruletës së gjallë. 

E para është Roulette Amerikane, e cila ka 37 xhepa individualë me një buzë shtëpie prej 2.7%. E dyta është rrota e Roulette Amerikane, e cila ka 38 xhepa me një skaj të shtëpisë prej 5.2%. Nëse jeni fillestar, atëherë është më mirë për ju të luani Ruletë Evropiane. Por nëse jeni veteran dhe dëshironi disa sfida, atëherë mund të shkoni për Roulette Amerikane.

Si për të luajtur

Është e lehtë të vendosësh një bast në tryezën e ruletës live. Thjesht zgjidhni shumën tuaj të preferuar të bastit nëse është më e madhe se paga minimale e hollit, zgjidhni bastin që dëshironi të vendosni dhe klikoni mbi të. Më pas, tregtari i drejtpërdrejtë do të pranojë bastin tuaj dhe do të vendosë patate të skuqura aktuale në tryezën e lojërave. Për fat të mirë, ju mund të bëni sa më shumë baste që dëshironi kur luani ruletë live.

Krupieri do të rrotullojë timonin pasi të jenë vendosur të gjitha bastet dhe do të shpallë numrin fitues. Nëse basti juaj ka sukses, ju do të paguheni sipas gjasave të bastit; megjithatë, nëse humbni, çipat tuaja do të merren dhe bankrolli juaj do të shterohet.

Tani ekzistojnë dy lloje bastesh: baste brenda dhe baste të jashtme. Bastet e brendshme bazohen në numra të vetëm, ndërsa bastet e jashtme bazohen në një grup numrash.

Blackjack live

Live Blackjack është një lojë e shkëlqyer dhe nuk është aq e vështirë për t'u kuptuar. Formati i kazinosë live përpiqet të imitojë një kazino të botës reale sa më afër që të jetë e mundur. Ju do të jeni përballë tregtarit, i cili është ulur pas tryezës së basteve të blackjack-ut kur hyni në një kazino live blackjack. 

Ndërsa loja vazhdon, tregtari do të vazhdojë të shpërndajë letra përballë kunjit tuaj, ndërkohë që i nxjerr nga një këpucë e vërtetë.

Aspekti social i blackjack live përmirësohet nga aftësia juaj për të parë letrat e lojtarëve të tjerë. Ekziston një periudhë e caktuar përpara fillimit të çdo raundi gjatë së cilës ju mund të zgjidhni bastin tuaj dhe të vendosni bastet tuaja. Nëse nuk e bëni këtë, tregtari do të fillojë të shpërndajë letra.

Duhet të keni parasysh se qëllimi i blackjack-ut nuk është që të afroheni sa më shumë në 21. Megjithëse ky është rezultati më i mirë në lojë dhe praktikisht siguron një fitore, nuk do të fitoni shumë nëse luani blackjack në internet duke u përpjekur të arrini 21 në çdo raund. Gjithçka që duhet të bëni për të fituar është të tejkaloni totalin e kartës së tregtarit.

Si për të luajtur

Nëse ju jepet një 2 dhe një 8, për shembull, ju e dini që e gjithë dora juaj vlen 13. Nëse ju jepet një 5 dhe një 8, ju e dini se e gjithë vlera juaj e dorës është 13. Vlera e Jack, Queen , dhe kartat e fytyrës King është 10. Ndërsa vlera e Ace varet nga mënyra se si përdoret dhe letrat e tjera që keni në dorë.

Për shembull, Ace do të vlerësohet automatikisht me 11, duke dhënë vlerën totale të dorës tuaj prej 13 nëse vizatoni një ose dy Ace. Vlera e Ace do të ndryshohet në një nëse goditni dhe vizatoni një 10, duke e bërë dorën tuaj të vlefshme 23 dhe duke parandaluar një bust.

Letrat në dorën tuaj përcaktojnë vlerën e përgjithshme të dorës suaj, kështu që nëse vizatoni një 10 dhe një Jack, dora juaj ka një vlerë totale prej 20. Dora juaj është "bust" dhe ju humbni bast nëse arrini 21 në çdo fazë . Pastaj mund të përdorni goditjen, qëndrimin, ndarjen, dyfishimin ose sigurimin.

Cili është më i mirë?

Ngjashmëritë dhe dallimet e dukshme midis blackjack-ut dhe ruletës janë ato të dyja lojërat përfshijnë tregtarë të drejtpërdrejtë. Për më tepër, ato transmetohen në kohë reale nga studiot e lojërave autentike ose katet e kazinove. Dallimi kryesor është se blackjack është një lojë letrash që është e krahasueshme me ruletën dhe përdor një rrotë rrotulluese dhe një top të vogël të bardhë.

Kur krahasojmë dy lojërat në mënyrë objektive, Live Roulette mund të jetë ajo që kërkon pak më pak ndërveprim me lojtarët. Kumarxhinjtë shpesh mbështeten te fati, pasi çdo rrotullim i timonit është i rastësishëm. Ka disa tendenca në lojën e ruletës në lidhje me vendosjen e basteve që, në disa raste, do të funksiononin në favor të lojtarit. 

Sigurisht, është gjithmonë e preferueshme të zgjidhni variantin e ruletës me më pak lojëra elektronike në timon. Megjithatë, Live Blackjack e bën lojën pak më interesante. Lojtarët e Blackjack-ut kanë qasje në një sërë strategjish të blackjack-ut që, nëse studiohen dhe përdoren siç duhet, mund të rrisin shanset e tyre dhe të ulin avantazhin e shtëpisë.

Të dyja lojërat ofrojnë një përvojë të jashtëzakonshme. Falë një transmetimi video të qartë, mund të kënaqeni duke parë se tregtarët shpërndajnë letra nga një kuvertë e vërtetë dhe të rrotullojnë rrotën e ruletës në atmosferën e një kazinoje konvencionale me bazë tokësore nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Ne po diskutojmë komoditetin në nivelin më të avancuar. 

Live Roulette mund të jetë më e këndshme për ju sesa Live Blackjack nëse preferoni lojëra më dinamike. Realiteti është se të luash Live Blackjack së bashku me një numër lojtarësh të tjerë që janë gjithashtu online dhe luajnë në mënyrë aktive mund të ngadalësojë rrjedhën e lojës dhe të krijojë një përvojë mjaft të vështirë.

Pra, në fund, varet nga preferenca juaj. Nëse ju pëlqen të mbështeteni më shumë te fati, atëherë duhet të shkoni për Ruletë, por nëse doni të përdorni mendjen tuaj gjatë lojës, atëherë duhet të shkoni për Blackjack.

Kjo është për udhëzuesin. Shpresojmë se ishte e dobishme për ju. Tani, luani lojën tuaj të preferuar në kazinotë kryesore live dhe kënaquni.

konkluzioni

Live Roulette vs Live Blackjack ka qenë gjithmonë një debat. Nëse doni të zbuloni se cila lojë është më e mirë për ju për të luajtur, atëherë lexoni udhëzuesin e plotë. Fandomi është i ndarë, por të dyja lojërat ofrojnë përvojën më të mirë për lojtarët. Të dyja lojërat janë jashtëzakonisht të këndshme dhe të përshtatshme, kështu që është e vështirë të zgjedhësh një.

Përparësia e shtëpisë në tavolinat live blackjack varion nga 0,486% në 0,695% mesatarisht, ndërsa skaji i shtëpisë në tavolinat e ruletit live mund të arrijë 2,7% për ruletën evropiane dhe madje 5,26% për ruletën amerikane. Shanset mund të ndryshojnë në bazë të kazinove të drejtpërdrejta. Por shanset favorizojnë plotësisht blackjack live. 

Pra, nëse doni shanse më të mira, atëherë mund të luani Blackjack Live, por nëse dëshironi ndonjë sfidë, atëherë mund të luani Live Roulette. Të dyja lojërat janë të shkëlqyera, por kjo varet nga preferenca juaj. Pra, vendosni se çfarë preferoni, luani lojën dhe kënaquni.

Të rejat e fundit

Pragmatike Play Delights Live Kazino Lojtarët me Snakes & Ladders Live
2023-05-25

Pragmatike Play Delights Live Kazino Lojtarët me Snakes & Ladders Live

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 €
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:390 € Me kod bonus CASINORANK
22BET
22BET:Deri në 300 €