Gabimet e kushtueshme të video-pokerit që bëjnë lojtarët

Lajme

2021-10-14

Benard Maumo

Video poker është loja më fitimprurëse e kazinosë, përmirësuar vetëm nga blackjack. Kjo sepse përdorimi i një strategjie dinake mund të zvogëlojë skajin e shtëpisë në më pak se 1% ose edhe 0.50%. Por për fat të keq, lojtarët fillestarë shpesh bëjnë gabime të shtrenjta të pokerit në video.

Gabimet e kushtueshme të video-pokerit që bëjnë lojtarët

Pra, cilat janë disa nga këto gabime të zakonshme që lojtarët vazhdojnë të bëjnë pa e ditur? Lexoni për të mësuar mashtrimet më të shpeshta të pokerit me video dhe si t'i shmangni ato.

Gabimi numër 1. Mos kontrollimi i tabelave të pagesave

Epo, ata thonë shiko para se të kërcesh, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë në video poker. Megjithëse ka dhjetëra variacione video pokeri atje, këto lojëra vijnë me tabela të ndryshme pagesash. Është këtu që lojtarët mësojnë të gjithë informacionin jetik rreth lojës.

Merrni Jacks or Better, për shembull. Kur një lojtar luan në një makinë 9/6 Jacks or Better (9 për full house dhe 6 për flush), RTP afatgjatë është 99,54% duke supozuar se përdorni një strategji optimale. Nga ana tjetër, një tabelë 7/5 e zvogëlon RTP-në në rreth 96.15%. Tani kjo është afërsisht një humbje prej 3 dollarësh për çdo 100 dollarë të luajtur.

Gabimi numër 2. Nuk luan lojën e duhur

Kazinotë më të mira live u ofroni lojtarëve një shans për të luajtur variacione të shumta pokeri. Në mënyrë tipike, lojtarët mund të luajnë Jacks or Better, Ultimate Texas Hold'em, Caribbean Stud, Deuces Wild, e kështu me radhë. Por ndërsa kjo mund të tingëllojë tërheqëse në letër, mund të bëjë një zgjedhje të drejtpërdrejtë disi të ndërlikuar për fillestarët.

Pra, cila është loja më e mirë e pokerit në internet për të shijuar? Me një strategji bazë dhe duke luajtur në tryezën e duhur, Jacks or Better mund të japë një avantazh të ulët prej 0,46%. Deuces Wild dhe Joker Poker janë opsione të tjera të shkëlqyera, duke u dhënë lojtarëve respektivisht 0.71% dhe 0.64%. Shmangni lojërat si Caribbean Stud, që i jep shtëpisë një avantazh të jashtëzakonshëm 5,22%.

Gabimi numër 3. Jo mjaft e guximshme

Nëse jeni një vëzhgues i mprehtë në kazino live, do të vini re se shumica e lojtarëve ndryshojnë bastet e tyre midis 1 dhe 5 monedhave. Me fjalë të tjera, vetëm disa lojtarë të guximshëm janë të gatshëm të përdorin një maksimum prej 5 monedhash për dorë.

Por ajo që këta lojtarë nuk e dinë është se përdorimi i më pak se maksimumi i monedhave për dorë zvogëlon RTP-në me 1%. Pra, duke qëndruar në tabelën 9/6 Jacks or Better, përdorimi i pesë monedhave u jep lojtarëve një RTP 99,54%, ndërsa përdorimi i më pak monedhave garanton vetëm 98,37%. Pra, shkoni të madh dhe kualifikohuni për jackpot.

Gabimi numër 4. Duke mos praktikuar mjaftueshëm

Për të kërkuar xhekpotin e video-pokerit, së pari përmirësoni aftësitë tuaja. Me këtë në mendje, jepini trurit tuaj një nxitje duke luajtur lojëra video poker falas në internet. Zakonisht, këto lojëra mund të luhen duke përdorur çipa falas, kështu që nuk ka asgjë për të humbur këtu.

Një tjetër mundësi është të blini karta të reja dhe të praktikoni në shtëpi gjatë fundjavave me miqtë tuaj. Dhe sigurisht, është gjithashtu e mundur të investoni në një trajner profesionist video pokeri, megjithëse kjo mund të ketë nevojë për një buxhet modest.

Gabimi numër 5. Duke mos e njohur kazinonë tuaj

Së fundi, shumica e lojtarëve bëjnë pak përpjekje për të mësuar një ose gjashtë gjëra rreth kazinosë së tyre të preferuar. Por këtu është gjëja; kazino të ndryshme live kanë tabela të ndryshme pagesash. Gjithashtu, disa kazino mund të ofrojnë kushte më të mira lojrash, megjithëse ato mund t'i rregullojnë llogaritjet në përputhje me rrethanat.

Përveç këtyre të vërtetave të fshehura, kontrolloni nëse kazino ofron lojëra të ofruara nga marka të besueshme si Evolution, Ezugi, Playtech, e kështu me radhë. Zakonisht, lojërat e ofruara nga markat e njohura ofrojnë shanse më të mira dhe janë më transparente.

konkluzioni

A jeni të prirur për të bërë këto gabime në video poker në dyshemenë e kazinosë? Mos u shqetësoni sepse edhe profesionistët nuk arrijnë ta kuptojnë këtë lojë komplekse të kazinosë ndonjëherë. Çështja është që të praktikoni mjaftueshëm dhe të zgjidhni një lojë të përshtatshme video-poker për të luajtur. Dhe po, krijoni një bankroll dhe argëtohuni!

Lajmi i fundit

A duhet që lojtarët e kazinosë t'i japin këshilla shitësit të drejtpërdrejtë?
2023-02-07

A duhet që lojtarët e kazinosë t'i japin këshilla shitësit të drejtpërdrejtë?

Lajme