Lajme

November 7, 2020

Pse gabimi i lojtarit të fatit është një problem i tillë?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Ne gjithmonë mund të bëjmë gabime dhe nuk ka rëndësi se sa para fitojmë gjatë lojës që kemi luajtur, sa çipa kemi marrë ose sa të mirë mendojmë se jemi. Një nga gabimet më të mëdha është ngecja në diçka që quhet gabimi i kumarxhinjve, gjë që shpesh është ajo që i ndalon lojtarët nga kazinotë në internet. Së pari, le të dimë se çfarë është kjo dhe si të ndalojmë të biesh pas saj.

Cili është gabimi i lojtarit të fatit?

Shumë njerëz, pavarësisht nëse janë duke luajtur në një kazino live apo edhe në jetën e tyre të përditshme, me shumë gjasa kanë hasur në gabimin e kumarxhinjve. Ky koncept në thelb bazohet në besimin se një ngjarje e thjeshtë aleatore ka më pak ose më shumë gjasa të ndodhë pas një ngjarjeje ose një sërë ngjarjesh. Në thelb, ky gabim bazohet plotësisht në premisën se diçka do të ndodhë nëse nuk ka ndodhur për një kohë.

Origjina e këtij gabimi

Origjina e këtij gabimi nuk dihet në të vërtetë, por fillimisht u propozua nga Amos Tversky i cili ishte një psikolog matematikor dhe gjithashtu Daniel Kahneman, i cili ishte psikolog. Duke analizuar sjelljet njohëse, si psikologjia e një lojtari, të dy ishin në gjendje t'i atribuonin gabimin e lojtarit të bixhozit besimit të gabuar se kumari ishte diçka e drejtë që do të korrigjohej disi në rast të një serie humbjeje ose fitoresh.

Shembull i këtij gabimi

Shembulli më i madh i gabimit të lojtarit në veprim është shqyrtimi i tij në lidhje me një hedhje monedhe. Mundësia që hedhja e monedhës të bjerë në kokë ose bisht është 1:1. Pra, duke rrokullisur një monedhë 20 herë dhe sa herë që zbarkonin me bishtat lart, nën gabimin e lojtarit të fatit do të parashikonit se rrokullisja tjetër ka të ngjarë të zbresë kokat.

Pavarësisht nga sasia e herëve që monedha ka kthyer bishtin, probabiliteti që ajo të kthejë kokën ose bishtin e radhës është ende 50%. Hedhjet e mëparshme nuk kanë asnjë kuptim aktual për të ardhmen.

Nëse kjo gabim zbatohet në ruletë, do të jeni në gjendje të shihni se sa e lehtë është të përfshiheni në këtë. Sepse në këtë lojë shanset që topi të bjerë në të kuqe janë 50%. Pra, nëse topi u ul në të kuqe pas 10 rrotullimesh radhazi, sipas këtij gabimi do të supozoni se në rrotullimin tjetër do të ulej në të zezë. Megjithatë, probabiliteti është ende 50% për të dyja ngjyrat.

Incidenti i kazinosë në Monte Carlo

Incidenti i kazinosë në Monte Carlo është një nga shembujt më të njohur të gabimeve të kumarxhinjve. Gjatë një loje ruletë në vitin 1913, topi u ul në të zezë 26 herë radhazi. Kjo ishte padyshim diçka e pamundur, por ndodhi dhe lojtarët në atë kohë supozuan gabimin e lojtarit dhe bastuan miliona kundër zezakëve, me arsyetimin se brezi do të përfundonte dhe të kuqtë do të fitonin herën tjetër. Por nuk ndodhi. E zeza fitoi përsëri dhe të gjithë humbën paratë e tyre.

Gabimi i lojtarit dhe strategjitë e basteve

Pavarësisht se është i urryer nga të gjithë, gabimi i lojtarit përdoret në disa strategji bastesh për disa lojëra, kryesisht për sisteme progresive negative. Sistemi Martingale është më i popullarizuari, ku do të dyfishoni bastet tuaja të parave kur humbni, në mënyrë që të mund të fitoni atë që keni humbur. Kjo strategji përdoret më së shumti në ruletë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Cilat lloje të reja bonusesh duhet të presim në kazinotë live në internet në 2024
2024-01-10

Cilat lloje të reja bonusesh duhet të presim në kazinotë live në internet në 2024

Lajme