Pse kazinotë live në internet përdorin çipa në vend të parave të vërteta?

Lajme

2022-12-26

Benard Maumo

Nëse jeni adhurues i filmave aksion, veçanërisht i filmave të James Bond dhe Casino Royale, ndoshta dini një ose gjashtë gjëra për të luajtur patate të skuqura. Shumë operatorë preferojnë përdorimin e çipave të kazinosë live në internet në vend të pirgjeve të parave, kartave të kreditit dhe kriptomonedhave. Ideja është që kazinoja të konvertojë shumë para në patate të skuqura. Ju do t'i zgjidhni bastet tuaja në një lojë me tregtarë të drejtpërdrejtë duke përdorur çipa elektronike.

Pse kazinotë live në internet përdorin çipa në vend të parave të vërteta?

Por pse kazinotë preferojnë të përdorin patate të skuqura në vend që të grumbullojnë kartëmonedha dhe monedha në tavolinë? A kanë ndonjë motiv të keq? Ky artikull diskuton disa arsye të forta pse institucionet e lojërave të fatit përdorin patate të skuqura. 

Çfarë janë patate të skuqura kazino?

Çipat e kazinosë janë shenja të përdorura në lojërat e tavolinës si craps, poker, blackjack, baccarat, Sic Bo dhe ruletë. Zakonisht, argumentet janë disqe të vegjël me ngjyra të bëra duke përdorur metal ose plastikë. Ato përdoren si monedha kazino dhe janë të disponueshme në prerje të ndryshme. Ndërsa disa çipa mund të kenë një vlerë prej 0,50 dollarë, ju mund të gjeni argumente drejtkëndëshe në tavolinat VIP ku lojtarët mund të bastojnë deri në 50,000 dollarë. 

Është interesante se historia e çipave moderne daton në vitin 1752, kur kazinotë përdorën sportele si mils, fiches dhe jetton për të gjurmuar rezultatet në Quadrille Franceze. Më pas, në fillim të shekullit të 19-të, lojtarët e pokerit filluan të përdorin copa ari, copëza dhe monedha. Patate të skuqura ishin gjithashtu prej druri, letre, fildishi, balte dhe kockash. Sot, ju mund të gjeni patate të skuqura në jeshile, të kuqe, të zezë, të verdhë dhe ngjyra të tjera. 

Arsyet pse kazinotë përdorin patate të skuqura për të luajtur

Pa humbur shumë kohë, më poshtë janë disa arsye të vjetra pse kazinotë përdorin çipe në vend të parave reale:

Nxitje mendore për lojtarët

Arsyeja kryesore faqet më të mira të kazinosë live online preferoni të përdorni patate të skuqura është t'u jepni lojtarëve inkurajim psikologjik. Me fjalë të tjera, patate të skuqura zbusin goditjen e humbjes së parave të vërteta në lojërat e tavolinës si blackjack, ruletë dhe poker. Por kjo nuk do të thotë se lojtarët nuk e dinë vlerën e atyre çipave. Në vend të kësaj, ata janë më të rehatshëm për të humbur çipat sesa paratë aktuale.

Merrni parasysh këtë; ju rezervoni një vend në një tavolinë kazinoje me një bankroll prej 500 dollarësh që mund ta humbni rehat. Por të gjithë kanë një lidhje të veçantë me paratë e tyre, që do të thotë se mund të jetë e dhimbshme të vësh bast dhe të humbasësh para të forta. Për këtë arsye, ju do të shkëmbeni fondet për të luajtur patate të skuqura. Ka të ngjarë të ndiheni më rehat duke luajtur bixhoz të gjithë grumbullin tuaj të patate të skuqura sesa paratë e vërteta. 

Lojë më e shpejtë dhe më e organizuar

Një tjetër arsye pse paratë nuk kanë punë në tavolinën e kazinosë është për t'i bërë seancat e lojës më të shpejta dhe më të organizuara. Thjesht imagjinoni të uleni në një tryezë ruletë live ku secili lojtar po bast duke përdorur monedha dhe kartëmonedha. Megjithëse disa lojtarë mund t'i numërojnë lehtësisht paratë e tyre në tavolinë, shumicës do t'ju duhet kohë për të vendosur një bast në lojërat më të mira të kazinosë live.

Nga ana tjetër, çipat e kazinosë janë më të lehta për t'u menaxhuar për shkak të madhësisë, formës dhe vlerës së tyre. Siç u tha më parë, ju mund të gjeni patate të skuqura me vlera deri në 0,50 dollarë në lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë me limit të ulët. Shumica e tavolinave blackjack mund të kenë patate të skuqura 2,50 dollarë, ndërsa lojërat me një komision prej 5%, si baccarat dhe pai gow poker, kanë patate të skuqura prej 20 dollarësh. Turne si World Poker Tour dhe WSoP përdorin çipa të rrumbullakëta me vlera deri në $250,000. Këto shenja e bëjnë lojën më të organizuar.

Loja Parandalimi i mashtrimit

E keni gabim kur mendoni se patate të skuqura janë thjesht 'para' të përdorura në të lojëra tavoline kazino. Kazinoja përdor këto argumente loje për të kapur mashtruesit, gjë që mund të jetë sfiduese me para të vërteta. Çipat e kazinosë përdorin RFID (identifikimin e frekuencës së radios) për të lejuar kazinonë të gjurmojë lëvizjen e çipit në dysheme. Në këtë mënyrë, ata mund të zbulojnë çdo sjellje të dyshimtë të lojërave të fatit, si baste ose fitore anormalisht të mëdha. 

Zhvilluesit e çipave vendosin çipa të vegjël silikoni brenda shenjave me vlerë të lartë për të skanuar dhe identifikuar kodin unik në pajisjen e lexuesit. Sa i përket çipave me vlerë të ulët, ato kanë numra serialë unik. Kjo do të thotë që lojtarët nuk mund të përdorin një çip të falsifikuar ose të jashtëm në ndërtesë. Të tregtarët e kazinove dhe shefat e gropave mund të identifikojë shpejt patate të skuqura të rreme në tavolinën e lojës. 

Kontabiliteti i duhur

Kazinotë janë biznese si çdo tjetër, që do të thotë se duhet të dinë sasinë e parave që qarkullojnë në dysheme. Kur një lojtar hyn brenda një kazinoje, ata do të shkojnë te arkëtari dhe do të shkëmbejnë paratë e tyre për të luajtur patate të skuqura. Dhe meqë ra fjala, ju do të përdorni patate të skuqura metalike për të luajtur video poker dhe automate.

Nëse jeni me fat që fitoni një shumë të bukur në tryezë, do t'i çoni patate të skuqura në arkë dhe do të kërkoni një shkëmbim. Kjo i lejon kazinosë të dijë shumën me të cilën keni ardhur dhe fitimet tuaja. Me pak fjalë, ata mund të balancojnë lehtësisht librat e tyre në fund të ditës. 

Mjetet e marketingut dhe markës

Shumica e grumbulluesve të përmbajtjes së lojërave të drejtpërdrejta si Evolution Gaming dhe Pragmatic Play përdorin çipa të markave në lojërat e tyre të drejtpërdrejta të tregtarëve në internet. Kjo i lejon lojtarët të identifikohen shpejt me markat e tyre, duke i bërë çipat e kazinove mjete thelbësore të marketingut. Ato ndihmojnë operatorin të tregtojë logon e tyre në skenën e iGaming, duke forcuar marrëdhëniet midis zhvilluesit të lojës dhe klientëve të kazinosë. 

konkluzioni

Tani e dini pse monedhat dhe kartëmonedhat janë të rralla në lojërat e tavolinës live. Ato ndihmojnë kazinonë të krijojë një përvojë të organizuar dhe të qetë të lojërave dhe të tregtojë veten te lojtarët. Për lojtarin, mendimi për të humbur çipat e kazinosë është më i lehtë për t'u tretur sesa humbja e parave të vërteta. Por mbani mend, mos merrni paratë që nuk mund të përballoni për të humbur në kazino. Luaj me përgjegjësi!

Lajmi i fundit

Si të dështoni në kazinotë live në internet: Shmangni këto gabime në menaxhimin e parave!
2023-01-31

Si të dështoni në kazinotë live në internet: Shmangni këto gabime në menaxhimin e parave!

Lajme