10 Kazino të drejtpërdrejta që përdorin Skrill për depozita të sigurta

Për shpejtësi, komoditet ose fleksibilitet, shumë lojtarë të kazinosë live preferojnë kuletat elektronike për transaksionet e tyre të lojërave të fatit. Kur bëhet fjalë për kuletat elektronike, nuk ka pothuajse asnjë shërbim tjetër pagese aq popullor sa Skrill. Sot, është tepër e lehtë të gjesh kazino të shkëlqyera Skrill dhe numri i kazinove fantastike live me Skrill rritet çdo orë.

Nëse po kërkoni gjithashtu përdorimin e kuletave elektronike në kazinotë e drejtpërdrejta, por nuk e dini se çfarë mund të përfshijnë kazinotë Skrill, ju keni ardhur në vendin e duhur. Live CasinoRank liston faqet më të mira të kazinosë Skrill në një vend dhe akoma më mirë, ne do t'ju ecim nëpër të gjitha aspektet e rëndësishme të zgjedhjes së kazinove më të mira Skrill për shijen tuaj të lojërave të fatit.

10 Kazino të drejtpërdrejta që përdorin Skrill për depozita të sigurta
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker
Image

Çfarë është Skrill?

Skrill është një shërbim pagese në internet, ose i njohur më mirë si një llogari e portofolit elektronik që mund ta përdorni për çdo transaksion online. Është si të kesh një portofol në internet që është i pavarur nga banka jote dhe që lejon kryerjen e transaksioneve më të shpejta dhe më të lehta në nivel global. Nëse keni një llogari Skrill, mund të pranoni pagesa dhe të dërgoni para kudo në botë.

Megjithëse Skrill mund të përdoret për pothuajse çdo pagesë, lojërat Skrill janë aspekti më i njohur i këtij shërbimi pagese. Për shkak të lehtësisë së përdorimit të Skrill dhe transaksioneve të shpejta, Skrill u bë shumë i dashur në komunitetin e lojërave të fatit. Dhe më mirë akoma: një kazino me Skrill do të thotë që nuk duhet të kryeni më transaksione kumari përmes bankës tuaj.

Skrill nuk është vetëm i shpejtë apo i përshtatshëm: kompania krenohet me karakteristika mbresëlënëse sigurie që janë në shumë mënyra të barabarta me sistemet aktuale bankare. E gjithë kjo e kombinuar e bën Skrill një zgjedhje të shkëlqyeshme për çdo lojtar që kërkon të ndajë më mirë fondet e lojërave të fatit dhe t'i mbajë transaksionet larg nga bankat e tyre të përditshme.

Tarifat Skrill, Limitet, Koha
Image

Si të zgjidhni kazinonë më të mirë Skrill Live?

Kazinotë Skrill janë bërë një nga më të zakonshmet në mbarë botën: tani ka qindra kazino që pranojnë Skrill. Lehtësia e përdorimit të kombinuar me sigurinë dhe shpejtësinë e bëjnë Skrill një metodë të lakmuar pagese, veçanërisht për lojërat e fatit me tregtarë të drejtpërdrejtë që varet kryesisht nga një fleksibilitet i tillë.

Nëse dëshironi të siguroheni që të përfundoni në kazinotë më të mira Skrill, ju rekomandojmë të shikoni listën tonë të plotë të krahasimit të kazinove Skrill pikërisht në këtë faqe. Por edhe më shumë, ne po theksojmë disa nga gjërat thelbësore për t'u kujdesur për të kuptuar se cila kazino Skrill i përshtatet më së miri faturave:

 1. Siguria dhe licencimi - Faktori i parë dhe kryesor që ne gjithmonë kemi parasysh kur përpilojmë një rishikim të kazinosë Skrill është licencimi i tij. Vetë Skrill është i rregulluar, por kazinoja live duhet të licencohet njësoj. Të kazinotë më të mira Skrill kanë një licencë të spikatur nga autoritetet si MGA ose UKGC ose ndonjë autoritet tjetër me reputacion të lojërave të fatit.
 2. Zgjedhja e lojës - Është një gjë të kesh një mënyrë pagese të përshtatshme për përdoruesit, por sigurisht, kazinotë më të mira Skrill duhet të jenë të mbushura me lloje të ndryshme të lojërave të kazinosë live ju kënaqeni. Në shumicën e rasteve, mund të vini bast se ka Skrill blackjack dhe ruletë në dispozicion, plus dhjetëra shfaqje lojërash ose lojëra interaktive bastesh. Kazinotë më të mira Skrill duhet të kenë mbi 40-50 tavolina të ndryshme live.
 3. Oferta bonus - Disa nga kazinotë kryesore me Skrill ofrojnë bonuse shtesë dhe organizojnë promovime dhe fushata rregullisht, në mënyrë që të mos mërziteni kurrë. Ju mund të korrni disa nga këto oferta menjëherë pas regjistrimit pasi shumë kazino Skrill kanë oferta speciale të mirëseardhjes për lojtarët për herë të parë.
 4. Kushtet e pagesës - Përveçse kanë Skrill si një nga metodat e depozitimit, kazinotë më të mira live Skrill duhet të kenë kushte dhe kushte të drejta pagese. Për shembull, çdo kazino live ka kufij të ndryshëm pagese (si tërheqja maksimale e lejuar). Shpejtësia e përpunimit të pagesave dhe tarifat përkatëse mund të ndryshojnë gjithashtu - disa kazino të drejtpërdrejta mund të përpunojnë tërheqjet e Skrill menjëherë, ndërsa kazinotë e tjera Skrill mund të zgjasin deri në 24 orë.
 5. Shërbimi ndaj klientit - Mbi çdo gjë tjetër, shërbimi i kazinosë, shpejtësia dhe profesionalizmi i saj kanë një rëndësi të jashtëzakonshme. Askush nuk dëshiron të regjistrohet vetëm për të gjetur shërbimin e keq ndaj klientit. Kazinotë më të mira Skrill kanë në dispozicion një veçori të përshtatshme të bisedës live dhe disa nga këto faqe mund të ofrojnë edhe mbështetje 24/7 të klientit.
Image

Si të bëni një depozitë të drejtpërdrejtë në kazino duke përdorur Skrill?

Nëse keni gjetur kazinotë që pranojnë mënyrën e pagesës Skrill dhe jeni gati të filloni në kazinonë e zgjedhur live Skrill, mund të filloni të luani në vetëm pak minuta. Së pari do të duhet të ndiqni këto hapa të thjeshtë për të filluar me depozitën tuaj të parë duke përdorur Skrill:

 1. Regjistrohu për një llogari Skrill. Së pari duhet të hapni një llogari Skrill (e cila është falas për t'u hapur). Regjistrohuni në Skrill me informacionin tuaj të kontaktit dhe verifikoni llogarinë tuaj duke futur disa informacione. E gjithë kjo nuk duhet të zgjasë më shumë se disa minuta. Gjithashtu, shtoni disa fonde në llogarinë tuaj Skrill duke përdorur mënyrën tuaj të preferuar të pagesës për financimin e Skrill.
 2. Regjistrohu në kazino live. Nëse nuk jeni regjistruar ende në kazinonë e zgjedhur Skrill live, bëjeni tani duke shkuar në kazino dhe duke regjistruar llogarinë tuaj. Ngjashëm me llogarinë Skrill, do të duhen vetëm disa momente për të hapur llogarinë tuaj të kazinosë.
 3. Hapni faqen 'arkëtar'. Pasi llogaritë tuaja të funksionojnë, hapni faqen 'arkëtar' në llogarinë tuaj të kazinosë live, klikoni për të filluar pagesën Skrill dhe zgjidhni mënyrën e depozitimit Skrill. Futni shumën tuaj të dëshiruar dhe klikoni për të vazhduar.
 4. Verifikoni depozitën Skrill. Së fundmi, por jo më pak e rëndësishme, do t'ju duhet të identifikoheni në llogarinë tuaj Skrill dhe të verifikoni transaksionin me kodin e verifikimit që ju është dërguar. Pasi të keni konfirmuar transaksionin, fondet tuaja do të kalojnë nga llogaria juaj Skrill në llogarinë e kazinosë live dhe ju jeni gati për të luajtur.
Si të hapni një llogari Skrill?
Image

Si të tërhiqni para nga një kazino live duke përdorur Skrill?

Askush nuk dëshiron të presë fitimet e tij të drejtpërdrejta në kazino për ditë ose javë, dhe pikërisht këtu Skrill vjen në ndihmë me sistemin e tij të shpejtë të tërheqjes së kazinosë. Këtu keni një përmbledhje të shpejtë hap pas hapi se si të tërhiqni fondet Skrill dhe të merrni fitimet tuaja në kazino me shpejtësi:

 1. Hapni portofolin tuaj të kazinosë dhe zgjidhni Skrill. Shkoni te seksioni 'arkëtar' i llogarisë tuaj të kazinosë live ku duhet të jeni në gjendje të zgjidhni mënyrën tuaj të pagesës. Zgjidhni Skrill si tuajin metoda e preferuar e tërheqjes.
 2. Shkruani shumën tuaj të dëshiruar. Më pas, shkruani shumën që dëshironi të tërhiqni. Mbani në mend kazinotë live kanë disa kufij minimalë të tërheqjes (por këto janë zakonisht rreth 10-20 dollarë).
 3. Konfirmo kërkesën për tërheqje të Skrill. Më pas do të drejtoheni te porta e pagesës Skrill, ku do t'ju duhet të identifikoheni në llogarinë tuaj Skrill për të konfirmuar transaksionin. Nëse gjithçka duket e saktë, konfirmoni kërkesën.
 4. Prisni që stafi i kazinosë të përpunojë pagesën. Më pas, kërkesa juaj për tërheqjen e parave të Skrill do të përpunohet nga stafi i kazinosë live, i cili kontrollon nëse gjithçka është në rregull me kërkesën dhe llogarinë tuaj. Nëse gjithçka është mirë, pagesa juaj do të përpunohet dhe fondet duhet të mbërrijnë në llogarinë tuaj Skrill brenda disa orësh (ose rreth 12-24 orë).
 5. Tërhiqni fondet tuaja nga llogaria juaj Skrill. Pasi tërheqja juaj e kazinosë të ketë mbërritur në llogarinë tuaj Skrill, mund të vendosni të tërhiqni fondet tuaja dhe t'i dërgoni paratë në llogarinë tuaj të rregullt bankare. Skrill mbështet disa opsione cashout (duke përfshirë kartat e debitit, llogaritë bankare, portofolin kripto, etj). Ndiqni udhëzuesit e Skrill për të tërhequr fondet dhe paratë duhet të mbërrijnë brenda disa ditësh (në varësi të mënyrës së përdorur të pagesës).
Image

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të Skrill

Meqenëse Skrill përdoret kaq gjerësisht në kazinotë live online, mund të pyesni veten se cili është tërheqja e saktë e këtij shërbimi pagese. Faqet e lojërave të fatit Skrill padyshim që përmbajnë një sërë përfitimesh, dhe po ashtu, mund të ketë disa situata ku Skrill mund të mos jetë alternativa më e mirë. Më poshtë, ne do të theksojmë të mirat dhe të këqijat kryesore që duhet të keni parasysh kur përdorni kazinotë live Skrill.

Të mirat e përdorimit të Skrill në kazinotë e drejtpërdrejta

 • Transaksione të shpejta dhe të thjeshta - Një nga veçoritë më të dukshme të Skrill është thjeshtësia dhe shpejtësia e tij. Jo shumë mënyra pagese të kazinosë mund të konkurrojë me transaksionet e shpejta dhe depozitat e menjëhershme të Skrill. Plus, kryerja e një pagese është çështje e vetëm disa klikimeve të butonit.
 • Qasje në qindra lojëra të drejtpërdrejta - Falë depozitave të thjeshta dhe të lehta, mund të përdorni qindra lojëra Skrill brenda pak minutash. Duke përdorur kazinotë e drejtpërdrejta të Skrill, ju mund të shijoni një bollëk tavolinash me tregtarë të drejtpërdrejtë, çdo gjë nga blackjack deri tek shfaqjet e lojërave.
 • Pranuar në mbarë botën - Skrill është një nga mënyrat më të zakonshme të pagesës së kazinosë në të gjithë botën, e pranuar në qindra kazino të drejtpërdrejta në dhjetëra vende të ndryshme. Është mjaft e lehtë të gjesh kazinotë Skrill me cilësi të lartë!

Disavantazhet e përdorimit të Skrill në kazinotë e drejtpërdrejta

 • Mund të ketë disa tarifa - Transaksionet e kazinosë live zakonisht janë pa kosto, por kjo nuk vlen për përdorimin e Skrill. Skrill ngarkon tarifa të caktuara për transaksione të ndryshme dhe shërbime të tjera, të cilat me kalimin e kohës mund të bëhen mjaft të shtrenjta. Lexoni strukturën e tarifave të Skrill për të kuptuar më shumë rreth tarifave të sakta që mund të duhet të paguani.
 • Mund të mos ketë akses në të gjitha bonuset - Edhe pse dhjetëra kazino të drejtpërdrejta mund të ofrojnë bonuse depozitash ose promovime të tjera, ndonjëherë depozitat Skrill mund të përjashtohen nga aktivizimi i ofertës së bonusit. Prandaj, lexoni me kujdes kushtet e bonusit pasi mund të mos keni gjithmonë akses në bonuse me Skrill.
Image

Siguria dhe siguria e Skrill

Skrill nuk është shërbimi juaj mesatar i pagesave online. Është një reputacion, portofolin elektronik të gjatë, që u themelua në vitin 2001 dhe ka ardhur duke u rritur vetëm vit pas viti. Kompania vjen nga Mbretëria e Bashkuar ku është gjithashtu e rregulluar dhe e licencuar (nga Autoriteti i Sjelljes Financiare). Vetëm kjo do të thotë se nuk ka asnjë arsye për të hezituar dhe për të marrë në konsideratë nëse kumari në internet Skrill është i sigurt apo jo.

Sigurisht, ju mund të pyesni akoma: a është Skrill i besueshëm? Përtej licencimit FCA të kompanisë, të gjitha pagesat Skrill janë të mbrojtura shumë me enkriptim PCI-DSS Level1, i cili është i krahasueshëm me sistemet e mëdha bankare në internet. Ka një arsye që kjo kompani ka funksionuar për më shumë se dy dekada dhe është rritur vetëm në popullaritet. Nëse ka një gjë për të cilën nuk duhet të shqetësoheni, është: a është Skrill i sigurt apo jo.

Përveç protokolleve të sigurisë të Skrill-it, gjithmonë mund të kërkoni ndihmë dhe udhëzim nga mbështetja e Skrill, e cila është e disponueshme përmes artikujve të ndihmës dhe mbështetjes me email direkt në faqen e internetit të kompanisë.

Image

Merrni një bonus të drejtpërdrejtë të kazinosë duke përdorur Skrill

Cila do të ishte një përvojë e drejtpërdrejtë e kazinosë pa marrë disa bonuse depozitash ose pa marrë pjesë në turnetë e kazinosë live? Askush nuk mund ta mohojë që bonuset përbëjnë një pjesë të madhe të argëtimit të drejtpërdrejtë të tregtarëve dhe për fat të mirë, mund të gjeni kode promocionale ose përfitime speciale të Skrill për disa emocione shtesë të tregtarëve të drejtpërdrejtë.

Kur bëhet fjalë për përdorimin bonuse të drejtpërdrejta të kazinosë me Skrill, mund të ketë një kapje. Problemi është se jo të gjitha kazinotë e drejtpërdrejta lejojnë përdorimin e Skrill për bonuse depozitash. Varet nga situata, por mund të gjeni një bonus depozite që përjashton depozitat Skrill, kështu që nëse përdorni Skrill për depozitën tuaj të drejtpërdrejtë të kazinosë, ka një shans që të mos mund të aktivizoni bonus special i depozitës së parë.

Megjithatë, ky nuk është një rregull i ashpër dhe ju mund të gjeni ende një bonus të veçantë regjistrimi në Skrill si një lojtar i drejtpërdrejtë i kazinosë për herë të parë. Disa kazinotë më të mira live madje mund të ofrojë paketa ekskluzive të bonusit të depozitave Skrill ose përfitime të tjera.

Meqenëse bonuset Skrill nuk janë domosdoshmërisht gjithmonë të garantuara, ne rekomandojmë fuqimisht të lexoni me kujdes termat dhe kushtet e bonusit. Nëse kazinoja nuk përjashton depozitat e Skrill-it, lehtë mund të ecni përpara dhe të filloni me ofertat tuaja të bonusit.

Image

Alternativat më të mira për Skrill

Siç e shihni më lart, Skrill ka shumë përfitime dhe është e lehtë të kuptohet pse kaq shumë kumarxhinj e zgjedhin atë si metodën e tyre kryesore të pagesës së kazinosë. Sidoqoftë, Skrill nuk është padyshim ideal dhe në disa raste, mund të kërkoni të përdorni disa mënyra alternative pagese. Më poshtë, do të gjeni disa alternativa të zakonshme Skrill që mund të funksionojnë më mirë për ju.

Skrill vs PayPal

Nëse ka pasur ndonjëherë një betejë të vërtetë brenda komunitetit të portofolit elektronik, është beteja midis Skrill dhe PayPal. Disa lojtarë mund të preferojnë Skrill ndaj PayPal, ndërsa mund të jetë saktësisht e kundërta për të tjerët.

Tani, për t'i thënë gjërat thjesht, PayPal priret të jetë më i preferuar në Amerikën e Veriut, ndërsa Skrill është më i preferuar në Evropë. Në të njëjtën kohë, PayPal është i zakonshëm në mesin e lojtarëve që thjesht duan të bëjnë pagesat në internet më të lehta, ndërsa përdorni ende kartën ose bankën e tyre të rregullt të debitit, pasi mund ta lidhni bankën tuaj me llogarinë tuaj PayPal.

PayPal gjithashtu krenohet me një strukturë të mirë tarifash, plus që është gjerësisht i disponueshëm dhe jo vetëm në kazino, por në shumë biznese në mbarë botën.

Neteller vs Skrill

Nëse ka Skrill të pranishëm në kazino live, ka shumë të ngjarë Neteller në dispozicion, gjithashtu. Në fakt, këto dy kuleta elektronike shkojnë dorë për dore dhe shumë lojtarë e kanë të vështirë të kuptojnë se cilin të preferojnë: Neteller ose Skrill. Megjithatë, ka një arsye të mirë që këto shërbime janë kaq të ndërthurura: të dyja i përkasin Grupit Paysafe, kështu që në thelb, Neteller dhe Skrill janë shërbime simotra.

Në shumë mënyra, Neteller dhe Skrill janë jashtëzakonisht të ngjashëm, por tarifat e tyre mund të ndryshojnë. Ky mund të jetë aspekti kryesor për t'u krahasuar, kështu që ne ju këshillojmë të bëni një vështrim më të thellë në secilën prej strukturave të tarifave të tyre për të parë se cila ofron tarifa më konkurruese për ju.

Kriptovaluta

Kumarxhinjtë e kazinosë live mund të preferojnë Skrill kryesisht për privatësi ose anonimitet të caktuar (megjithëse ju duhet të kaloni procesin KYC me çdo ofrues pagese). Por për anonimitetin e shtuar, mund të preferoni pagesat me kriptomonedhë. Shumë kazino moderne të drejtpërdrejta pranojnë pagesa në kriptovaluta: ju mund të përdorni lehtësisht portofolin tuaj të rregullt të kriptove për të transferuar Bitcoin, Ethereum ose Litecoin direkt në llogarinë tuaj të kazinosë live.

Paralajmërimi kryesor është ende disponueshmëria e pagesat me kripto në kazinotë live, meqenëse numri i kazinove të drejtpërdrejta të lidhura me kriptomat është relativisht i ulët. Megjithatë, një fakt argëtues: mund të blini dhe shisni kripto edhe përmes Skrill. Ju mund të përdorni lehtësisht blerjen e Skrill to Ethereum ose Bitcoin dhe të konvertoni pa probleme kriptorat në monedhat FIAT.

Skrill vs PayPal Live Kazino 2024
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Shfaq më shumë

Si të hapni një llogari Skrill?

Si të hapni një llogari Skrill?

Ka shumë kazino të drejtpërdrejta në internet që mund të gjeni në ditët e sotme. Ato ju lejojnë të shijoni tavolinat tuaja të preferuara të tregtarëve të drejtpërdrejtë, vetëm duke përdorur telefonin inteligjent.

Skrill vs PayPal Live Kazino 2024

Skrill vs PayPal Live Kazino 2024

Kuletat elektronike janë një nga zgjidhjet më të njohura bankare për adhuruesit e basteve online. Ato vijnë me transaksione shumë të shpejta dhe një nivel të lartë sigurie. Një nga kuletat elektronike më të përdorura nga lojtarët e kazinove është Skrill dhe PayPal. Të dyja janë perfekte për sa i përket basteve, por kanë dallime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni se cilin të përdorni.

Tarifat Skrill, Limitet, Koha

Tarifat Skrill, Limitet, Koha

Ka shumë opsione pagese mbi të cilat mund të mbështeteni për udhëtimin tuaj në kazino. Sidoqoftë, Skrill është një nga kuletat elektronike më të përdorura për këtë qëllim, pasi vjen me shumë përfitime.

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Cilat kazino të drejtpërdrejta pranojnë Skrill?

Ka qindra kazino të drejtpërdrejta që pranojnë Skrill në mbarë botën, megjithëse kazinotë Skrill janë më të zakonshme në Evropë. Ne ju rekomandojmë të shikoni listën e plotë të krahasimit të kazinosë Skrill që kemi këtu në Live CasinoRank - ne kemi renditur të gjitha faqet më të mira të kazinosë Skrill ku mund të gjeni patjetër një opsion të përshtatshëm edhe për ju.

A ofrojnë kazinotë Skrill bonuse pa depozite?

Zakonisht, kazinotë live Skrill nuk ofrojnë bonuse pa depozite për shkak të gjithë thelbit të lojërave të fatit me tregtarë të drejtpërdrejtë. Bonuset pa depozite janë përgjithësisht të rralla në lojërat e fatit me tregtarë të drejtpërdrejtë. Megjithatë, nëse ka disa bonuse pa depozite të disponueshme për kazinotë Skrill, mund të jeni të sigurt që do të gjeni ofertat më të mira pikërisht këtu nga Live CasinoRank.

A është regjistrimi për një llogari Skrill falas?

Hapja e një llogarie Skrill është plotësisht falas, por ka tarifa të ndryshme në lidhje me përdorimin e përgjithshëm të shërbimit. Për shembull, ka tarifa të ndryshme për depozitimin ose tërheqjen e parave nga llogaria juaj Skrill, ka disa tarifa për kryerjen e transaksioneve, konvertimin e monedhës, etj. Ju mund ta gjeni listën e plotë të tarifave të Skrill në faqen e tyre të internetit.

Cilat janë faqet më të mira të lojërave të fatit të tregtarëve të drejtpërdrejtë Skrill?

Ka qindra kazino të mrekullueshme Skrill live atje, kështu që mund të mos ketë një opsion të veçantë të veçantë, por nëse dëshironi të gjeni disa nga kazinotë më të mira Skrill, shikoni listën e plotë të krahasimit të kazinove Skrill që kemi këtu në Live CasinoRank.

A janë të sigurta transaksionet e kazinosë live Skrill?

Po, Skrill është një nga shërbimet më të njohura të pagesave në botë dhe është i licencuar dhe rregulluar në MB. Skrill i përket Grupit Paysafe i cili në vetvete është një nga ofruesit më të mëdhenj të shërbimeve të pagesave në internet. Skrill është shumë i besueshëm dhe përdor disa mekanizma të shkëlqyer sigurie, të tilla si kriptimi i nivelit të lartë për të mbrojtur të dhënat dhe fondet e përdoruesit.

Sa shpejt janë tërheqjet e drejtpërdrejta të kazinosë me Skrill?

Tërheqjet e drejtpërdrejta të kazinosë Skrill priren të jenë mjaft të shpejta dhe kjo është një nga arsyet kryesore që shumë lojtarë të kumarit zgjedhin pagesat Skrill. Në shumicën e rasteve, fitimet duhet të arrijnë brenda 12 orëve. Megjithatë, vini re se shpejtësia e përpunimit të tërheqjes varet nga stafi i kazinosë, kështu që shpejtësia mund të ndryshojë.