Ruletë

December 9, 2021

Strategjitë më të këqija të lojërave të fatit në ruletë

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Ruleta është një nga ato lojërat kryesore në kazinotë më të mira live. Falë rregullave të saj të drejtpërdrejta, pagave të larta dhe RTP miqësore për lojtarët, kjo lojë konsiderohet si një nga më të mirat për t'u luajtur. Por ndërkohë që ju duhet fat për të fituar një bast ruletë, një strategji e mirëpunuar sigurisht që do të jetë e dobishme. Pra, ky postim nuk ka të bëjë me diskutimin e strategjive më të mira të ruletës, por më tepër për ato më të këqijat që duhen shmangur. Lexo!

Strategjitë më të këqija të lojërave të fatit në ruletë

Sistemi Martingale

Lojtarët e Blackjack dhe pokerit kanë nevojë për një prezantim minimal në këtë sistem bastesh. Për ata që nuk e dinë, strategjia Martingale këshillon lojtarët të rrisin njësinë e tyre të basteve me 100% pas çdo humbjeje. Për shembull, një lojtar mund të vë bast 10 dollarë në të kuqe dhe të humbasë. Pastaj, ata fshihen pluhurin dhe vënë bast 20 dollarë në të kuqe dhe dështojnë përsëri. Sistemi u kërkon lojtarëve të vazhdojnë të dyfishojnë bastet e tyre derisa të fitojnë.

Por ndërkohë që ky sistem mund të funksionojë, ai shpesh do të lërë bankrollin tuaj të mavijosur dhe të lënduar. Pse? Sistemi Martingale këshillon lojtarët që të rrisin me shpejtësi madhësinë e tyre fillestare të bastit. Problemi është se ju do të arrini bastin maksimal të tabelës, kjo është nëse bankroll juaj është ende afër. Për më tepër, gjasat për të arritur një të kuqe ose të zezë në një kazino me tregtar të drejtpërdrejtë janë gjithmonë të njëjta.

Menaxhimi i bankrollit është i mirë, por…

Këtu nuk ka dy mënyra; lojtarët duhet të kenë një bankroll për të shijuar dhe për të pasur sukses në çdo formë kumari. Por lajmi i keq është se praktikimi i menaxhimit të bankrollit nuk garanton fitore. Megjithatë, shumica e lojtarëve të ruletit ende mendojnë se menaxhimi i parave është lidhja që mungon për një lojë të suksesshme.

Puna është se menaxhimi i parave funksionon vetëm në varësi të normave tuaja të fitimeve dhe humbjeve. Në një sistem progresi pozitiv, bankrolli do të bjerë më shpejt se sa pritej. Një sistem negativ që përparon është pak i dobishëm. Por gjithsesi, bankrolli juaj do të goditet, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë.

Modelet e basteve

Ekziston një keqkuptim i zakonshëm që loja me ruletë mund të marrë një model specifik. Si i tillë, lojtarët shpesh regjistrojnë çdo rezultat, qoftë duke luajtur në një kazino të drejtpërdrejtë ose në kazino me bazë tokësore. Qëllimi është të shënoni numrat e nxehtë dhe të ftohtë. Madje, disa faqe kumari do t'ju tregojnë automatikisht këto numra.

Por ndërsa numrat me fat në ruletë mund të jenë realëProfesionistët me përvojë e dinë se kjo nuk është veçse një gabim. Nëse rrota nuk është komprometuar për të favorizuar numra të veçantë, çdo shifër ka shanse të barabarta për t'u shfaqur. Gjithashtu, çdo rrotullim ruleti është i pavarur. Kjo është arsyeja pse këshillohet të luani në faqet e licencuara të lojërave të fatit që ofrojnë lojëra nga NetEnt, Evolution, Ezugi dhe emra të tjerë familjarë.

Mbrojtja e basteve

Mbrojtja e basteve është shumë e ngjashme me marrjen e sigurimit kundër humbjeve. Me një gjuhë të thjeshtë, disa bastorë mbulojnë rezultate të shumta për të minimizuar humbjet dhe për të rritur shanset e tyre për të fituar. Ndërsa kjo strategji është e përhapur në bastet sportive, disa lojtarë e përdorin atë në ruletë. Ata mund të vendosin një bast të ulët dhe bast të lartë për të mbuluar disa numra.

Por nga ana tjetër, kjo strategji ia vlen të merret parasysh vetëm nëse doni të kapni më shumë veprime dhe argëtim. Fituesit duhet ta injorojnë atë fare. Për shembull, një lojtar vendos një $10 në 1 me 15 dhe një shumë të barabartë në 25 me 36. Duke supozuar se i pari fiton dhe i dyti humbet, ata përfundojnë duke bërë një humbje. Në mbrojtjen e basteve, duhet lutur që një bast me pagesë më të lartë të fitojë.

konkluzioni

Pra, herën tjetër që t'i shihni këto sisteme kudo, bëni disa kërkime përpara se të blini ndonjë gjë. Lojtarët inteligjentë të kazinosë e dinë se të mposhtni avantazhin e shtëpisë mund të jetë një detyrë e madhe edhe me sistemin më të mirë të basteve. Por nëse këmbëngulni të përdorni strategji si mbrojtja e basteve dhe Martingale, bëjeni këtë për argëtim. Sidoqoftë, praktikimi i menaxhimit të bankrollit është një domosdoshmëri.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme