Ruletë

October 3, 2022

Sekreti pas sistemeve të basteve të ruletës së drejtpërdrejtë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Ruleta e drejtpërdrejtë është një lojë klasike kazinoje ku lojtarët bastojnë në një numër specifik, grupime numrash ose ngjyrën e seksionit ku bie topi. Si e tillë, është një nga shumë lojërat e kazinosë live ku rezultatet janë kryesisht të bazuara te fati.

Sekreti pas sistemeve të basteve të ruletës së drejtpërdrejtë

Por nëse fati nuk ju favorizon gjithmonë, provoni strategji të shumta ruleti për të fituar më shpesh në planin afatgjatë. Pra, ky lexim i shkurtër zbulon disa sisteme të provuara dhe të testuara të ruletit të basteve live. Por mbani mend se asnjë qasje nuk garanton sukses në çdo lojë fati, duke përfshirë bastet e ruletës live. 

Sistemet e basteve të ruletës së drejtpërdrejtë progresive kundër joprogresive

Përpara se të zhyteni më thellë në thellësinë e sistemeve të basteve të ruletit, është e rëndësishme të sqaroni se sistemet e basteve të ruletit mund të jenë progresive ose jo progresive. Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni lehtësisht se si funksionojnë sistemet kur të arrini atje.

Si fillim, sistemet e basteve të ruletës me progresion progresiv ose pozitiv janë më të thjeshtat për t'u mësuar. Koncepti themelor i kësaj strategjie është rritja e madhësisë së bastit fillestar pas një fitoreje dhe zvogëlimi i tij pas një humbjeje. Megjithatë, madhësia e aksionit të rritur varet nga sistemi i basteve në fjalë, siç do të mësoni më vonë. 

Nga ana tjetër, sistemet e basteve me progresion jo progresiv ose negativ përfshijnë rritjen e aksioneve fillestare pas një humbjeje dhe uljen e tij pas një fitoreje. Në thelb, është saktësisht e kundërta e progresit pozitiv. E vetmja ngjashmëri është se të dy sistemet garantojnë kthime në një ditë të mirë. 

Sisteme progresive të basteve ruletë

Sistemi Paroli

Paroli është një nga strategjitë më të drejtpërdrejta dhe fleksibël të ruletës live për t'u aplikuar. Ky sistem bastesh dikton që lojtarët duhet të dyfishojnë shumën e tyre fillestare pasi të regjistrojnë një fitore. Gjithashtu, kjo duhet të vazhdojë për aq kohë sa vija e fitoreve vazhdon. Objektivi kryesor është të rikuperoni aksionet e humbura plus diçka në krye gjatë serisë së rrallë të fitoreve.

Ende nuk e kuptoni? Më poshtë është një shembull i një lojtari që ka vënë bast në Red ose ndonjë bast tjetër të vetëm:

 • Basti 1: Vendosni 5 dollarë dhe humbni, duke çuar në një total prej -5 dollarësh
 • Basti 2: Vendosni 5 dollarë dhe humbni, duke çuar në një total prej -10 dollarë
 • Basti 3: Vendosni 5 dollarë dhe humbni, duke çuar në një total prej -15 dollarë
 • Basti 4: Vendosni 5 dollarë dhe fitoni, duke çuar në një total prej -10 dollarë
 • Basti 5: Vendosni 10 dollarë dhe fitoni, duke çuar në një total prej 0 dollarësh
 • Basti 5: Vendosni 20 dollarë dhe fitoni, duke çuar në një total prej 20 dollarësh

Siç mund ta shihni, lojtari regjistron një fitim neto prej $20 pavarësisht nga tre humbjet radhazi. Në fakt, u desh vetëm një rritje e aksioneve për të pastruar humbjet. Por mbani mend se gjërat mund të jenë të turbullta në lojërat e fatit. Kjo sepse është e mundur të kemi rezultate të përziera të basteve. Pra, largohuni gjithmonë kur shtoni diçka në bankrollin tuaj.

Sisteme jo progresive të basteve në ruletë

Sistemi Martingale

Shumica e lojtarëve me përvojë të blackjack-ut dhe ruletit dinë një ose gjashtë gjëra rreth këtij sistemi të përparimit negativ. Është madje e sigurt të thuhet se është sistemi më i popullarizuar i basteve për të luajtur ruletë live. Sistemi Martingale këshillon lojtarët e ruletit live të rrisin/dyfishojnë aksionet fillestare pas një humbjeje. 

Ideja është që ju do të merrni një seri fitoresh, sado e shkurtër, dhe këtu strategjia do t'ju vijë në ndihmë. Kjo e bën Martingale të përsosur për lojtarët me rul të lartë. 

Më poshtë është se si funksionon në bastet me një numër të vetëm në ruletë:

 • Basti 1: Vendosni 5 dollarë dhe humbni, duke çuar në një total prej -5 dollarësh.
 • Basti 2: Vendosni 10 dollarë dhe humbni, duke çuar në një total prej -15 dollarë
 • Basti 3: Vendosni 20 dollarë dhe humbni, duke çuar në një total prej -35 dollarë
 • Basti 4: Vendosni 40 dollarë dhe fitoni, duke çuar në një total prej 5 dollarësh
 • Basti 5: Vendosni 5 dollarë dhe fitoni, duke çuar në një total prej 10 dollarësh

Me sa duket, sistemi Martingale mund të dëmtojë bankrollin tuaj. Por nëse praktikoni menaxhimin e duhur të bankrollit, ky sistem mund të jetë i dobishëm pasi ju nevojiten vetëm një ose dy baste për të rikuperuar aksionet tuaja të humbura plus një fitim. Tani e dini pse shumica e lojtarëve e konsiderojnë atë strategjinë më të mirë të ruletës së basteve live. 

Sistemi Fibonacci

Fibonacci është një tjetër sistem rrotullimi negativ ku lojtarët rrisin aksionet e tyre pas një humbjeje. Por ndryshe nga sistemi Martingale, ku lojtarët dyfishojnë aksionet e humbura, sekuenca matematikore Fibonacci kontrollon se sa shumë lojtarë rriten. Sekuenca matematikore është; 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, etj. Numrat janë shuma e dy shifrave të mëparshme.

Megjithëse ky sistem i ruletës së drejtpërdrejtë mund të duket frikësues në letër, në fakt është i lehtë për t'u zbatuar. Përveç kësaj, ju jeni të lirë të filloni bast tuaj në cilindo numër në sekuencë, megjithëse është më mirë të filloni më poshtë me 1. 

Ja se si funksionon Sistemi Fibonacci në ruletë:

 • Bast 1: Vendosni 1$ dhe humbni, duke çuar në një total prej -1$.
 • Basti 2: Vendosni 1$ dhe humbni, duke çuar në një total prej -2$.
 • Basti 3: Vendosni 2 dollarë dhe humbni, duke çuar në një total prej -4 dollarë.
 • Basti 4: Vendosni 3 dollarë dhe humbni, duke çuar në një total prej -7 dollarësh.
 • Basti 5: Vendosni 5 dollarë dhe fitoni, duke çuar në një total prej 3 dollarësh

Ashtu si Sistemi Martingale, strategjia Fibonacci kërkon shumë durim. Por për fat të mirë, një fitore e vetme mund t'ju kthejë në lojë. Gjithashtu, Fibonacci nuk ha përmes bankrollit tuaj si Martingale. Për këtë arsye, është alternativa perfekte për sistemin e mbingarkuar Martingale. 

Marrëdhëniet kryesore!

Siç u tha fillimisht, asnjë nga këto strategji ruletë nuk garanton sukses. Por kjo nuk do të thotë se ato nuk janë efektive. Si fillim, lojtarët duhet t'i zbatojnë këto strategji në bastet e ruletës live që garantojnë pothuajse një shans 50/50 për të fituar. Shembuj të mirë janë bastet e kuqe/zi, të larta/të ulëta dhe tek/çift.

Një këshillë tjetër është të zgjidhni me kujdes rrotat e ruletit. Luaj gjithmonë në rrotën evropiane të ruletës pasi ka një skaj të poshtëm të shtëpisë prej 2,70% krahasuar me rrotën amerikane me një avantazh prej 5,24% ndaj shtëpisë. Gjithashtu, lojtarët kanë një shans 48.6% për të fituar baste të jashtme në versionin evropian krahasuar me 47.4% në timon amerikan.

Me e rendesishmja, praktikoni menaxhimin e bankrollit në çdo kohë. Është e qartë se do t'ju duhet një bankroll i madh për të qëndruar mjaftueshëm në tryezë kazino live online dhe fitoni duke përdorur këto sisteme ruletë bastesh live. Dhe po, largohuni sapo të shtoni diçka në bankroll. Paç fat!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës
2024-04-03

Zotërimi i artit të kartës së tretë në Baccarat: Një udhëzues gjithëpërfshirës

Lajme