Melbet Live Casino Rishikoni - Responsible Gaming

Age Limit
Melbet
Melbet is not available in your country. Please try:
Metodat e depozitimit
MasterCardVisaNetellerPaysafe Card
Trusted by
Curacao

Responsible Gaming

Melbet Casino kujdeset të rrisë ndërgjegjësimin për dëmet që lidhen me lojërat e fatit. Varësia nga kumari mund të ndodhë kur lojtarët nuk janë të kujdesshëm dhe duket se nuk mund të kontrollojnë dëshirën e tyre për të luajtur bixhoz, edhe kur nuk mund ta përballojnë këtë.

Lojtarët mund të gjejnë një seksion të lojërave të fatit të përgjegjshëm ku mund të vendosin disa kufizime në llogarinë e tyre dhe lidhje me organizatat mbështetëse.

Disa mjete mund të përdoren për të kontrolluar më mirë dëshirën e dikujt për kumar, duke përfshirë ato në vijim:

Vetëpërjashtimi do t'i lejojë lojtarët të vendosin llogaritë e tyre në pezullim të përkohshëm. Gjatë kësaj periudhe lojtarët nuk do të jenë në gjendje të depozitojnë fonde në llogaritë e tyre dhe të luajnë për para të vërteta.

Kontrolli i realitetit është një mesazh pop-up që aktivizohet në intervale të caktuara kohore për t'i kujtuar lojtarëve kohën që kanë kaluar duke luajtur bixhoz.

Kufijtë kohorë i lejojnë lojtarët të vendosin kufizime të rrepta kohore në seancat e lojës.

Kufiri i depozitave i lejon lojtarët të vendosin një kufi në shumën që depozitojnë. Ky është një nga mjetet më të përdorura, madje ne inkurajojmë lojtarët të vendosin kufijtë e depozitave në momentin që krijojnë llogarinë e tyre. Në këtë mënyrë ata do të kenë më shumë kontroll mbi buxhetin e tyre.

Mbyllja e përhershme e llogarisë është një mjet që lejon lojtarët të mbyllin llogaritë e tyre dhe të ndërpresin çdo kontakt me operatorin e lojërave të fatit.

Kufizimi i kartës së kreditit i lejon lojtarët të kontaktojnë bankën e tyre dhe të kërkojnë që ajo të bllokojë çdo akses në transaksionet në internet.

Kumar për të mitur

Kazino Melbet sigurohet që të parandalojë çdo të mitur që të marrë pjesë në aktivitetet e lojërave të fatit. Për këtë arsye, kazino kalon një procedurë të gjerë verifikimi për t'u siguruar që të gjithë ata që i bashkohen kazinosë janë në moshë ligjore për të luajtur kumar.

Arsyeja kryesore pse të rinjtë nuk lejohen të luajnë bixhoz është se ata janë më pak të vetëdijshëm për pasojat e varësisë ndaj lojërave të fatit. Nëse dikush fillon të vë baste që në moshë të re, ka të ngjarë të zhvillojë një varësi më vonë në jetën e tij. Institucionet e kazinove në internet do të humbasin licencat e tyre nëse lejojnë përdoruesit e mitur.

Çfarë është varësia ndaj lojërave të fatit?

Varësia nga kumari është një dëshirë e pakontrolluar për të luajtur kumar edhe pse një person është i vetëdijshëm për pasojat negative që bixhozi shkakton në mirëqenien e tij. Pasi nevoja për të luajtur bixhoz përshkallëzohet dhe lojtari fillon të vendosë baste më të rrezikshme dhe të luajë kumar me më shumë para se zakonisht, është koha që personi të kërkojë ndihmë.

Problemet e lojërave të fatit mund të shkaktojnë vështirësi në marrëdhënie dhe në punë gjithashtu. Eksitimi i fitores është i lidhur me marrjen e rrezikut dhe lojtarët ndihen të natyrshëm. Efekti i kësaj gjendje është shumë i ngjashëm me atë të barnave stimuluese.

Arsyet për zhvillimin e një varësie nga kumari mund të jenë të shumta. Mund të jetë stres i lidhur me një periudhë të vështirë në jetën e dikujt ose thjesht një person që ka një personalitet të varur dhe është i prirur për sjellje kompulsive.

Për t'i ndihmuar lojtarët të qëndrojnë të informuar rreth varësisë nga bixhozi, ne do të shqyrtojmë disa nga arsyet emocionale më themelore që mund të kontribuojnë në zhvillimin e lojërave të fatit kompulsiv:

 • Ndjenja e një nxitimi të adrenalinës.
 • Për të kapërcyer izolimin social duke vizituar kazinotë me bazë tokësore.
 • Për të maskuar ndjenjat dhe problemet e pakëndshme.
 • Për të kaluar pak kohë kur ndiheni të mërzitur.
 • Për t'u çlodhur pas një dite stresuese.

Këta faktorë emocionalë mund të jenë një shenjë e qartë se po zhvillohet një varësi, këta të mëposhtëm janë shenja më të qarta që po zhvillohet një problem kumari:

 • Ndjenja e paaftësisë për të kontrolluar dëshirën për të luajtur bixhoz.
 • Probleme në punë që e bëjnë të vështirë kryerjen edhe të detyrave të thjeshta.
 • Humbja e interesit për hobi dhe injorimi i familjes për shkak të preokupimit me lojërat e fatit.
 • Përpjekja për të rikuperuar paratë e humbura.
 • Vjedhja e parave për të financuar lojërat e fatit.
 • Duke mohuar që dikush ka një problem.

Si të ndihmoni një të varur nga bixhozi?

Varësia nga kumari në disa faza mund të duket si një problem i pafund, por ka ende mënyra për t'u rikuperuar nga kjo varësi. Hapi i parë drejt rimëkëmbjes është të pranosh se dikush ka një problem dhe t'i drejtohet familjes dhe miqve për ndihmë dhe mbështetje. Varësia nga bixhozi njihet gjithashtu si një sëmundje e fshehur, sepse simptomat e dukshme nuk janë aq të dukshme sa te një person me varësi nga droga ose alkooli për shembull.

Megjithatë, ka disa shenja sinjalizuese, kështu që nëse dikush është i kujdesshëm do t'i vërejë ato, shpresojmë që në fazat e hershme. Një person që po zhvillon një varësi ka shumë të ngjarë të bëhet më i irrituar, i zemëruar apo edhe më i shqetësuar dhe i dëshpëruar.

Kushdo që njeh dikë që merret me varësinë nga kumari, mund të bëjë disa gjëra për t'i ndihmuar:

 • Filloni një bisedë – ndonjëherë personi i varur nga bixhozi mund të mohojë se ka një problem, kështu që nëse dikush vëren se një person ka filluar të zhvillojë një varësi, ai mund të fillojë një bisedë me të. Është shumë e rëndësishme të bisedoni me një të varur me qetësi dhe në mënyrë private, ata nuk duan t'i trembin aspak. Është e rëndësishme të siguroheni që personi i varur të jetë i vetëdijshëm se personi është i shqetësuar për të dhe se ai do të përpiqet ta ndihmojë atë. Sigurohuni që ata e dinë se kumari është problemi dhe jo personi.
 • Shpjegoni veten - sigurohuni që t'i shpjegoni vetes pse sjellja e dikujt ju shqetëson dhe si ju bën të ndiheni.
 • Dëgjojini ata – është gjithashtu e rëndësishme të dëgjoni të varurin, dhe nëse ai ende nuk është gati, atëherë sigurohuni që t'i kërkoni të mendojnë për sjelljen e tyre. Ju mund t'u ofroni atyre ndihmën tuaj, dhe gjithashtu t'i ndihmoni ata të gjejnë mbështetje dhe madje edhe ndihmë profesionale nëse është e nevojshme.

Si të trajtoni problemin e lojërave të fatit

Pasi një person pranon se ka një problem kumari, ai mund të kalojë në hapin tjetër, duke kuptuar se çfarë është varësia ndaj kumarit. E rëndësishme për trajtimin e varësisë është të dihet se çfarë e shkaktoi problemin në radhë të parë. Ekzistojnë terapi individuale dhe grupore ku lojtarët mund të gjejnë përgjigjet e tyre. Ndihma nga një profesionist mund të jetë e nevojshme dhe ka gjithashtu grupe mbështetëse si Gamblers Anonymous dhe GamCare.

Organizatat mbështetëse

Grupet mbështetëse ofrojnë ndihmë për çdo person gjatë periudhave të cenueshmërisë së hershme të rikthimit dhe më gjerë. Kushdo që merret me varësinë nga kumari mund t'i gjejë këto grupe mbështetëse një vend të mrekullueshëm për këshilla dhe udhëzime. Kombinuar me qasje të tjera terapeutike, këto organizata mund të ndihmojnë lojtarët të krijojnë marrëdhënie me të tjerët që përjetojnë situata të ngjashme.

Gamblers Anonymous është një nga organizatat më të njohura mbështetëse që ndihmon të varurit të zgjidhin problemet e tyre. Anëtarët duhet të kenë vetëm një dëshirë dhe ajo është të ndalojnë lojërat e fatit.

Shumica e lojtarëve të bixhozit nuk janë të gatshëm të pranojnë se kanë një problem të vërtetë dhe kjo është arsyeja pse varësia bëhet shumë e vështirë për t'u kapërcyer. Të varurit përpiqen për një kohë të gjatë të kontrollojnë kumarin e tyre, por në shumicën e rasteve, ata dështojnë. Hapi i parë drejt rikuperimit është të pranoni se një person ka një problem. Fatkeqësisht, asnjë lojtar i vërtetë kompulsiv nuk e rimerr kontrollin i vetëm dhe kjo është arsyeja pse ata duhet të kontaktojnë me Kumarxhinjtë Anonimë dhe të kërkojnë ndihmë. Ata mund të gjejnë më shumë informacion në faqen e tyre të internetit në www.gamblersanonymous.org.

Gam-Anon është një shoqëri vetëndihme për njerëzit që janë prekur nga një problem kumari. Të varurit mund të gjejnë një mënyrë për t'u kthyer në një mënyrë normale të të menduarit dhe të jetojnë me ndihmën e Gam-Anon. Anëtarët nuk duhet të paguajnë asnjë tarifë dhe kushdo që dëshiron mund t'i bashkohet grupit.

Gam-Anon ka një faqe interneti, www.gam-anon.org që do t'i ofrojë kujtdo informacion të dobishëm, dhe për më tepër, ata mund të gjejnë takime në zonën e tyre.

Total score9.0
Përfitimet

Fakte të shpejta të kazinosë

BonusetBonuset (4)
Bonus pa depozitë
Bonus rrotullime falas
Bonus të mirëpritur
Bonusi me depozitë
GjuhëtGjuhët (34)
Angleze
Arabe
Azerbajxhaniane
Bjelloruse
Bullgare
Daneze
Estoneze
Finlandeze
Franceze
Gjeorgjiane
Gjermane
Greke
Hebraike
Hindi
Hungareze
Japoneze
Kazake
Kineze
Koreane
Kroate
Lituaneze
Malajziane
Maqedonase
Norvegjeze
Polake
Portugeze
Rumune
Ruse
Serbe
Sllovake
Tajlandeze
Turke
Ukrainase
Vietnameze
LicencatLicencat (2)
Curacao
Dirección General de Juegos y Sorteos Mexico
Llojet e mbështetjesLlojet e mbështetjes (1)
Email mbështetës
LojëraLojëra (46)
Atletikë
Baccarat
Badminton
Basketboll
Bejsbolli
Biatlon
Bingo
Blackjack
Boks
CS:GO
Dota 2
FIFA
Formula 1
Futboll
Futboll Amerikan
Futbolli Australian
Futbolli galik
Futsalli
Gara me kuaj
Golf
Hendboll
Hokej mbi akull
Hurling
Karlingu
Keno
Kriketi
League of Legends
Lotaria
Mortal Kombat
NBA 2K
Poker
Politika
Regbi
Ruletë
Shah
Shigjetat
Slotat
Sportet virtuale
StarCraft 2
Surfing
Tekken
Tenis tavoline
Tenisi
Trotting
World of Tanks
Zagarët
Metodat e depozitimitMetodat e depozitimit (34)
AstroPay
AstroPay Card
AstroPay Direct
BPay
Bank Wire Transfer
Beeline
Bitcoin
Bitcoin Cash
Bradesco
Credit CardsCryptoDebit CardDogecoinEcoPayz
Ethereum
Jeton
Litecoin
MasterCard
Megafon
Moneta
Neosurf
Neteller
Payeer
Paysafe Card
Perfect Money
Prepaid Cards
QIWI
Santander
Siru Mobile
Tele2
Visa
WebMoney
Yandex Money
ePay.bg
MonedhatMonedhat (24)
Afrikës së Jugut Rand
Bolivianos boliviane
Dinari i Bahreinit
Dinari kuvajtian
Dirhami i Emirateve të Bashkuara Arabe
Dollari Australian
Dollari Kanadez
Dollari i Zelandës së Re
Drami Armenian
Euro
Franga Burundiane
Franga Zvicerane
Jeni Japonez
Juani Kinez
Krona Daneze
Krona Norvegjeze
Levi Bullgar
Lira Turke
Pula Botsvaneze
Reali Brazilian
Rubla Bjelloruse
Rubla ruse
Shtetet e Bashkuara Dollar
Taka e Bangladeshit
ShtetetShtetet (72)
Afrika e Jugut
Algjeria
Arabia Saudite
Argjentina
Australia
Azerbajxhani
Bahrein
Bangladeshi
Bjellorusia
Bolivia
Bosnja dhe Hercegovina
Brazili
Bullgaria
Egjipti
Emiratet e Bashkuara Arabe
Etiopia
Filipinet
Gana
Gjeorgjia
Hong Kongu
Hungaria
India
Indonezia
Islanda
Japonia
Jordania
Kanadaja
Katari
Kazakistani
Kenia
Kili
Kina
Kolumbia
Korea Jugore
Kroacia
Kuvajti
Libia
Malajzia
Maqedonia
Maroku
Mauritius
Meksika
Mianmar
Mozambik
Namibia
Nepali
Nigeria
Norvegjia
Omani
Pakistani
Paraguaj
Peruja
Polonia
Republika Çeke
Rusia
Serbia
Shqipëria
Singapor
Somalia
Sri Lanka
Sudani
Tajvani
Tanzania
Turqia
Uganda
Ukraina
Uruguai
Uzbekistani
Vietnami
Zelanda e Re
Zimbabve
Zvicra
SoftwareSoftware (6)
Endorphina
MicrogamingNetEnt
PariPlay
TVBET
Wazdan