Lajme

September 12, 2019

Mitet e ruletës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Ruleta është padyshim një nga lojërat më të njohura të kazinosë. Emri i lojës, ruletë, është një fjalë franceze që do të thotë rrotë e vogël. Loja është shoqëruar me shumë mite. Një pjesë e drejtë e këtyre miteve e ka origjinën nga ajo që përshkruhet në filma, gabimet logjike dhe bestytnitë irracionale.

Mitet e ruletës

Ruleta është një lojë me shanse dhe shanse. Një lojtar duhet të ketë një kuptim të mirë të këtyre dy koncepteve për të shijuar aksionin dhe për të fituar shumë. Të qenit i ditur ndihmon shumë lojtarët për të hequr qafe shumicën e miteve dhe keqkuptimeve që lidhen me lojën. Më poshtë janë disa nga mitet e zakonshme.

Probabiliteti i së ardhmes përcaktohet nga performanca e kaluar

Të mendosh se performanca e kaluar mund të diktojë probabilitetin e lojës tjetër është ndoshta miti më i zakonshëm i ruletës. Miti bazohet në logjikën që nëse një numër shfaqet disa herë, ka më pak gjasa të shfaqet në rrotullimet e ardhshme.

Ky mit shpesh rezulton në detyrimin e lojtarëve për të marrë vendime të nxituara të cilat nuk mund të justifikohen nga shanset. E vërteta është se shanset që një ngjyrë ose numër i caktuar të dalë janë të njëjta, sa herë që rrotullohet rrota e ruletit. Ky është rasti pavarësisht nga rezultati i rrotullimeve të mëparshme.

Një lojtar mund ta mbrojë tabelën në mënyrë të përsosur

Disa lojtarë mendojnë se mund të mbrojnë në mënyrë efektive pozicionet duke vendosur disa baste të ndryshme gjatë një rrotullimi. Ky mit është i bazuar në faktin se rezultati i një basti të vetëm nuk mund të dëmtojë shanset e tyre ose shumën e fitimit. Në një masë të madhe, rezultati do të përcaktojë vetëm shumën e fitimit.

Në realitet, është pothuajse e pamundur të zvogëlohet avantazhi i shtëpisë në ruletë. Është më shumë si të luash disa rrotullime të gjitha në të njëjtën kohë, gjë që nuk i përmirëson shanset e lojtarit për të fituar afatgjatë. Lojtari mund të humbasë para shumë më shpejt, në varësi të strategjisë mbrojtëse që përdor.

Të fitosh Big në Ruletë është e pamundur

Shumica e lojtarëve të ruletit ndajnë idenë se mund të fitojnë shuma të konsiderueshme parash, por jo shuma që ndryshojnë jetën. Ndryshe nga kjo, është e mundur të fitosh shumë në ruletë, edhe pse lojtarët kanë variabla të tilla si probabilitetet dhe avantazhin e shtëpisë për të luftuar.

Kur luan një numër të vetëm, shanset që lojtari të arrijë një shumëfish 36 herë janë 1 në 37. Në varësi të bastit të vendosur, fitimet në një rast të tillë mund të jenë mjaft domethënëse. Rrotullat jashtëzakonisht të larta mund të bëjnë miliona vetëm në një rrotullim të vetëm, veçanërisht kur përdorin strategjitë e duhura.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme