Lajme

August 9, 2023

Teknologjia prapa Studiove të Kazinosë Live

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Disa vite më parë, lojtarët e kazinove në internet mund të ëndërronin vetëm për të luajtur kundër lojtarëve të tjerë në një studio kazino live. Por ky është tani një realitet pasi industria e lojërave të fatit në internet është e mbushur me lojëra të drejtpërdrejta që mund të luhen në celular ose desktop. 

Teknologjia prapa Studiove të Kazinosë Live

Por lojtarët kureshtarë do të dëshironin të dinin një ose gjashtë gjëra rreth teknologjisë që qëndron pas lojërave në studio live dhe se si funksionojnë ato. Ky artikull zbulon misterin. 

Histori e shkurtër e lojërave të drejtpërdrejta

Lojëra me tregtarë të drejtpërdrejtë mund të duket si një ide krejt e re për shumëkënd. Por kjo ide u konceptua për herë të parë në vitin 1998. Fatkeqësisht, interneti dhe teknologjitë kompjuterike ishin shumë prapa në atë kohë, duke e bërë të pamundur transmetimin e lojërave live. Merrni parasysh këtë; Interneti 3G u lançua në maj 2001. Edhe me këtë, shumë telefona 3G ishin të paarritshëm dhe interneti ishte i ngadaltë.

Por lansimi i telefonave iPhone dhe Android në 2007 dhe 2008 ndryshoi peizazhin. Përveç kësaj, 4G u lançua në vitin 2009, duke u dhënë më shumë përdoruesve të telefonisë celulare akses në internet. Rastësisht, pikërisht gjatë kësaj periudhe u lansuan lojërat e para live të kazinosë. Tani që telefonat inteligjentë janë pajisje të domosdoshme, aksesi në lojërat e kazinosë është vetëm një prekje e ekranit larg. 

Teknologji Studio e Kazinosë Live

Pra, si të bëni kazino live puna? Është e thjeshtë! Lojtarët aksesojnë lojërat në telefonat e tyre celularë ose kompjuterët në kohë reale. Këto lojëra transmetohen në video HD (High Definition), megjithëse disa studio si Playtech mbështesin transmetimin 4K. 

Që ka thënë, studiot e kazinove live përdorni teknologjinë OCR (Optical Character Recognition) për të përkthyer të gjitha veprimet në dhomë në të dhëna të lexueshme. Këto të dhëna më pas transmetohen te lojtarët dhe tregtarët, duke ju dhënë një përvojë realiste të lojës. Lojtarët madje mund të komunikojnë me krupierin përmes bisedës live.

Vlen gjithashtu të përmendet se studiot e kazinove live kanë deri në tre dhoma. Dhoma e parë është ajo ku tregtari dhe lojtarët luajnë lojën. Dhoma e dytë është seksioni i softuerit, ku funksionon gjithçka. Dhe së fundi, menaxherët dhe analistët e kazinosë ulen në dhomën e tretë për të siguruar që askush të mos mashtrojë. 

Komponentët e rëndësishëm të Studio Kazinosë Live

Që një studio e kazinosë live të funksionojë pa probleme, ajo ka nevojë për më shumë sesa thjesht softuer OCR. Më poshtë janë disa komponentë kritikë të kazinove kryesore live: 

Tregtarët e vërtetë njerëzor

Për shumicën e lojtarëve, hostet dhe tregtarët e lojërave të drejtpërdrejta janë thjesht goca të bukura me trajnime bazë të kazinosë. Por do të habiteni që studiot live punësojnë profesionistët më të mirë në lojë. Këto kazino rikualifikojnë punonjësit e tyre për t'u siguruar që u ofrojnë lojtarëve një përvojë miqësore dhe të ditur. 

Kamerat gjithëdrejtuese

Operatorët e studiove të kazinove të drejtpërdrejta instalojnë kamera të gjithanshme për t'u dhënë lojtarëve dhe tregtarëve një pamje me sy shqiponjë në të gjithë dhomën. Këto kamera janë zakonisht të vogla dhe të fuqishme për të kapur çdo moment të lojës. Për shembull, një aparat fotografik mund të shikojë tabelën ndërsa tjetra zmadhon fotot. Kamera tjetër mund të transmetojë të gjithë studion.

Njësia e kontrollit të lojës (GCU)

Njësia e Kontrollit të Lojërave (GCU) është si CPU e studios live. Kjo teknologji siguron që lojërat të transmetohen në kohë reale pa asnjë defekt. Është një pajisje me madhësi si kutia e këpucëve e instaluar në çdo tabelë për të koduar të dhënat video të transmetuara nga tabela. E thënë thjesht, ai siguron një përvojë të qetë të lojërave. 

Transparenca

Lojërat e kazinosë live janë në modë këto ditë për shkak të faktorit të transparencës. Përveç kamerave gjithëpërfshirëse dhe krupierëve të trajnuar mirë, këto studio janë të licencuara edhe në vendet e tyre përkatëse. Për shembull, Evolution aktualisht ka studio të shumta të licencuara në Evropë, SHBA dhe Amerikën e Jugut. Disa studio madje instalojnë ekranet televizive të transmetimit të lajmeve në sfond. 

Kërkesat teknike që lojtarët duhet të përmbushin

Disa lojtarë drejtojnë shpejt një gisht fajësues në kazino në rast të dështimit të lojës. Por ka disa kërkesa teknike që këta lojtarë nuk i plotësojnë. Së pari, lidhja juaj e internetit duhet të jetë e shpejtë dhe e besueshme. Ju nuk prisni të shijoni një përvojë të qetë të lojërave të drejtpërdrejta me një telefon 3G, apo jo? Në minimum, përdorni 4G, megjithëse 5G ose Wi-Fi do të jenë më të mirat. 

Kjo nuk është e gjitha; kompjuteri ose telefoni juaj celular duhet të ketë specifika 'mesatare'. Për shembull, iOS 9 ose Android 5 ose më i ri është transmetimi më i mirë i drejtpërdrejtë i kazinosë. Gjithashtu, rezolucioni minimal i ekranit duhet të jetë 1024 x 768p. Por lajmi i mirë është se shumica e telefonave dhe kompjuterëve modernë duhet të përballojnë lehtësisht aktivitetet e lojërave në internet. 

Evolucioni ende dominon

Evolution Gaming është aktualisht operatori më i madh i studios live. Ky grumbullues i përmbajtjes së drejtpërdrejtë ka deri në 11 studio të shpërndara në shumë vende, duke përfshirë tregun me rritje të shpejtë të SHBA. Vetëm në korrik të vitit të kaluar, kompania nisi studion e saj të njëmbëdhjetë në Michigan. Kompania ka gjithashtu studio të tjera moderne në Pensilvani dhe Nju Xhersi. 

Por Evolution nuk është i vetmi operator i studios live në skenën e iGaming. Kompani të tjera si Pragmatic Play, Authentic Gaming, Betsoft, Playtech, Microgaming dhe Vivo Gaming i janë bashkuar që atëherë. Por siç qëndron, Evolution është ende shumë përpara në lidhje me teknologjinë dhe bibliotekën e lojërave.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire
2024-04-17

Eksplorimi i emocioneve: Ruleta e vullkanit dhe Vikings Multifire

Lajme