Lojëra

March 18, 2022

Transformimi i mahnitshëm i lojërave të kazinove të drejtpërdrejta

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Sipas Wikipedia, bixhozi ka ekzistuar edhe para se të shkruhej historia e hershme. Forma më e hershme e basteve daton në vitin 3000 para Krishtit, kur bastorët përdornin zare me gjashtë anë. Më pas në shekullin e 9-të, letrat e lojës u shpikën, me poker, një nga lojërat më të njohura të kazinosë live, duke parë dritën e ditës në shekullin e 17-të. 

Transformimi i mahnitshëm i lojërave të kazinove të drejtpërdrejta

Së pari përpara në 1638, kazinoja e parë e njohur u hap në Venecia, Itali. Që atëherë, kazinotë nuk kanë parë kurrë prapa, duke u përhapur si një zjarr shkurre në Evropë, Azi dhe SHBA. Akoma më mirë, teknologjia bën të mundur që të luani lojëra kazino kundër lojtarëve të tjerë nga distanca në celular ose PC. Lojërat live ofrojnë një përvojë të vërtetë kazinoje, të ngjashme me një kazino fizike.

Historia e lojërave të kazinosë live

Pra, kur ishte i pari kazino live nisur? Microgaming debutoi kazinonë e parë në internet në 1994. Sigurisht, kjo shënoi fillimin e manisë së lojërave online që shihni sot. InterCasino ndoqi shembullin në 1995, me faqet e tjera të lojërave që u hapën menjëherë pas. 

Në atë kohë, lojtarët mund të hynin vetëm lojëra të drejtpërdrejta si video poker, blackjack, craps dhe ruletë. Thjesht thuaj, koleksioni i lojës nuk ishte aq mbresëlënës. Më pas, në 1998, Microgaming debutoi Cash Splash, jackpot-i i parë progresiv në internet i automateve.

Por ndërsa interneti dhe teknologjia kompjuterike vazhduan të merrnin formë, operatorët filluan të transmetonin lojëra tavoline nga studiot live. DublinBet krenohet si kazinoja e parë live e lëshuar në 2006, megjithëse operatorë si Cryptologic dhe Gaming Club mund të kërkojnë të ndryshojnë. Sido që të jetë rasti, industria e kazinove në internet mori një përparim që përcaktonte jetën.

Katalogu i lojërave në zhvillim

Siç u tha fillimisht, kishte vetëm një pjesë të vogël të lojërave të drejtpërdrejta të kazinosë për të luajtur kur filloi industria. Shumica e kazinove në internet sapo zgjodhën katër lojërat kryesore të tavolinës, duke përfshirë baccarat, poker, blackjack dhe ruletë. Gjithashtu, dhoma e tregtarëve të drejtpërdrejtë kishte një transmetim në internet me tinguj të drejtpërdrejtë dhe një bisedë të ngadaltë të drejtpërdrejtë për një ndjenjë më realiste. Ishte gjithçka që mund të ëndërronte çdo lojtar në atë kohë.

Por më shumë lojëra filluan të hyjnë në kazinotë e drejtpërdrejta. Sot, Zhvilluesit e lojërave konkurrojnë për të nxjerrë versione novatore dhe shpërblyese të klasikëve. Seria Lightning e vlerësuar me çmime e Evolution është një shembull i mirë, duke u paraqitur lojtarëve me tonelata shumëfishues për të rritur fitimet e tyre. Mos harroni gjithashtu se Evolution ishte i pari që lançoi lojërat e drejtpërdrejta vetëm së fundmi në dhjetor 2020.

Lojërat VR po marrin përsipër

Disa vite më parë, asnjë lojtar i fatit nuk mund të imagjinonte të luante lojëra VR (Realiteti Virtual). Por ndërsa zhvilluesit vazhdojnë të tejkalojnë njëri-tjetrin, disa kanë vendosur të përqafojnë lojërat VR. Përsëri, Evolution tejkalon grumbulluesit e tjerë në këtë departament pas lançimit të Gonzo's Quest Treasure Hunt në 2021. Siç pritej, kjo është loja e parë e kazinosë live VR, me një përzierje të shkëlqyer të përvojës së lojës live tavoline dhe automateve.

Ja pse duhet të mendoni të luani lojëra VR. Këto lojëra ofrojnë një fushë shikimi gjithëpërfshirëse 360 gradë ndërsa ndërveprojnë me personazhet e lojës si Gonzo dhe tregtari i drejtpërdrejtë. Vetëm imagjinoni të vraponi së bashku me eksploruesin spanjoll të çuditshëm si në jetën reale. Fatkeqësisht, blerja e një komplete VR mund të jetë e kushtueshme. Por argëtimi justifikon mjetet këtu.

Revolucioni i industrisë celulare

Ju kujtohen telefonat e vjetër të mirë Motorola? Epo, deri këtu ka arritur industria e celularëve. Aktualisht, këta telefona janë zëvendësuar nga smartfonë elegantë dhe të fuqishëm Android dhe iOS. Në fakt, kompanitë e mëdha të telefonisë celulare si Motorola, Nokia dhe Samsung duhej të shkonin në rrugën e Android ose të rrezikonin të harroheshin si Siemens dhe Sagem. 

iPhone i parë u themelua në vitin 2007, me Android që pasoi një vit më vonë. Këta telefona eliminuan lojën e papërshtatshme të butonave. Në vend të kësaj, ata prezantuan lojën me ekran me prekje, duke e bërë lojën më argëtuese dhe interaktive. Por edhe në këtë rast, ekranet nuk ishin aq të mëdha dhe reaguese sa sot. 

Për sa i përket internetit, këta telefona përdorën 3G, i cili u lançua në vitin 2001. Por kjo nuk mjaftoi për ta çuar transmetimin e drejtpërdrejtë në një nivel tjetër. Dhe kjo është arsyeja pse 4G u lançua në vitin 2009, më vonë u zëvendësua nga 5G në 2019. Interesante, 6G është tashmë në kuzhinë edhe para se të përfundojë prezantimi i 5G. Me lidhjet 5G dhe 6G, lojtarët e drejtpërdrejtë do të shijojnë lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë më të shpejtë dhe më të përgjegjshme. 

Luaj me përgjegjësi!

Pavarësisht gjithë zhurmës dhe lavdërimeve, kazinotë e drejtpërdrejta kanë gjithashtu anët e tyre negative. Jo, mos e kuptoni gabim; shumica po bëjnë një punë të shkëlqyer. Por ka disa 'domate të kalbura në përzierje. Pra, për të qenë të sigurt, luani vetëm në një kazino live të licencuar dhe të rregulluar. Kazino të tilla nuk i manipulojnë rezultatet e lojës dhe i përmbahen termave dhe kushteve të përcaktuara. Ju mund të merrni disa këtu në LiveCasinoRank.

Pas konfirmimit të detajeve të licencimit, luani vetëm lojëra nga zhvilluesit e njohur të lojërave. Këta zhvillues zakonisht nuk kanë asgjë për të fituar duke manipuluar rezultatet e lojës. Shumica kanë një reputacion për të mbrojtur, mbani mend. Zhvilluesit e lojërave të njohura përfshijnë Ezugi, Evolution, Betsoft dhe Pragmatic Play.
Pastaj, shikoni mbështetjen e drejtpërdrejtë të kazinosë. Një kazino e besueshme në internet duhet të jetë e arritshme përmes bisedës live, emailit, telefonit ose mediave sociale. Gjithashtu, konfirmoni veçoritë si mënyrat e pagesës, bonuset dhe testimin e lojës. Plus, lexoni komentet e lojtarëve në internet për të ditur sfondin dhe historinë e kazinosë. Ka shumë papastërti atje.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme