Pse ia vlen të provohet Strategjia e renditjes së skajeve

Lajme

2021-11-17

Benard Maumo

Që kur kazinoja e parë me bazë tokësore hapi dyert e saj shekuj më parë, lojtarët kanë shpikur mënyra për të rrëzuar shtëpinë. Një shembull i mirë është Edward Thorp, i cili shpiku numërimin e letrave për blackjack në vitet 1960.

Pse ia vlen të provohet Strategjia e renditjes së skajeve

Por kjo nuk është strategjia e vetme që funksionon atje. Lojtarët, më së shumti skandalozi Phil Ivey, kanë përdorur Strategjia e renditjes së skajeve për të fituar baccarat të madh duke luajtur.

Pra, çfarë është saktësisht klasifikimi i skajeve? A është një strategji ligjore e lojërave të fatit për t'u përdorur në kazinotë më të mira në internet? Për përgjigje për këto dhe shumë pyetje të tjera, vazhdoni të lexoni!

Çfarë është strategjia e renditjes së skajeve?

Renditja e skajeve është një strategji e pacipë kumari ku lojtarët dallojnë letrat në tavolinë bazuar në parregullsitë në printimin e pasmë. Ende nuk e kuptoni, apo jo? Epo, klasifikimi i skajeve është vendi ku lojtarët vëzhgojnë çdo parregullsi natyrore në pjesën e pasme të kartës dhe përdorin defektet në avantazhin e tyre. Kjo teknikë përdoret kryesisht në baccarat, megjithëse lojtarët e blackjack-ut dhe pokerit mund të përfitojnë gjithashtu prej saj.

Si funksionon renditja e skajeve

Për shumë lojtarë letrash, një kartë me fytyrë poshtë është jashtëzakonisht e ngjashme me një tjetër. Por klasifikuesit profesionistë të skajeve kërkojnë të ndryshojnë. Me vizion të mprehtë dhe përvojë të mjaftueshme në tavolinë nën rripin tuaj, të dallosh kartat thjesht duke parë anët e tyre të pasme është një shëtitje me cakewalk.

Po, është e mundur. Ndonjëherë gjatë procesit të prodhimit të kartave, kartat priten për të zbuluar pak më shumë modele në skajet. Ndërsa ky ndryshim mund të jetë sfidues për t'u dalluar, një lojtar me sy skifteri mund të dallojë skajet e kartës përballë tyre. Pra, tani e dini pse kartat rrallë shkojnë më shumë se një raund në kazino.

Pse ia vlen të provohet renditja e skajeve

Pavarësisht sfidave të qarta të trajtimit të kësaj strategjie të kartave, renditja e skajeve ju jep një avantazh të rëndësishëm ndaj kazinosë live. Ky avantazh mund të jetë pothuajse 7%. Tani kjo do të thotë se çdo bast prej 100 dollarësh mund t'ju japë një kthim prej 7 dollarësh.

Ndërsa kjo duket e vogël, rrotullat e larta shijojnë mundësinë e përdorimit të kësaj strategjie. Për shembull, nëse vini bast 500 dollarë për dorë, kjo përkthehet në 35 dollarë shtesë. Supozoni se luani 50 duar në orë, do të thotë që mund të fitoni 1750 dollarë shtesë.

Në përgjithësi, renditja e skajeve mund të financojë me lehtësi stilin tuaj të jetesës, megjithëse do t'ju duhet një fond i konsiderueshëm për të realizuar atë. Gjithashtu, mbajtja e një profili të ulët në kazino bëhet pothuajse e pamundur për shkak të fitoreve tuaja të shpeshta. Dhe ju e dini se çfarë u bëjnë kazinotë fituesve famëkeq.

A është e ligjshme përdorimi i renditjes së skajeve?

Zakonisht, kazinotë e konsiderojnë strategjinë e renditjes së skajeve si mashtrim të hapur. Por nga ana tjetër, shumë lojtarë të kazinosë e konsiderojnë atë si një lojë avantazhi legjitim. Në fund të fundit, lojtarët nuk i prodhojnë letrat e lojës së tavolinës, apo jo?

Pasi Phil Ivey dhe partneri i tij, Cheung Yin Sun, fituan 9.6 milionë dollarë në kazinonë Borgata duke luajtur baccarat, kazinoja i paditi ata në 2014, duke përmendur akuzat për mashtrim. Si rezultat, një gjykatës federal vendosi në vitin 2016 që lojtarët t'i kthejnë kazinosë 10 milionë dollarë.

Interesante, gjykatësi i qarkut i SHBA, Noel Hillman, vendosi që lojtarët nuk kryen asnjë mashtrim. Në vend të kësaj, ai zbuloi se lojtarët kundërshtuan rregullat e kazinosë që ndalojnë shënimin e kartave. Ndërsa ata nuk bënë asgjë si të tillë fizikisht, lojtarët përdorën papërsosmëritë e vogla të kartave në avantazhin e tyre.

Në një kthesë emocionuese ngjarjesh, kazinoja Crockfords në MB i mohoi Phil fitimet e tij prej 11 milionë dollarësh nga një seancë e vitit 2012. Ai i paditi ata, por humbi përsëri në Gjykatën e Lartë të Mbretërisë së Bashkuar pasi një gjyqtar e klasifikoi klasifikimin e skajeve si "mashtrim"

Në mënyrë kritike, u vu në dukje se çështja do të kishte dalë ndryshe nëse Phil do t'i kishte dalluar letrat nëpërmjet vëzhgimit të thjeshtë në vend që të rregullonte qëllimisht kuvertën.

konkluzioni

Gjithçka u tha, renditja e skajeve është një strategji ligjore, megjithëse kjo mund të varet nga kazinoja. Por edhe nëse mund ta bëni në kazino, mos e teproni me fatin, pasi rregullat e shtëpisë zbatohen gjithmonë.

Pra, përdorni këtë strategji vetëm për të nxjerrë fitime të vogla të shpeshta në vend që të kërkoni të dërgoni kazinonë te pastruesit. Mbani mend, ka qindra strategji më të drejtpërdrejta dhe ligjore atje.

Lajmi i fundit

A ndihmon gjurmimi i rezultateve të lojërave të kazinosë live?
2023-02-06

A ndihmon gjurmimi i rezultateve të lojërave të kazinosë live?

Lajme