Lojëra të njohura të bixhozit në Azi

Lajme

2020-09-23

Bixhozi dhe kazinotë janë lojëra që kanë qenë pjesë e kulturës aziatike. Makau, i vendosur në brigjet e Kinës, është "kryeqyteti i lojërave të fatit" me të ardhura që përbëjnë 50% të ekonomisë. Vetëm në vitin 2015, të ardhurat nga lojërat e fatit për Macau ishin 28 miliardë dollarë. Shumë lojëra moderne kazino kanë origjinën nga Azia. Në Azi, pasuria, shansi dhe fati janë të lidhura ngushtë me kulturën e tyre. Fillimisht, shumë qytetarë do të udhëtonin në SHBA për të mësuar dhe provuar fatin e tyre kazinove të drejtpërdrejta. Tani Azia është kazinotë më të mira në formën e të ardhurave në Macau. Me tradita të fuqishme aziatike, këtu janë disa nga lojërat më të njohura të kazinove aziatike.

Lojëra të njohura të bixhozit në Azi

Mahjong

Mahjong është një lojë e njohur kumari në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, në Azi, ai merr një version tjetër dhe gjendet në shumë lojëra kazino aziatike. Ndryshe nga shumica e lojërave, Mahjong luhet duke përdorur domino dhe jo letra. Pavarësisht kësaj, forma të tjera të lojërave të fatit janë të paligjshme në Kinë; Mahjong në institucionet ligjore lejohet. Loja karakterizohet nga 144 pllaka, ku lojtarët duhet të vënë një bast përpara se të përcaktohen pllakat. Pasi lojtarët të kenë vendosur bastet e tyre, hidhen zarat për të përcaktuar tregtarin. Ndër lojërat e ndryshme aziatike të kumarit, Mahjong është loja më e kërkuar. Kjo për shkak se ajo u krijua përmes kulturës aziatike.

Bakarat

Bakarat është një lojë e kërkuar në Azi në kazinotë tokësore dhe online. Ndryshe nga lojërat e tjera, nuk ka asnjë mënyrë specifike për të fituar baccarat. Shumë aziatikë besojnë në fat, prandaj popullariteti në rritje i baccarat në rajon. Si një lojë kazino aziatike, përdoren tavolina baccarat në vend të automateve. Baccarat mund të jetë një lojë fati, por lojtarët kanë formuluar strategji kundër skajit të shtëpisë. Buza e shtëpisë është afërsisht 1.1 -1.2% në varësi të fitimeve të dorës. Baccarat është një nga lojërat më të luajtura të kumarit sot në Azi. Kjo është një lojë që është e lehtë për t'u mësuar dhe kështu mjaft e zakonshme në mesin e fillestarëve.

Pai Gow

Pai Gow është një tjetër aktivitet që është pjesë e lojërave aziatike të lojërave të fatit. Ajo daton 1000 vjet më parë, por ende një lojë e zakonshme kazino aziatike. Luhet nga kumarxhinj amatorë dhe fanatikë me përvojë të lojërave me origjinë aziatike. Për fillestarët, loja mund të jetë mjaft e ndërlikuar. Megjithatë, tregtarët janë gjithmonë të pranishëm për të ofruar udhëzime. Pai Gow është një lojë popullore aziatike kumari luajtur nga një tregtar, shtatë lojtarë dhe 32 pllaka të theksuara. Për të fituar këtë lojë, duart e lojtarit duhet të tejkalojnë tregtarët. Pai Gow mund të interpretohet si "bëj nëntë"; rezultati maksimal i një dore në Pai Gow. Aktualisht, versioni amerikan i Pai Gow është Pai Gow Poker.

Historikisht aktivitetet më të njohura të lojërave të fatit në Azi

Makau njihet si "kryeqyteti botëror i lojërave të fatit" me të ardhura që kontribuojnë në ekonominë e vendit. Lojtarët duhet të mësojnë më shumë rreth këtyre lojërave.

Lajmi i fundit

Ezugi merr licencën e lakmuar të Kazinosë Live në Mbretërinë e Bashkuar
2022-09-05

Ezugi merr licencën e lakmuar të Kazinosë Live në Mbretërinë e Bashkuar

Lajme