Ruletë

July 16, 2021

Kuptimi i paraqitjes së rrotave të ruletës - Njihni sekretet!

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Ruleta është një lojë kryesore në çdo kazino live që hasni. Kjo lojë klasike e drejtpërdrejtë e kazinosë u zhvillua nga Blaise Pascal, një fizikant i famshëm francez, në shekullin e 17-të në përpjekjen e tij për të krijuar një makinë me lëvizje të përhershme.

Kuptimi i paraqitjes së rrotave të ruletës - Njihni sekretet!

Megjithatë, gjatë shekullit të 18-të, ruleta u bë e zakonshme në Evropë dhe në botë, falë emigrantëve francezë. Sot, ajo renditet ndër lojërat më të njohura të kazinove në kazinotë tokësore dhe kazinotë më të mira të drejtpërdrejta në internet.

Rrota e Ruletës Amerikane

Rrota amerikane është varianti më i njohur i ruletës në Amerikën e Veriut. Ka deri në 38 xhepa, duke filluar nga 0 në 36 me numra shtesë 0 dhe 00.

Me këtë në mendje, xhepat e kuq janë 18, ndërsa 18 të tjerët janë të zinj. Xhepat e gjelbër 0 dhe 00 vendosen në anët e kundërta.

Në drejtim të akrepave të orës, sekuenca e rrotave amerikane shkon si;

0, 28, 9, 26, 30, 11, 7, 20, 32, 17, 5, 22, 34, 15, 3, 24, 36, 13, 1, 00, 27, 10, 25, 29, 12, 8, 19, 31, 18, 6, 21, 33, 16, 4, 23, 35, 14, 2.

Rrota Evropiane e Ruletës

E quajtur ndonjëherë rrota e ruletës franceze, varianti evropian është rrota më e njohur e ruletës në mbarë botën. Ndryshe nga varianti amerikan, ai përmban një xhep të vetëm zero, duke e bërë atë zgjedhjen e duhur nëse doni të mposhtni skajin e shtëpisë.

Por këtu mbaron dallimi. Në variantin europian, xhepi 0 shënohet edhe me ngjyrë të gjelbër. Përveç kësaj, gjysma e 36 numrave janë të zinj, me pjesën tjetër të shënuar me të kuqe.

Më poshtë është sekuenca e rrotës evropiane në drejtim të akrepave të orës:

0, 32, 15, 19, 4, 21, 2, 25, 17, 34, 6, 27, 13, 36, 11, 30, 8, 23, 10, 5, 24, 16, 33, 1, 20, 14, 31, 9, 22, 18, 29, 7, 28, 12, 35, 3, 26.

Si të luani ruletë

Kur duke luajtur lojëra kazino në internet, ka rregulla që duhen ndjekur. Për shembull, në ruletë, lojtarët do të vënë një bast në rezultatin e rrotullimit të ardhshëm të rrotës. Natyrisht, kjo është pas blerjes së çipave të kazinosë duke përdorur para të vërteta.

Ndërkohë, bastet e ruletit vendosen në kombinime të shumëfishta numrash. Së pari, ju do të merrni 'bastet e brendshme' ku lojtarët bastojnë në një numër (a) të caktuar. Këtu, ju do të siguroni një pagesë nëse topi ndalon në numrin e zgjedhur.

Më pas, lojtarët mund të zgjedhin 'bastet e jashtme'. Në këto baste ruletë, lojtarët vendosin baste në varësi të rezultateve të tilla si e kuqe ose e zezë, numri tek ose çift dhe i lartë ose i ulët. Është interesante se disa lojtarë mendojnë se ky lloj basti ofron një probabilitet më të lartë fitimi sesa 'bastet e brendshme'

Shanset për të fituar në rrotat e ruletës amerikane dhe evropiane

Siç u tha më herët, përfshirja e xhepit '00' në timonin amerikan i bën ujërat më të turbullta. Pse? Kjo veçori i jep shtëpisë një avantazh të rëndësishëm ndaj lojtarëve. Në mënyrë tipike, varianti evropian ka një avantazh shtëpie 2,70%, ndërsa versioni amerikan ka një 5,26% jo miqësore.

Për shembull, nëse vendosni një bast 'Straight Up' në çdo numër në variantin evropian, shanset tuaja për të fituar janë 37 me 1. Por në realitet, kazinoja online ku luani do të paguajë 35:1.

Pra, supozoni se ju vendosni bast 1 $ për çdo numër, duke përfshirë 0, ju jeni të sigurt për sukses në një nga 37 xhepat. Ndani 37 me 1, që ju jep një mesatare prej 0.027027. Në botën e skajeve të shtëpive, kjo përkthehet në 2.70%. Tani llogarisni skajin e shtëpisë për variantin amerikan duke përdorur këtë formulë.

konkluzioni

Nëse nuk jeni vërtet të mirë për të luajtur në timonin amerikan, zgjidhni variantin evropian. Siç mund ta shihni, RTP pothuajse dyfishon atë që do të përballeni në rrotën evropiane. Dhe mbani mend, sa më shumë shifra të vini bast, aq më të mëdha janë shanset tuaja për të fituar.

About the author
Nathan Williams
Nathan Williams

Nathan "KiwiKing" Williams sjell një prekje të stilit të Kivit në arenën globale të kazinosë live. Duke përzier mendjen e tij analitike me një pasion infektiv për lojën, ai krijon përmbajtje që udhëzon, informon dhe argëton.

Send email
More posts by Nathan Williams

Të rejat e fundit

6 gabime të zakonshme që duhen shmangur gjatë luajtjes së Blackjack live
2023-11-07

6 gabime të zakonshme që duhen shmangur gjatë luajtjes së Blackjack live

Lajme