Udhëzime

March 13, 2023

Si të luani Turnetë e Ruletës në internet

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Roulette është një lojë klasike e kazinosë që shijohet nga lojtarët në mbarë botën. Kjo lojë tavoline u ofron lojtarëve një mënyrë unike për të testuar aftësitë dhe fatin e tyre, thjesht duke parashikuar se ku do të bjerë topi pasi të ndalojë rrota. 

Si të luani Turnetë e Ruletës në internet

Por versioni online i lojës ka evoluar duke përfshirë garat e turneut. Këto turne i shtojnë eksitim lojës klasike pasi lojtarët konkurrojnë për çmime të mëdha. 

Pra, ky udhëzues shikon se çfarë është një turne ruletë në internet dhe përfitimet e të luajturit në të. Postimi gjithashtu ofron këshilla dhe burime për të fituar turnetë e ruletit në internet. 

Çfarë është një turne i ruletës në internet?

Një turne ruletë nuk është asgjë ndryshe nga turnet e lojërave elektronike. Ato janë ngjarje të organizuara nga një kazino live online ose zhvillues lojërash, duke bashkuar lojtarët për të konkurruar për çmimet kryesore. Shumica e ngjarjeve kanë disa raunde për të përcaktuar lojtarët që përfundojnë në tabelën më të lartë të drejtuesve. 

Çdo raund i turneut zakonisht përfshin të njëjtin numër rrotullimesh dhe shumash bastesh. Në fund, lojtari me pikët më të larta fiton. Paratë e çmimit zakonisht ndahen midis tre deri në dhjetë lojtarët e parë.

Rregullat e Turneut të Ruletës

Pra, si funksionon një turne ruletë? Shumica e turneve kanë një numër fiks raundesh, ku secili përbëhet nga i njëjti numër rrotullimesh dhe shumash bastesh. Lojtarët që nuk arrijnë të mbledhin pikë të mjaftueshme eliminohen pas çdo raundi. Gjithashtu, ata që mbarojnë kreditet e tyre të lojës përpara përfundimit të raundit, eliminohen. Lojtari i fundit në këmbë shpesh shpallet fitues.

Shumica e turneve përfshijnë gjithashtu blerje. Për shembull, lojtarët mund të paguajnë një tarifë prej 50 dollarësh dhe të marrin patate të skuqura me vlerë 500 dollarë. Lojtarët do t'i përdorin këto çipa për të luajtur turneun brenda periudhës standarde prej 30 minutash deri në një orë. Disa konkurse mund të jenë më të shkurtra ose më të gjata. 

Ndërkohë, lojtarët me pikët më të larta kalojnë në raundin tjetër. Përfundimisht, një raund i vetëm loje do të mbetet ku lojtarët kualifikues do të fitojnë çmimet kryesore. Dhe si në çdo tjetër turne kazino, lojtarët që përfundojnë më lart në tabelën e liderëve të turneut të ruletës fitojnë pjesën e luanit të çmimit.  

Llojet e Turneve të Ruletës

Turnetë e ruletës vijnë në dy kategori kryesore; Konkurse Freeroll dhe Buy-In. Turnetë e blerjeve janë më të zakonshmet, pasi kazinotë kërkojnë të financojnë çmimin kryesor. 

Me këtë u tha, ka nën-kategori të ndryshme për turnet Freeroll dhe buy-in. Ato përfshijnë:

  • Turnetë Sit & Go ruletë: Këto janë turne në internet që janë të hapura 24 orë dhe nuk kanë një kohë specifike fillimi dhe mbarimi. Por nga ana tjetër, këto ngjarje kanë vende dhe tavolina të kufizuara. Loja nuk do të pranojë më shumë lojtarë pasi të plotësohen të gjitha lojërat elektronike. Fatmirësisht, raundet mund të zgjasin vetëm për 10 minuta. 
  • Turnetë e planifikuar: Këto janë turnet më të zakonshëm të ruletit. Siç sugjerojnë emrat e tyre, këto ngjarje janë të hapura për një periudhë të caktuar. Për të luajtur këtë turne, lojtarët duhet së pari të regjistrohen dhe të presin orën e fillimit pasi të rezervojnë me sukses një vend. Këto turne mund të jenë të hapura deri në një muaj.
  • Rifresko turnet: Këto janë gjithashtu relativisht të lehta për t'u gjetur. Sapo një lojtar të mbarojë kreditet e tij të blerjes, kazinoja mund t'i lejojë ata të blejnë më shumë kredite në turnetë e ringarkimit të ruletës. Microgaming dihet se organizon turne të tillë me automate.

Përfitimet e të luajturit në një turne ruletë

Ka shumë përfitime për të luajtur në një ngjarje ruletë. Më poshtë janë disa prej tyre:

Çmime të mëdha

Kjo është tërheqja kryesore për t'u bashkuar me një turne ruletë në internet. Shumica e lojtarëve pëlqejnë të luajnë turne sepse grupet e çmimeve mund të jenë magjepsëse. Kjo është veçanërisht e vërtetë me konkurset Buy-In, ku tarifat e hyrjes së lojtarëve kontribuojnë në paratë e çmimeve. Dhe po, më shumë pjesëmarrës do të thotë çmime më të mëdha. 

Rritja e mundësive për të fituar

Lojërat konvencionale të kazinosë përfshijnë duke luajtur kundër tregtarit të kazinosë live ose sistemet RNG (Random Number Generator). Por me turnetë, kazino nuk ka asnjë aksion. E thënë thjesht, lojtarët luajnë kundër njëri-tjetrit, që do të thotë se lojtari më me fat dhe më strategjik fiton raundin. 

Buxhetim i lehtë

Në një skenar tipik të lojërave të kazinosë, shumica e lojtarëve mund të vlerësojnë vetëm shumën që do të përdorin në një tryezë ruletë. Për këtë arsye, merrni parasysh të luani turne sepse krijimi i një buxheti është relativisht i lehtë. Kazinoja do t'u japë lojtarëve kredite specifike për t'u përdorur në një raund turneu. Këta lojtarë eliminohen nga gara pasi kanë shteruar kreditet. Tani flisni për presionin e shtuar në menaxhimin e parave. 

Strategjitë për të fituar një turne në Ruletë

Nëse një lojtar dëshiron të ketë sukses në turnetë e ruletit, ai duhet të mësojë se si të bastojë në mënyrë konservative, sepse konkurrenca në turne mund të jetë e mprehtë. Prandaj, përdorni kufijtë minimalë të basteve për të shmangur përjashtimin nga tabela për shkak të mungesës së krediteve të lojës. 

Një strategji tjetër për turnetë është injorimi i tabelës së drejtuesve dhe shpërqendrimeve të tjera. Disa lojtarë do të bëjnë një shfaqje duke festuar të egër pas kualifikimit në raundin tjetër. Por është e rëndësishme të qëndroni të qetë dhe të mbledhur sepse rezultatet e ruletit janë 100% të rastësishme. 

Strategjia e tretë është skautimi për turnetë Freeroll. Edhe pse këto turne nuk janë të përhapura, ato u ofrojnë lojtarëve një shans për të luajtur falas. Kjo është një strategji efektive e menaxhimit të parave në vetvete. Por mbani mend se grupi i çmimeve të turneut Freeroll mund të jetë më i vogël se turnet Buy-In. 

Lojtarët me përvojë të turneut do t'ju thonë gjithashtu se praktika është e përsosur. Në çdo ngjarje kazino, lojtarët mund të kenë nevojë të jenë sa më të shpejtë që të jetë e mundur brenda një afati kohor të kufizuar. Pra, lojtarët duhet përdorni bonuset dhe promovimet e kazinosë live online për të mprehur aftësitë e tyre vendimmarrëse. Gjithçka ka të bëjë me mbledhjen e pikëve fituese. 

Më e rëndësishmja, luani turne për argëtim. Kazinoja ka gjithmonë një avantazh, qoftë duke luajtur ngjarje ruletë ose tituj të drejtpërdrejtë të ruletit si Lightning Roulette dhe Speed Roulette nga Evolution Gaming. Pra, hiqni çdo pritshmëri të madhe për të fituar çmimin kryesor.

Zgjedhja e Turneve më të Mirë të Ruletës në internet

Përpara përfundimit të këtij udhëzuesi, është thelbësore të mësoni se si të dalloni turneun e duhur. Së pari, lojtarët duhet të sigurojnë që turneu të jetë i drejtë dhe transparent. Luaj vetëm turne të organizuara nga faqet më të mira të kazinosë live në 2023 dhe rregullat duhet të shprehen qartë. Gjithashtu, kryeni një kontroll të sfondit rreth turneut për të mësuar se çfarë thonë lojtarët e tjerë për konkurrencën. 

Së dyti, kontrolloni strukturën e çmimeve për t'u siguruar që çmimet vlejnë shumën e blerjes. Një turne ruletë që pranon një maksimum prej 50 lojtarësh dhe një grup çmimesh prej 1000 dollarësh nuk ia vlen mundimi. Kjo për shkak se çdo lojtar mund të fitojë vetëm 50 dollarë, duke supozuar se paratë e çmimit ndahen në mënyrë të barabartë. 

Përmbledhja

Turnetë e ruletës janë padyshim emocionuese dhe shpërblyese. Por lojtarët duhet të kuptojnë rregullat dhe të përdorin strategjitë e duhura për të përfituar sa më shumë nga një përvojë turneu. Me këto këshilla, zotërimi i artit për të luajtur një turne ruletë në internet do të jetë një fllad. Paç fat!

Të rejat e fundit

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta
2023-11-02

Optimizoni shëndetin tuaj me ushtrime të rregullta

Lajme