Poker me tre letra

October 18, 2021

Shpjeguar: Si të luani poker me tre letra në internet

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Të luash poker me tre letra në internet është po aq argëtuese sa të luash çdo lojë tjetër pokeri. Kjo lojë me letra përmban të gjithë pezullimin dhe argëtimin e një tavoline të rregullt pokeri. Por në këtë rast, lojtarët marrin tre letra për dorë sesa pesë letrat e zakonshme. Pra, si ndikon kjo në lojë? A e rrit avantazhin e shtëpisë? Ky postim gërmon më thellë për të zbuluar më shumë dhe për t'ju mësuar se si të filloni me këtë lojë në kazinotë më të mira të drejtpërdrejta.

Shpjeguar: Si të luani poker me tre letra në internet

Çfarë është Pokeri me tre letra?

Three-card është një lojë live tavoline e lançuar në 1994 nga Derek Webb. Loja luhet duke përdorur kuvertën standarde me 52 letra, dhe lojtari dhe tregtari marrin tre letra. Me fjalë të tjera, loja luhet kundër kazinosë. Megjithatë, është interesante se tregtari ka nevojë për një "mbretëshe të lartë" për të vazhduar të luajë. Prandaj, lojtarët nuk kanë nevojë të jenë ekspertë për të përjetuar argëtimin e kësaj loje dhe për të fituar diçka në këmbim.

Rregulla të drejtpërdrejta të Pokerit në internet me tre letra

Në poker live me tre letra, filloni duke gjetur kazinonë e duhur live dhe duke rezervuar një vend. Më pas, vendosni bastin minimal para përpara se të prisni që t'ju shpërndahen tre letra me fytyrë poshtë. Siç u tha fillimisht, tregtari merr gjithashtu tre letra.

Më pas, lojtarët ose mund të vazhdojnë të luajnë duke vendosur një bast të barabartë me ante ose fold. Pastaj, duart zbulohen dhe bastet zgjidhen.

Tregtari ka nevojë për një queen-high ose më mirë për të vazhduar të luajë. Nëse ata marrin këtë dorë, duart e lojtarit dhe tregtarit krahasohen.

Në rast se dora e lojtarit humbet, loja dhe bastet ante gjithashtu humbasin. Por nëse dora e lojtarit fiton, bastet e lojës dhe ante paguajnë me një normë 1:1. Nëse është barazim, asnjë veprim nuk ndodh në të dy bastet.

Baste shtesë në Poker me tre letra

Përveç basteve kryesore, pokeri me tre letra vjen edhe me baste opsionale. Së pari, lojtarët marrin bastin "pair plus", ku dora e lojtarit duhet të ketë një palë ose më mirë. Ky bast fiton nëse lojtari ka një minimum prej dy dysh. Është jetike të theksohet se kjo dorë fiton pavarësisht nga rezultati i dorës së tregtarit.

Nëse jeni me fat, kazinoja juaj e drejtpërdrejtë në internet mund të ofrojë gjithashtu një "bonus ante". Zakonisht, ky është bonusi që paguhet në bastin ante kur një lojtar merr një të drejtë ose më të mirë. Për shembull, ju mund të merrni një pagesë 5:1 pas uljes së një flush të drejtpërdrejtë dhe 4:1 për të marrë një "tre të një lloji". Ashtu si me bastin palë plus anë, ky bast zbatohet pavarësisht nga rezultati i dorës së tregtarit.

Nëse jeni të gjelbër për renditjen e dorës së pokerit me tre letra, më poshtë janë disa prej tyre:

  • Fluturim drejt – tre letra të njëpasnjëshme dhe të përshtatshme (0,22% probabilitet).

  • Tre të një lloji – tre letra me rang të ngjashëm me kostume të ngjashme ose të ndryshme (0,24% probabilitet).

  • Drejt – tre letra të njëpasnjëshme të kostumeve të parregullta (probabiliteti 3,26%).

  • Flush - tre letra të një kostum të ngjashëm (4,96% probabilitet).

  • Çift – dy letra me rang të njëjtë (16,94% probabilitet).

Ku të luani poker me tre letra në internet

për fat të mirë, ky variant pokeri është një shtyllë në shumicën e kazinove të drejtpërdrejta në internet. Aktualisht mund të luani poker me tre letra të ofruara nga Microgaming, Evolution, BetSoft, Play'n Go dhe RealTime Gaming. Megjithatë, versioni i Evolution është më i zakonshmi, falë lojës së tij magjepsëse dhe basteve anësore opsionale.

Ndërkohë, lojtarët që përdorin një strategji optimale kanë një avantazh prej 2,01% për bastet kryesore. Nga ana tjetër, kutitë e basteve "pair plus" ofrojnë një avantazh prej 2.32%. Tani, këto norma janë mjaft të larta në krahasim me më pak se 1% që merrni kur luani variante si Jacks or Better dhe Texas Hold'em. Por megjithatë, është më mirë të luash poker me tre letra sesa shumica e lojërave tavoline të bazuara në fat.

konkluzioni

Në përgjithësi, pokeri me tre letra në internet ia vlen sa duhet, me kusht që të përdorni një strategji optimale. Gjëja më e mirë është se lojtarët mund të mbledhin tenxheren prej 100,000 dollarësh nëse kombinojnë 9 me Ace në një kostum mbretëror. Por edhe me këtë, ajo ende mbetet prapa blackjack, Jacks or Better dhe Texas Hold'em në përfitim.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme