NetEnt

October 30, 2020

Performanca më e mirë e NetEnt me Red Tiger

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

NetEnt Perspektiva e të ardhurave për tremujorin e fundit të këtij viti është ende shumë pozitive pasi marka pranon tremujorin më të mirë nga Tigri i Kuq dhe një progres i firmës në SHBA si shtytësit kryesorë të performancës së tremujorit të tretë. Ata thonë gjithashtu se rikthimi i basteve sportive dhe lehtësimi i përgjithshëm i bllokimeve në tregjet kryesore kishte rezultuar në një normalizim të rritjes së të ardhurave në nivele që ishin normale përpara Covid-19.

Performanca më e mirë e NetEnt me Red Tiger

Gonzo's Quest Megaways u bë padyshim loja me performancën më të mirë që u lëshua ndonjëherë për Grupin NetEnt kur bëhet fjalë për të ardhurat bruto nga lojërat, GGR e SHBA u rrit me 313% për të llogaritur mbi 10% të totalit GGR të grupit dhe zhvillimet e vazhdueshme në kazino live bëri që shifrat e saj të rriteshin në 109% nga viti në vit.

Çfarë mendon Theresa Hillman

CEO i NetEnt, Therese Hillman, deklaroi se gjatë tremujorit marka vazhdoi të investonte në zonat e tyre të rritjes strategjike në SHBA, Red Tiger dhe në kazino live, duke nxitur kostot dhe sinergjitë e të ardhurave nga integrimi midis NetEnt dhe Red Tiger.

Të ardhurat për tremujorin u rritën 17.6% nga 521 milion SEK (në 2019: 443 milion SEK). EBITDA rritja ishte 58.16% nga 196 milion SEK në 310 milion SEK, ndërsa fitimi për këtë periudhë arriti në 167.1 milion SEK.

Hillman komentoi sërish se në bazë proforma, duke përfshirë Red Tiger në shifrat e vitit të kaluar, të ardhurat totale të grupit u rritën me 9% nga viti në vit krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019. Rikthimi i basteve sportive dhe me normalizimin e gjithçka (lehtësimi i bllokimit) në tregjet kryesore kjo rezultoi në një rritje në nivele që ishin normale përpara Covid-19. Ky, natyrisht, është një avantazh i madh për NetEnt.

Përqendrimi i tyre në kosto filloi të ndikojë pozitivisht në rentabilitetin e tyre në tremujor. Fitimet bazë para interesit, tatimit, amortizimit dhe amortizimit (që është EBITDA) ishte 313 milion SEK (në 2019 ishte 221 milion).

E ardhmja e NetEnt

Kur bëhet fjalë për tremujorin e ardhshëm, NetEnt sugjeron se disa veprime të ndërmarra do të korrin shpërblime gjatë tremujorit të fundit të këtij viti, duke përfshirë vrullin e vazhdueshëm të SHBA në Virxhinia Perëndimore, Pensilvani dhe Miçigan. Plus, ka një lidhje me Veikkaus dhe një zgjerim të studios live të markës në Malta.

Hillman deklaroi se perspektiva e të ardhurave për tremujorin e 4-të ende duket pozitive, pasi mbështetet nga lista e veprimeve që u përmendën më parë. Ata gjithashtu kanë ide të reja, veçanërisht duke shtuar Megaways në disa nga titujt e tyre klasikë si Twin Spin, Kulta Jaska dhe Divine Fortune.

Meqenëse ata kanë një bazë të re me kosto më të ulët, linja e produkteve të tyre dhe leva e tyre e biznesit të tyre i bën ata të presin një rritje të vazhdueshme të shëndetshme dhe produktive në të ardhurat dhe fluksin e parave për pjesën tjetër të vitit dhe gjithashtu në 2021. Sigurisht, është e qartë se NetEnt nuk do të ketë asnjë problem për të bërë partneritete me markat e tjera. Ata janë një nga liderët kur bëhet fjalë për prodhuesit e lojërave.

NetEnt është një nga markat më të njohura në këtë industri dhe ka disa arsye pse. Ata kanë punuar në këtë industri për një kohë të gjatë dhe shumë njerëz janë mbështetur në lojërat dhe softuerin e tyre, të cilët janë plotësisht me cilësi të lartë. Kjo markë me siguri e di se çfarë po bëjnë. Shumë njerëz zgjedhin NetEnt për shkak të lojërave të tyre, të cilat kanë një cilësi të mahnitshme.

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme