Lajme

September 12, 2019

Një përmbledhje e Twisted 21

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Twisted 21 është varianti më i ri i blackjack që ka hyrë në skenën e lojërave. Kjo lojë u lëshua për herë të parë më 7 korrik 2018, kur u provua për herë të parë në Rio Las Vega. Sidoqoftë, Twisted është disi i ndryshëm nga lojërat klasike të blackjack në disa aspekte. Si i tillë, tifozët e blackjack janë në një kënaqësi të vërtetë.

Një përmbledhje e Twisted 21

Kjo lojë është e re si për lojtarët ashtu edhe për shefat e pit. Kjo do të thotë se është e lehtë që disa rregulla të kësaj loje të keqkuptohen. Rrjedhimisht, lojtarët inkurajohen të marrin pak kohë dhe të mësojnë rregullat e kësaj loje dhe pagesat përpara se të fillojnë të luajnë për para të vërteta, për të përmirësuar shanset e tyre për të shijuar lojën.

Lojë Twisted 21

Kjo lojë përdor një kuvertë të vetme me 52 letra. Lojtarëve u shpërndahen pesë letra. Nga ky grup, dy letra shpërndahen me fytyrë lart, ndërsa tre letrat e mbetura shpërndahen me fytyrë poshtë. Tregtari e trajton veten me pesë letra gjithashtu, por ndryshe nga lojtarët, vetëm një nga letrat e tyre është përballë.

Nëse tregtari ka një dhjetë ose ACE lart, atëherë ata kontrollojnë kartën e tyre të parë për një blackjack. Një blackjack fitues paguan gjashtë deri në pesë. Por nëse as tregtari dhe as lojtarët nuk kanë një blackjack, atëherë ata mund të marrin në konsideratë një goditje, qëndrim ose një dyfish për grupin e parë të letrave që u jepen.

Aspekte të tjera të lojës

Vlen të përmendet se ndarja nuk lejohet nën Twisted 21. Nëse lojtari zgjedh të shkojë për një goditje ose një dyshe, ai ose ajo duhet vetëm t'i komunikojë qëllimet e tij tregtarit. Lojtarët lejohen të godasin deri në një dorë me pesë letra, e njohur gjithashtu si një shpërthim.

Nëse një lojtar nuk shpërthen, tregtari pritet të godasë derisa ai ose ajo të marrë një 17 të fortë, një të butë 18 ose pesë letra. Në mënyrë ideale, bastet e përdredhura 21 paguhen njësoj si me blackjack standard. Në rastin e kunjit 21, tabela përdor pesë letrat e lojtarit për të vendosur mbi pagesën.

Variantet e rregullave

Tregtari në Twisted 21 e trajton lojën sipas rregullave të ndryshme. Rregullat e lojës bazë janë mjaft të përpunuara. Sidoqoftë, kartat e rafteve ndodhin të jenë disi konfuze, veçanërisht kur bëhet fjalë për bonuset e kurvarit. Për shembull, kur është koha e përshtatshme për të luajtur një çift të lartë, një bonus kurvar ose të dyja?

Lojtarët e Twisted 21 kanë lirinë të luajnë lojën bazë ose 21 pjesët e lojës, dhe në të njëjtën kohë të përdorin të pesë për bonusin e kurvarit. Bazuar në disa analiza, vendosja e 21 basteve i jep shtëpisë një avantazh relativisht më të ulët në krahasim me bastin anësor të Twisted Stud.

Një vështrim më i afërt në Twisted 21 - Variant i ri i lojës Blackjack

Ky artikull analizon dhe shpjegon aspekte të ndryshme të variantit të ri të blackjack, Twisted 21, i cili u lançua dhe u vu në gjyq në Rio Los Angeles.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme