NetEnt

April 24, 2021

NetEnt i bashkohet industrisë së lojërave të fatit në Michigan në lulëzim

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Pasi Michigan më në fund e njoftoi këtë kazino online dhe kumari i librave sportiv do të ishte i ligjshëm në shtet, nuk vonoi shumë NetEnt për të shfrytëzuar këtë mundësi. Marrëveshja për t'iu bashkuar këtij tregu në rritje të lojërave të fatit në SHBA u njoftua më 26 janar 2021. Pra, çfarë duhet të presin fansat e NetEnt në Michigan?

NetEnt i bashkohet industrisë së lojërave të fatit në Michigan në lulëzim

Mega hitet e NetEnt për të shkuar drejtpërdrejt!

Pas marrëveshjes, lojtarët në Great Lakes State do të kenë akses në tituj të suksesshëm si Starburst, Devine Fortune dhe Starburst nga NetEnt, i cili tani është pjesë e Evolucioni Grupi. Mos harroni se këta tituj janë tashmë të preferuarit e fansave në tregje të tjera të rregulluara të iGaming në SHBA si Virxhinia Perëndimore, Pensilvania dhe Nju Xhersi. Është interesante që NetEnt i bashkohet një tregu të lojërave të fatit që tashmë është i mbushur me kazinotë e njohura në internet. Emrat e shquar përfshijnë William Hill, FanDuel, BetMGM, Churchill Downs dhe DraftKings.

Ja çfarë duhej të thoshte Drejtori Tregtar i Evolution në Amerikën e Veriut, Jeff Millar: "Lansimi i suksesshëm i së premtes me operatorë të shumtë është rezultat i muajve të planifikimit për daljen në jetë të Michigan-it dhe vite përvojë në terren në SHBA." tha ai. "Amerika është një treg me prioritet absolut për Evolution Group, i cili reflektohet nga shkalla e pranisë së NetEnt të ditës së parë në Michigan." Ai shtoi.

Në një shënim anësor, marrëveshja sheh hyrjen e menjëhershme të NetEnt në pozicionin e çimentos së Evolution të Michigan-it si furnizuesi më i popullarizuar i softuerit në SHBA. Në Nju Xhersi, lojërat NetEnt u shfaqën në 2015 përpara se të vazhdonin me Pensilvaninë në 2019. Në vitin 2020, Virxhinia Perëndimore mori gjithashtu një ndjenjë të titujve argëtues të NetEnt.

Epoka e re e lojërave të fatit në Michigan

Tregu i lojërave në internet në Michigan filloi të funksionojë më 22 janar 2021. Siç pritej, mbikëqyrësi i industrisë do të jetë Bordi i Kontrollit të Lojërave të Michiganit (MGCB) me përvojë. Ky mbikëqyrës i industrisë i kishte dhënë tashmë dritën jeshile rreth nëntë kompanive të lojërave të fatit në internet për të operuar në Michigan gjatë nisjes.

Ato përfshijnë:

  • DraftMbretët
  • William Hill
  • Lojëra në internet Golden Nugget
  • BetMGM/Roar Digital
  • FanDuel
  • Wynn
  • Penn Sports Interactive/Barstool Sportsbook
  • PointsBet
  • Ekspertët e Rush Street Industry dhe zyrtarët shtetërorë ishin optimistë se hapja e tregut të lojërave të fatit në internet në Michigan do të rriste ndjeshëm arkat e shtetit përveç se do t'u ofronte lojtarëve pak argëtim. Kjo është veçanërisht e vërtetë pasi vendet e lojërave të fatit në Michigan vazhdojnë të luftojnë për shkak të COVID-19.

Ndërkohë, shifrat janë mbresëlënëse në shtete të tjera si Pensilvania dhe Nju Xhersi, ku kumari në internet është i ligjshëm. Për shembull, operatorët e kazinove të Nju Xhersit morën në shtëpi një total të ardhurash nga lojëra prej 338 milionë dollarë në tetor 2020. 43% e kësaj ishte nga bastet online. Tre kazinotë me bazë tokësore në Detroit postuan 639 milionë dollarë të ardhura në vitin 2020, që është 56% më pak nga viti 2019.

Çfarë nënkuptojnë këto marrëveshje për të ardhurat shtetërore

Deri më tani, Michigan ngarkon një nga tarifat më të ulëta midis të gjitha shteteve legale të lojërave të fatit në internet në SHBA. Pas pagesës së fitimeve, kazinoja përkatëse online do t'i paguajë shtetit vetëm 8.4%. Për kazinotë e Detroitit, të paktën 30% e grumbulluar nga lojërat e fatit në internet do të kanalizohen në qytet, ndërsa 65% do të shkojnë në Fondin e Shtetit të Lojërave në Internet ose Fondin e Basteve Sportive. Pjesa e mbetur prej 5% do të shkojë në Fondin e Zhvillimit të Industrisë së Kuajve të Bujqësisë në Michigan.

Ndërkohë, presidenti i Shoqatës së Miçiganit për Problemet e Kumarit, Michael Burke, paralajmëroi kundër varësisë nga kumari. Ai inkurajoi lojtarët të qëndrojnë të vetëdijshëm për paratë dhe kohën që shpenzojnë duke luajtur. Ai i bëri thirrje çdo lojtari që të kërkojë ndihmë nga shoqata nëse mendojnë se shtimi i lojërave të fatit po i afrohet. Fatmirësisht, një pjesë e taksës së mbledhur nga lojërat e fatit online në shtet do të shkojë në fondin e parandalimit të lojërave.

Si të luani lojëra NetEnt në Michigan

Pas marrëveshjes, prisni të gjeni pjesën më të madhe të përmbajtjes së lojërave të NetEnt në shumicën e kazinove në internet që operojnë në Michigan. Për të luajtur, lojtarët duhet të krijojnë një llogari me një kazino në internet dhe të verifikojnë identitetin e tyre. Por kjo është pjesa e lehtë! Ligji në Michigan thotë se një lojtar në internet duhet të jetë së paku 21 vjeç për të marrë pjesë.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme