Lajme

January 17, 2020

Të kuptuarit se si funksionon House Edge në lojërat e kazinosë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Kazinotë marrin një përqindje të bankrollit të një lojtari sa herë që luajnë. Ky artikull i ndihmon kumarxhinjtë e rinj të kuptojnë se si funksionon skaji i shtëpisë së kazinosë.

Të kuptuarit se si funksionon House Edge në lojërat e kazinosë

Kuptimi se si kazinotë fitojnë nga bankat

Kazinotë funksionojnë për shkak të avantazhit të shtëpisë, sepse kështu fitojnë para. Një avantazh i shtëpisë është një fitim i bërë nga kazinoja i shprehur si përqindje e çdo loje të luajtur. Skaji i shtëpisë garanton fitime për kazinotë dhe i lejon ato të ofrojnë pagesa dhe oferta të tjera.

Kur një lojtar i bixhozit luan një lojë kazino, ai ka një shans për të fituar ose humbur. Megjithatë, për çdo lojë kazinoje që luan një lojtar, kazinoja fiton disa para nga ajo, pavarësisht nga rezultati. Ky artikull synon njerëzit që do të dëshironin të dinin se çfarë është avantazhi i shtëpisë së kazinosë dhe si funksionon.

Përqindja e kthimit

Përqindja e kthimit është një imazh pasqyrë i skajit të shtëpisë që gjendet kryesisht në zonat e automateve. Në vend që të reklamojnë një makinë se ka një avantazh prej 5 përqind të shtëpisë, disa kazino thonë se loja ka një përqindje kthimi prej 95 përqind. Kjo është arsyeja pse përqindja e shlyerjes shihet si një pasqyrë e skajit të shtëpisë.

Kjo strategji e paraqitjes së kushteve të lojës së bankrollit të lojtarit tingëllon më miqësore për lojtarin. Kjo është në kundërshtim me paraqitjen e saj në drejtim të avantazhit për kazinonë, e cila mund të krijojë një përshtypje se ata po humbasin. Me skajin e shtëpisë, është e lehtë të dihet përqindja e kthimit.

Si ndikon House Edge te lojtarët

Skaji i shtëpisë së kazinosë përdoret nga kazinotë për të marrë para nga lojtarët. Për shembull, nëse dikush hap një kazino sot dhe ofron shanse të vërteta, ato do të prishen brenda një kohe të shkurtër. Prandaj, ata përdorin skajin e shtëpisë për t'u siguruar që marrin para nga lojtarët pa e ndier atë.

Sa herë që një lojtar luan në një lojë kazino, një përqindje e vogël e bankrollit të tij merret nga kazinoja. Kjo është mënyra se si kazinotë arrijnë të paguajnë hapësirën, krijojnë një mjedis shumë të favorshëm dhe ofrojnë gjëra të mira për lojtarët, si birra dhe zbritje falas. Prandaj, avantazhi i shtëpisë zvogëlon fondin e kumarxhinjve.

Avantazhi i Ri-Mendimit të Kazinosë

Është e vështirë të mposhtni kazinotë kur bëhet fjalë për skajin e shtëpisë. Mënyra e vetme për ta bërë këtë është të rimendoni plotësisht kumarin. Ky është avantazhi i kazinosë është një tarifë që ata paguajnë për t'ju mbajtur të argëtuar. Në vend që ta marrin si humbje, lojtarët duhet ta marrin atë si një tarifë argëtimi.

Në vend që të përpiqen të mposhtin avantazhin e shtëpisë, kumarxhinjtë duhet të përpiqen të argëtohen sa më shumë të jetë e mundur në kazino me kosto minimale. Është qasja që ka rëndësi. Qëllimi duhet të jetë të argëtoheni më shumë dhe të humbni më pak para ndërsa luani lojëra kazino. Shumë njerëz në ditët e sotme po përdorin këtë strategji.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme